Od trenutka kada dođu na svet, bebe uživaju da ih mame i tate drže i maze. Nežni dodiri puni ljubavi pomažu da se mališani osećaju sigurno, a kako su pokazala medicinska istraživanja, takođe su i važni za bebino zdravlje i emocionalni razvoj.

Zbog toga je preporučljivo da u prvim mesecima roditelji imaju što više fizičkog kontakta sa bebom, da je ljuljaju, drže, nose, maze, a od koristi mogu da budu i masaže. Jednostavne tehike masaže pomažu da se mališani osećaju sigurno, bezbedno i voljeno, a mogu i da pomognu u umirivanju kada je dete nervozno, muče ga grčevi...

Uticaj masaža na bebe

Za bebe dodir može da znači mnogo toga – držanje, maženje, ljubljenje, dojenje, kontakt kože o kože, kao i masažu. Studije su pokazale da masaža može da ima veoma pozitivne efekte na bebe:

  • Lakše će utonuti i san i bolje će spavati
  • Biće smirenija jer će se sniziti nivo hormona stresa
  • Mišići će joj biti opušteniji, što je dobro zbog fleksibilnosti ruku i nogu
  • Bolje će variti hranu i imaće manje problema sa konstipacijom
  • Imaće bolju cirkulaciju i bolji imunitet
  • Imaće manje pratećih simptoma grčeva, poput nervoze i problema sa spavanjem

Svi ovi dobri efekti masaže posledica su onoga što okupacioni terapeuti nazivaju dubokim pritiskom, koji ima umirujuće efekte na nervni sistem. Dubokim pritiskom se smatra kada vršite čvrst, ali opet nežan pritisak na bebino telo, pri čemu će u roku od nekoliko trenutaka disanje i otkucaji bebinog srca reagovati na vaš dodir jer će masaža umiriti njihov autonomni nervni sistem.

Bebe različito reaguju na masažu dubokim pritikom, zato je preporuka da uvek pratite reakcije deteta i da, ako vam deluje da bebi nešto ne prija, prestanete to da radite, piše healthychildren.org. Vremenom ćete naučiti koji dodiri i tehnike masaže najviše prijaju vašoj bebi i umiruju je, a do tada, budite strpljivi i pratite signale koje vam dete šalje.

Šest tehnika za masažu beba

U nastavku saznajte kako tačno da masirate bebu i, imajte na umu da ne morate da koristite sve ove tehnike, niti određenim redosledom. Isprobajte ih, pa vidite šta vašoj bebi najviše prija.

1. Leđa

Koristite duboki pritisak na bebinim leđima, a dodir pomerajte od ramena ka donjem delu leđa ili ruke čvrsto postavite na bebinu guzu. Ova tehnika može da pomogne da beba više uživa u vremenu koje provodi na stomaku. Takođe, možete da masirate bebina leđa i kada beba sedi sama ili u vašem krilu.

2. Ruke

Čvrsto držite bebine rukice. Postavite svoj palac na bebin dlan, a ostale prste držite na vrhu njene šake. Možete da masirate obe rukice istovremeno ili prvo jednu pa drugu, a možete i da masirate bebin dlan koristeći kružne pokrete – to može da bude posebno korisno ako beba drži ruke čvrsto stisnute u pesnicu.

3. Stopala

Čvrsto uhvatite bebina stopala, jedno jednom, drugo drugom rukom. Blago pljesnite njena stopala jedno o drugo, kako biste pojačali senzornu stimulaciju. Da biste joj izmasirali stopala, jednom rukom pridržite zglob bebine noge, a drugu postavite tako da vam četiri prsta budu na gornjoj strani stopala, a palac ispod. Prelazite palcem preko bebino stopala i nežno joj povucite prstiće. Pazite da koristite duboki pritisak jer ako dodiri budu previše nežni, golicaće bebu.

4. Ramena

Trljajte bebina ramena rukama dok dete sedi kod vas u krilu. Pravite pokrete od ramena ka šakama malilšana.

5. Celo telo

Stavite bebu da legne na leđa, a zatim koristite duboki pritisak i pokrete spuštajte niz njeno telo. Možete takođe i da pomerate ruke od središnjeg dela bebinog tela – počnite od grudi, pa se pomerajte ka stomaku, a zatim na prednji deo nogu.

6. Glava

Neke bebe baš uživaju u masaži glave, a druge ne, zato obratite pažnju na reakciju deteta. Sklopite šake oko bebine glave i spuštajte ih ka pozadi. Zatim pravite rukama pokrete od bebine vilice ka gradi, pa od sredine čela preko obrva.Možete takođe i da pravite male krukove prstima na bebinim obrazima i da blago pritisnete njenu bradu. Pomno posmatrajte signale koje vam beba šalje, kako biste videli šta joj prija.

Da li vam je potrebno ulje za masažu

Korišćenje ulja za masažu će pomoći da se vaše ruke lakše kreću preko bebine kože. Najbolje je da isprovate neke prirodne varijante, poput kokosovog ulja ili nekog bebi ulja za masažu, ali nikako nemojte da na bebinoj koži koristite ulje za masažu koje je namenjeno odraslima.

Pokušajte da bebu masirate svakodnevno, kako bi bila opuštenija i zadovoljnija, a masiranje će opustiti i vas.

Još saveta za bezbednu masažu bebe

  • Izbegavajte da masirate bebu odmah nakon hranjenja. Sačekajte najmanje 45 minuta ili dok beba ne bude mirna i budna – najčešće je to pre spavanja ili nakon menjanja pelene
  • Neka vaši dodiri budu nežni, ali čvrsti, tako da ne golicaju bebu
  • Neka masaža bude deo bebine dnevne rutine
  • Pratite signale koje vam beba šalje kako biste znali kada treba da prestanete. Masaža može da traje od deset od 30 minuta, u zavisnosti od bebinog raspoloženja. Ako beba plače, izvija se ili zaspi tokom masaže, trebalo bi da prestanete
  • Posavetujte se sa pedijatrom pre korišćenja bilo kakvog ulja za masažu, i izbegavajte jake sastojke u njima. Savet je da se za bebe uvek biraju ulja bez mirisa, ali i da se nipošto ne koriste oko očiju, nosa i usta. I nikako ne koristite esencijalna ulja na bebinoj koži
  • Pobrinite se da u prostoriji u kojoj masirate bebu bude dovoljno toplo
  • Pokušajte da se opustite i ne brinite previše o tehnici masaže. Govorite tiho, nežno, pevajte i smešite se, kako bi beba više uživala u ovoj zabavnoj i opuštajućoj aktivnosti

BONUS VIDEO:

masaža bebe protiv zatvora TikTok/cheyofrazier