Tokom noći beba se usred spavanja budi histerično plačući - ovakva situacija prvobitno jako uznemiri roditelje, ali često je uobičajena kod prekretnica u odrastanju.

Kao roditelj, možete se osećati prilično očajno kada se vaša beba budi histerično plačući. Želite da ih utešite i umirite, ali je teško shvatiti šta nije u redu. Ne postoji jedinstven odgovor zašto se vaša beba budi noću.

Za neke su noćno buđenje i vrištanje uzrokovani novim prekretnicama i razvojem; za druge je to nemogućnost samoregulacije. To bi takođe mogao biti dodir anksioznosti odvajanja. I dok možda ne znate uvek tačan uzrok suza vaše bebe tokom buđenja, postoje neki uobičajeni razlozi koje treba uzeti u obzir. Evo nekoliko njih.

Razlozi zbog kojih bi se vaše dete moglo probuditi vrišteći:

1. Ciklusi spavanja
Od rođenja, vaša beba će provoditi vreme u ciklusima spavanja koji će se razvijati. Kada vaša beba napuni dva do tri meseca, trebalo bi da počne da razvija ritam spavanja i danju i noću. Tokom ovog vremena, oni će imati periode laganog sna u kojima se mogu lako probuditi ili se mogu uplašiti, što bi moglo da ih natera da plaču ili čak vrište. Slično, čak i za stariju decu, bebe se mogu iznenada probuditi tokom dubokog sna, što takođe može dovesti do plača ili vrištanja.

Uglavnom se u ovakvim slučajevima predlaže korišćenje bele buke kako biste sprečili da se vaša beba probudi i prepadne glasnim zvukovima. Stalni beli šum takođe pomaže da se bebama obezbedi doslednost dok prelaze cikluse spavanja. Bebe se ponekad uznemire kada shvate da roditelj nije u sobi i da im je možda potrebna pomoć da se vrate u san.

Ako se vaša beba probudi plačući usred noći, pokušajte da joj date nekoliko trenutaka pre nego što uđete i posmatrajte i slušajte. Kada bude jasno da je potrebna vaša intervencija, pokušajte da utešite svoju bebu i pomozite joj da se vrati u san na način na koji najbolje reaguje, kao što je ljuljanje, tapšanje po zadnjici, trljanje glave, dojenje itd.

2. Separaciona anksioznost
Kako vaša beba stari, postaje svesnija svog okruženja i dinamike. Dete počinje da shvata kada ste ili niste u sobi sa njim. Ova svest, koja se takođe naziva i trajnost objekta, obično se razvija oko šestomesečne prekretnice i može napredovati do anksioznosti odvajanja kada vaše dete napuni 12 meseci ili više. Za malu decu, ideja da su im roditelji daleko može biti zastrašujuća i sprečava ih da se smire i vrate u blaženu noć sna.

Jedan od načina da naučite svoje dete da su ljudi još uvek u blizini, čak i ako ih ne vide, je kroz igre koje promovišu postojanost objekta, kao što je igranje "žmurke". Takođe možete da vežbate da sakrijete njihove igračke pod ćebetom i otkrijete ih nekoliko sekundi kasnije. Uverite se da to radite tokom dana, a ne noću.

Postojanost predmeta uči dete da nešto i dalje postoji, čak i van vidokruga. Ako vaše dete ima stvarnu anksioznost odvajanja, pobrinite se da ga utešite, kao i da s ljubavlju crtate granice i pomažete svom detetu da nauči strategije suočavanja.

3. Razvojne prekretnice
Većina roditelja je čula da će njihovi mališani imati neke regresije u spavanju kako prekretnice dolaze i odlaze, ali ne očekuju da će to biti tako teško. Regresije spavanja su progresije kako vaše dete raste, a verovatno će se desiti oko 4, 6, 8, 12, 18 i 24 meseca. Razlog zašto vaše dete verovatno dostiže novu prekretnicu u svakom od ovih uzrasta može biti sposobnost da se prevrne, puzi, ustane i još mnogo toga.

Najbolja stvar koju možete da uradite kada vaše dete dođe do progresije ili regresije sna je da se držite stvari za koje znate da rade. Uverite se da im je udobno, da imaju odlično okruženje za spavanje i da održavaju doslednost u svojoj rutini. Uvek je u redu ako za to vreme treba da ponudite malo više umirivanja, privijanja ili udobnosti. Želite da izbegnete stvaranje potpuno novih rutina ili navika koje nisu dugoročno održiv, piše baby chick.

4. Fizička nelagodnost
Sa naglim rastom, izbijanjem zuba ili čak infekcijom koja se možda sprema, fizička nelagodnost može početi rano kod naše dece. Obavezno proverite da li ima groznicu i obratite posebnu pažnju ako vuku delove tela kao što su nos ili uši. Ukoliko plač ne prestaje i ne znate kako da delujte, dete pokaže druge simptome, obavezno se obratite lekaru.

Ako mislite da je vašem detetu fizički neprijatno, možete razmisliti o tome da mu ponudite ublažavanje bolova putem odobrenih lekova od vašeg lekara. Takođe možete pokušati da očistite začepljeni nos koji sprečava bebu da udobno diše i da pokrenete ovlaživač ako se vaše dete bori sa začepljenim nosom ili bolešću.

5. Glad
U prvih nekoliko meseci života, vaša beba će se verovatno probuditi gladna usred noći i plakati. Neki mališani se bude toliko gladni da počinju histerično da plaču. Kasnije, ovo može biti tačno ako ste upravo prekinuli njihovu hranu za spavanje ili ih odvikli od nekih hranjenja u korist čvrste hrane ili kašice.

Ovo može biti nezgodna dilema, ali postoje načini da se rešite. Ako je vaš mališan noću histeričan jer je gladan, pokušajte da mu dopunite obroke tokom dana ako mislite da ne dobija adekvatne kalorije. Uobičajeno je da se bebe bude 1-2 puta između 6-12 meseci i treba im noćno hranjenje, i sasvim je u redu ponuditi to.

BONUS VIDEO:

Pravilno dojenje bebe TikTok/thelatchrn

(Yumama/T.A.S.)