Prvi dani roditeljstva mogu biti vrlo emotivni i iscrpljujući. Da bi roditelji bili srećni, a beba imala sve što joj je potrebno, ključno je uspostavljanje rutine. Bebine osnovne potrebe su da jede, da spava i da se igra, a rutinu treba da uspostavite prema tome kako vašoj porodici to odgovara.

Nemojte da se brinete ako ne uspete iz prve. Polako, prilagodite se i pustite da beba prirodno prihvati rutinu. Izdvajamo 5 koraka za uspostavljanje rutine sa bebom:

1. Prvo sve razmotrite

U prvih nekoliko nedelja pratite bebin ritam. Gledajte kada se obično budi, kada je gladna tokom noći, koliko vremena prođe između obroka, koliko joj traju dnevna spavanja. Najbolje bi bilo da sve to zapišete, kako biste lakše postavili raspored i organizovali rutinu.

2. Polako pristupite svemu i prilagodite se

Nemojte preko noći da uvodite promene, već to radite polako, da bi se beba lakše navikla. Na primer, ako želite da bebu budite sat ranije, počnite polako - prvo 10 minuta, pa onda dodatnih 10. Vremenom ćete stvoriti rutinu kakvu ste planirali.

3. Dajte bebi znake

Dajte bebi znake po kojim će prepoznati šta je sledeće po planu. Recimo, ako je vreme za dremku, svaki put zamračite prostoriju ili pustite laganu muziku. Kada je vreme za igru, odvedite dete u prostor gde se igra i dajte joj igračke u ruke. Pričajte joj sve vreme, a ona će se vremenom vrlo lako prilagođavati svemu.

4. Budite uporni

Trudite se da se, uprkos svemu, držite rutine. Ako se 2,3 nedelje držite svog rasporeda, pa odete kod nekoga u goste, potrudite se da sve organizujete na isti način kao i do sada. Neka beba jede u isto vreme, organizujte odlazak između bebinih dremki...

5. Pustite da se rutina menja kako beba raste

Obično se desi da, taman kada pomislite da ste se uklopili i da sve ide kako treba, beba promeni svoj ritam usled nekih razvojnih koraka i morate da pravite promenu rasporeda. Kako beba uči da puzi, stoji, a posle i da hoda, tako joj se i aktivnosti menjaju. Zato u tim situacijama morate menjati rutinu i raspored.

izvor: yumama