Ako se nekome iz okoline požalite da vam se beba budi čim je spustite, gotovo je sigurno da će vam reći – "to je zato što ste je razmazili i navikli na ruke!" Ipak, ne treba da verujete u to – otkrivamo vam pet mogućih razloga zašto se beba budi čim je spustite.
1. Razvojni skok
Stručnjaci kažu da je sasvim normalno da usled rasta i razvoja bebe dođe do promena u obrascima spavanja beba i to se zove regresija sna. Prostim rečima objašnjeno, usled ove regresije bebe koje su ranije mogle da prespavaju celu noć sada se možda bude tokom noći ili preskaču vreme dnevnih dremki.
Ono što treba da znate je da bebe oko četvrtog meseca imaju svoj prvi razvojni skok, te da nakon toga počinju da spavaju drugačije nego kada su bile novorođenčad.
2. Beba nema dovoljno fizičke aktivnosti
Bebe bi trebalo da provode vreme na stomaku, kako bi jačale mišiće leđa i vrata, a verovali ili ne, boravak u tom položaju može da utiče i na to koliko dugo dete spava noću.
Naučnici su za potrebe jedne studije posmatrali fizičku aktivnost i ponašanje tokom spavanja 22 zdrave bebe stare šest meseci, a uzimali su u obzir i to koliko su dugo bebe bile na stomačiću tokom dana.
Ispostavilo se da one koje su bile duže na stomaku tj. bile su fizički aktivnije (jer za bebe je to poput treninga), noću su spavale duže i mirnije.
3. Ne shvata da je vreme za spavanje
Stručnjaci savetuju da se rutina sa bebama uspostavlja već od nekoliko sedmica života. U tom smislu, važno je da kada se približi vreme spavanja, detetu to i signalizirate – prigušivanjem svetla, smanjivanjem aktivnosti, kako bi ono shvatilo razliku između dana i noći.
4. Treba joj vremena da se prilagodi
Stručnjaci kažu da je sasvim normalno da se bebe malo meškolje i nakon što ih stavite na spavanje. U tom slučaju, pokušajte da ih umirite rečima, maženjem po leđima, recimo, pre nego da ih odmah podignete. Možda će se na ovaj način umiriti i ponovo zaspati.
5. Treba joj umirujuća masaža
Pored prigušenog svetla, smanjivanja aktivnosti uveče, bebama može da prija i umirujuća masaža, koja će im pomoći da brže zaspe i bolje spavaju.
Studija koju je objavila Nacionalna zdravstvena biblioteka SAD-a pokazala je da nežna masaža koja je deo večernje rutine odojčeta znatno utiče na bolji kvalitet sna.
Osim toga, masaža je i dobra prilika da uživate u zajedničkim trenucima sa bebom, a može vam pomoći i da ojačate vašu vezu – vaš dodir, miris i glas za dete su najveći izvor sigurnosti i mira.
BONUS VIDEO: