Mleko je sjajan izvor kalcijuma, vitamina A i magnezijuma - značajnih za izgradnju kostiju i zuba, kao i za regulaciju koagulacije krvi i mišićne kontrakcije. Ako je obogaćeno vitaminom D, to će pomoći telu da lakše apsorbuje potreban kalcijum.

Uzimanje dovoljnih količina kalcijuma u ovom uzrastu smanjuje rizik od hipertenzije (visokog krvnog pritiska), karcinoma kolona i fraktura kostiju kasnije u životu.

Mleko sa većim procentom masti

Kada uvedete mleko u detetovu ishranu, neka to bude isključivo punomasno mleko. Maloj deci je potreban visok sadržaj esencijalnih masnih kiselina, koje daju važnu energiju za njihov brz rast, a pre svega su neophodne za razvoj mozga i mrežnjače oka. Takozvano puno mleko, sa maksimalnim procentom masti, neophodno je deci do navršene dve godine života, a posle tog uzrasta se može dati i delimično obrano (dva odsto mlečne masti). 

Pu­no­ma­sno mle­ko sa­drži osam gra­ma ma­sti i 150 ka­lo­ri­ja u 250 mi­li­li­ta­ra. De­li­mično ob­ra­no mle­ko sa­drži pet gra­ma ma­sti i 120 ka­lo­ri­ja. Mleko sa malim postotkom masti, to jest dvo­pro­cent­no mle­ko, može da sa­drži tri gra­ma ma­sti. Jed­no­pro­cent­no mleko (sa 1,2 od­sto ma­sti) ima sto ka­lo­ri­ja. Ob­ra­no mle­ko ne sa­drži mast, a ima 80 ka­lo­ri­ja. Inače, sve navedene vrednosti se odnose na količinu mleka od 250 mililitara.

Kako da dete zavoli mleko

Ima dece koja brzo prihvate kravlje mleko. Ali, pošto ono ima različit ukus i teksturu od majčinog mleka ili formule, neki mališani ga teže prihvataju. Zato ga treba uvoditi postepeno, u početku jednom dnevno, i to jedan deo kravljeg mleka i tri dela mleka koje je dete prethodno pilo, pa postepeno povećavati  količinu «celog» mleka. Malu količinu mleka možete da pomešate sa cerealijama ili sa čvrstom hranom - na primer, u pireu od povrća. Mala količina može da bude pomešana i sa voćem.

Vrste sireva prema zrelosti♦ Sveži: prave se brzo, ali kratko traju.♦ Salamureni: tipični za naše podneblje-beli i feta.♦ Polutvrdi: glavni predstavnici su gauda - ekstra masni sir, što mu daje naročito prijatan miris i ukus i edamer - sa najmanje 40 odsto masti u suvoj materiji. Ima nešto čvršću strukturu i nakiseo ukus.♦ Tvrdi: kačkavalj, čedar, trapist - koji su bili na zrenju jedan do dva meseca i parmezan - koji je bio na zrenju devet meseci.

Njegovo veličanstvo - SIR

Sir je nastao još pre 4.000 godina, iz potrebe da se mleko sačuva od kvarenja i pretvori u trajniji proizvod. Prema vrsti mleka, poznati sirevi su: kravlji, ovčji, kozji i sir od mleka bivolice, a po konzistenciji - meki i tvrdi. Prema sadržaju masti, sirevi mogu da budu: ekstra masni - više od 55 odsto masti, punomasni - 50 odsto masti, masni - 45 odsto masti, polumasni - 25 odsto, četvrtmasni - 15 odsto i posni -manje od 15 odsto masti.

Još malo o siru...

* Mo­ca­re­la je de­li­ka­te­sni po­lu­ma­sni sir, koji se upo­tre­blja­va za pi­ce i dru­ga je­la, pre­težno ita­li­jan­ske ku­hin­je.

* Fe­ta je sir sla­nog uku­sa, čvršće struk­tu­re. Ko­ri­sti se za

po­boljšan­je uku­sa jela, za ku­van­je i sa­la­te.

* Emen­ta­lerje de­ser­tni sir, slat­ka­stog uku­sa, šuplji­kav. Ko­ri­sti se za sen­dviče i sa­la­te.

* Parm­e­zan je zreo sir oštrog uku­sa i tvr­de, kr­te struk­tu­re. Sve­tlo žute je bo­je. Ko­ri­sti se za so­so­ve i ku­va­na je­la.

* Ovčji sirevi su masniji od kravljih, jer je i ovčje mleko masnije.

RECEPTI

Makaroni sa sirom i brokolijem

Potrebno je:

- 400 g makarona

- 450 g cvetova brokolija

- 250 g rendanog čedar sira

- 500 ml mleka

- kašičica mlevenih oraha

- dve kašike brašna

- kašika butera

- so i biber po ukusu

Priprema: Posebno skuvati makarone i brokoli. Rastopiti buter, dodati brašno i mleko, pa kuvati dok se ne zgusne. U to dodati sir, orahe, so i biber. Potom ubaciti makarone i brokoli, pa zapeći.

Pečurke u belom sosu

Potrebno je:

- 500 g šampinjona

- 300 ml mleka

- 200 ml pavlake

- 50 g parmezana

- mala glavica crnog luka

- mala crvena paprika

- ulje

- so, biber

Priprema: Iseći šampinjone na listiće. Iseckati crni luk i papriku. Pomešati mleko, pavlaku i parmezan. Zagrejati ulje, prodinstati luk i papriku, dodati šampinjone i kuvati dok tečnost ne ispari. Dodati smesu mleka, pavlake i parmezana i prokuvati još dva do tri minuta.

Klasičan kolač od sira

Potrebno je:

- 250 g brašna

- 150 g butera

- 75 g šećera

- jedno jaje

- pola kesice praška za pecivo

- kesica vanilin šećera

- narendana kora dva limuna

- malo soli

Za fil:

- 500 g svežeg sira

- 150 g butera

- 125 g šećera

- puding od vanile

- četiri jajeta

- kesica vanilin šećera

Priprema: Pomešati brašno sa praškom za pecivo. Dodati šećer, vanilin šećer, so, jaje, koru limuna i buter. Umesiti glatko testo, veličine kalupa za tortu. Staviti ga na podmazano dno forme (kalupa), izvući ivice visine tri centimetra, izbosti par puta viljuškom. Za fil umutiti sir sa pudingom i šećerom, umešati jedno po jedno jaje i istopljeni buter. Filom puniti formu i staviti u zagrejanu rernu na 175 stepeni, 55-60 minuta.

Ledeni čizkejk sa trešnjama

Potrebno je:

- 100 g krem sira

- 250 ml kondenzovanog zaslađenog mleka

- dve šolje mešavine pavlake i mleka

- dve šolje neumućene slatke pavlake

- kašika ekstrakta od vanile

- 500 g tamnih trešanja, bez koštica

Priprema: Umutiti krem sir, dodati mleko, pa ostale sastojke. Zalediti.

Sladoled od  banane

Potrebno je:

- 200 ml mleka

- 200 ml pavlake

- 100 g šećera

- tri zrele banane

Priprema: Izgnječiti, potom umutiti banane. Dodati ostale sastojke, umutiti, pa zalediti.

Prim. dr Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista