Dok neka deca zaista uživaju u hrani, vole da jedu i rado jedu sve što im date, drugi mališani deluju kao da im se baš ništa ne sviđa, a roditelji ih jedva nateraju da stave poneki zalogaj u usta. Ponekad, doduše, imaju fazu kada jedu manje, ali ako traje dugo, postaje prava muka za mame i tate koji brinu što dete ne jede dovoljno.
Kod dece koja ne pokazuju nikakvo interesovanje za hranu, dobro je da uradite sledeće:
- Da motivišete dete da jede, tako što ćete ga, na primer, pustiti da bira tanjire sa svojim omiljenim likom iz crtaća, boju svog pribora za jelo, tako što ćete se potruditi da obrok bude šaren, da izgleda lepo.
- Obratite pažnju na potrebe deteta kako biste bolje uvideli kada je pravi trenutak da mu ponudite hranu, neka obrok traje kratko – nemojte da pustite dete da "satima" sedi za stolom da bi jelo, i pustite ga da samo kontroilše količinu hrane koju unosi, savetuje nutricionista Karlota Reviriego za guiainfantil.com.
Roditelji odlučuju o vremenu koje prođe između obroka, kao i o vrsti hrane koju nude detetu, zato pustite njega da odluči samo koliko će jesti i nikada nemojte da ga terate da jede.
Teranje deteta da jede određenu vrstu hrane je najbolji način da ono tu istu hranu zamrzi do kraja života, a ako ga ne budete na to terali, verovatno će je u nekom trenutku probati.
Inače, nutricionistkinja ističe da je sasvim prirodno da deca oklevaju kada treba da probaju neki novi ukus, tako da kada im ponudite nešto novo obično uzmu veoma malo te namirnice.
Saveti za roditelje dece koja nemaju apetit
Nutricionistkinja Reviriego kaže da može pomoći da se pridržavate nekoliko navika:
- Jedite zajedno za stolom, bez televizije ili igračaka. Cela porodica sedi za stolom dok se obrok ne završi, a dobro je i da se ograniči neko razumno vreme. Nije ideja sedite dva sata za stolom gledajući u tanjire.
- Dajte detetu dobar primer. Jedite sporo, žvaćite pravilno, hranite se zdravo.
- Nemojte da stavljate previše hrane detetu na tanjir i da očekujete da sve to pojede. Uvek je bolje da mu dodate još ukoliko zatraži.
- Izbegavajte da dete jede nešto između obroka, šta god da je u pitanju. Ukoliko mališan ne jede između obroka imaćete bolji uvid u to kada je gladno i kada da mu ponudite da jede.
- Ne pravite za dete posebne obroke, neka cela porodica jede isto. Naravno, sasvim je očekivano da će se detetu nešto dopasti više, nešto manje i da će danima kada je spremljeno nešto što baš i ne voli pojesti manje.
- Imajte na umu da teranje deteta da jede nije rešenje, kao što nije ni vikanje niti kažnjavanje, podmićivanje. Što smireniji budete u svemu tome, to ćete postići bolje rezultate, poručuje nutricionistkinja.
BONUS VIDEO:
(Yumama/N. Z.)