Kažu da bebe spavaju veći deo dana. Ali u praksi se ispostavlja da to nije uvek tačno. Jedna mama je pitala stručnjaka da li treba da brine ako je njena beba budna tokom većeg dela dana.

"Čitala sam da novorođenčad spavaju 18-20 sati dnevno. Moj sin ima tri nedelje, veoma slabo i malo spava danju: stalno plače, drhti, kenka... Zašto je tako? Patronažna sestra to samo odbacuje, govoreći da ponekad svi ne spavaju dobro. Da li je vreme da ga odvedemo kod doktora?"

Evo šta za portal Parents.ru odgovara dečiji neurolog Natalia Turkot:

"Postoji mnogo faktora koji utiču na bebin san. Bebe su posebno osetljive na dužinu dnevnog svetla : u proleće i leto se bude ranije nego u jesen i zimu. Deca, zbog nezrelosti vaskularnog i nervnog sistema, živo reaguju na pomračenja Sunca i Meseca, pune i mlade Mesece i nagle promene atmosferskog pritiska.

Bebe mogu sprečiti da zaspe bilo kakvi jaki mirisi (uključujući novi nameštaj u dečijoj sobi, odeća, posteljina ili pelene) i glasni zvuci: od muzike ili TV-a do cvrkuta ptica ispred prozora.

Ekološka situacija takođe utiče na san. Na primer, dokazano je da u velikim gradovima, zbog opšte zagađenosti i nedostatka kiseonika, deca spavaju lošije od svojih vršnjaka čiji roditelji žive van grada.

Važna je i temperatura vazduha u kući. Na vrućini beba neće imati čvrst san. Optimalna temperatura za spavanje dece je oko 22 stepena.

Vlažnost je takođe važna: i suviše suv i veoma vlažan vazduh utiče na kvalitet i količinu sna. Pokušajte da održavate vlažnost kod kuće oko 60 procenata - savremeni ovlaživači vam mogu pomoći.

Mokre pelene ili puna pelena takođe mogu uzrokovati loš san. Štaviše, ako to izazove toplotni osip, ovo takođe može sprečiti bebu da lepo spava.

I, naravno, obrasci spavanja i budnosti bebe su pod uticajem majčinih navika. Ako kasno legne i rano ustane, beba će se prilagoditi ovom ritmu, iako to nije fiziološko. Inače, dete može savršeno da čita emocijesvoje majke čak i sa dve nedelje. A ako je zbog nečega jako uzbuđena ili je previše emotivna, dete će osećati isto, što znači da neće biti zdravog sna. Stoga je mir majke glavna garancija dobrog sna za bebu."

(Yumama/T.A.S.)

BONUS VIDEO:

Trik za uspavljivanje bebe TikTok/liangyue3