Upravo ste uradili najveću stvar u životu - rodili ste dete! Nakon 9 meseci iščekivanja, sigurno ste veoma uzbuđeni što u rukama držite svoju bebu.
Porođaj može biti lak, ali i komplikovan. Neke žene se porode vaginalno, a druge carskim rezom. Nkima porođaj prođe začas, dok se druge porađaju satima. Bez obzira na to kakav ste porođaj imali, vaše telo je prošlo kroz traumu i potrebno mu je vreme da se oporavi.
Oporavak traje više meseci. Iako se mnoge žene već posle 6-8 nedelja osećaju bolje, nekad je potrebno mnogo više da se osećate dobro. Pored svih promena, i hormoni luduju, možda ćete biti previše emotivni. Dajte sebi vremena, sve će polako proći.
U toku prvih 6 nedelja obratite pažnju na svoje telo. Bićete umorni i fokusirani na dete, ali ne zaboravite sebe. Nemojte se preopterećivati, jer će sve to usporiti vaš oporavak.
Šta možete očekivati posle porođaja?
1. Bolovi u stomaku
Vaša materica se polako skuplja i smanjuje na normalnu veličini, pa možete zbog toga osetiti bolove u donjem delu stomaka. Možda se pojačaju u momentima dok dojite, jer se tada oslobađaju hemikalije koje podstiču kontrakcije materice. Mnogim ženama tople obloge pomognu. Vremenom će se ovi bolovi umiriti. Ukoliko postanu teži, obratite se lekaru.
2. Bejbi bluz
Iako ste presrećni zbog bebinog dolaska, u nekom trenutku možete osetiti tugu. Znamo koliko ovo može da vas zbuni, ali ne brinite se. Ovo se javlja kod 70-80 posto žena u prvih nekoliko nedelja, usled hormonskih promena. Ukoliko primetite da postaje teže i sve se više osećate loše, nemojte se ustručavati da potražite pomoć stručnjaka. Postporođajna depresija je česta i ne treba sami da prolazite kroz to.
3. Zatvor
Postoji nekoliko stvari koje mogu ovo izazvati. Jedna od njih su lekovi koje dobijate u bolnici. Pored toga, anestezija takođe može usporiti rad creva. Nekada čak i strah dovodi do zatvora, posebno kod žena koje su imale epiziotomiju ili cepanje međice. Razumljivo je ako se plašite da ćete oštetiti šavove. Da biste olakšali zatvor, pijte dovoljno vode i jedite hranu bogatu vlaknima. Ukoliko je potrebno, popričajte i sa lekarom.
4. Hemoroidi
Često se posle porođaja mogu javiti hemoroidi, koji mogu izazvati bolove, a vrlo često i krvarenje. Uz sve to, oni svrbe.
5. Hormonske promene
Pored toga što utiču na vaše emotivno stanje, oni deluju i na druge aspekte oporavka. Možete se mnogo jviše znojiti, naročito tokom noći dok spavate. Samo obratite pažnju da li se ovo možda dešava jer imate temperaturu, jer ona ukazuje na neku vrstu infekcije. Mnoge mame imaju problem sa opadanjem kose posle porođaja, ali ne brinite se, to je sve privremeno. Kada se poveća količina estrogena, i vaša kosa će se vratiti u normalnu.
6. Suvoća polnih organa
Perineum je prostor između vagine i anusa, a vrlo često dođe do njegovog pucanja na porođaju, ili pak lekari naprave rez kako bi olakšali porošaj. I bez toga, može se desiti da ovaj predeo postane suv ili pak otekne. Nakon toaleta, prijaće vam ispiranje ovog predela toplom vodom. Ukoliko ovo ne prolazi samo, popričajte sa lekarom.
7. Suve bradavice i grudi
U toku prvih nekoliko dana dojenja, dešava se da bradavice i grudi postanu suve. Ako se to nastavi i posle nekoliko dana, postoji mogućnost da beba ne sisa kako treba. Popričajte sa nekim stručnjakom i potražite pomoć. Bolje je da reagujete pre nego što dođe do pucanja.
8. Šavovi
Ako imate šavove zbog pucanja ili presecanja međice, biće vam potrebno 7-10 dana da se oporavite. Morate paziti da ne dođe do neke infekcije, a u tome će vam pomoći redovno ispiranje toplom vodom nakon odlaska u toalet. Nemojte iritirati ovaj deo toalet papirom. Ma koliko vas interesuje da li lepo zarasta, držite ruke podalje od šavova.
Što se tiče šavova posle carskog reza, obično bi trebalo da dođe do oporavka u roku od 5-10 dana. Dublji šavovi na mišićima iziskuju duži oporavak. Oni se neće potpuno oporaviti u narednoh 12 nedelja. Ukoliko primetite bilo kakvo crvenilo, otok, tečnost, ili pak imate temperaturu, morate otići lekaru, jer ovo znači da je došlo do infekcije.
9. Vaginalno krvarenje
Nakon porođaja, krvarenje je normalna pojava. Isto važi i za porođaj carskim rezom. Na ovaj način telo eliminiše višaj krvi i tkiva koje je pomagalo bebi da se hrani i raste. Imajte na umu da će ovo biti jako u prvih deset dana, a u narednih šest nedelja očekujte svetliju krv. Nemojte koristiti tampone, jer postoji opasnost od infekcije.
10. Zadržavanje vode
Nemojte da se zabrinete zato što se otečenost od trudnoće još nije smanjila. Vaše telo zadržava vodu zbog količine progesterona. Možda primetite otečenost u rukama, nogama, stopalima. Ne bi trebalo da traje duže od nedelju dana posle porođaja. Ako se pogoršava, posavetujte se sa svojim lekarom.
11. Kilogrami
Nemojte očekivati da izgubite mnogo kilograma čim rodite dete. Ma šta slušali od drugih i čitali o tome, potrebno je vreme. Na porođaju ćete izgubiti onih nekoliko kilograma koliko vaša beba ima. Imajte na umu da će biti potrebno par meseci da izgubite kilograme od trudnoće. Obratite pažnju na svoju ishranu, kako zbog kilograma tako i zbog dojenja i bebinog zdravlja.
izvor: yumama