Kako bi vaše dete nesmetano uživalo u letu, pročitajte kako možete da prevenirate i ublažite različite probleme sa kožom bebe koje izazivaju vrućina, znoj i sunce.

Osip od vrućine

"Vrućina može učiniti da se vaše dete ospe od glave do pete. Izloženost visokim temperaturama, a naročito kada je prisutna i vlaga, na koži se pojavljuje miliaria poznatija kao osip od toplote ili vrućine", kaže dr Dirk Elston dermatolog u medicinskom centru Gisinger u Pensilvaniji, a prenosi ugledni roditeljski portal Parenting.com.

Kada se znojne žlezde blokiraju, na koži se primećuju crvena ispupčenja - bubuljčice, najčešće na licu i rukama. 

Ono što važno je da osip od vrućine nije ozbiljan problem i obično se povuče sam. Ono što vi možete da uradite je da ne mažete dete kremama i losionima koji zapušavaju pore, i da češće kupate bebu i tako joj pomognete da se oseća lepše.

Kako bi prevenirali ovu pojavu potrebno je da, koliko je moguće, održavate bebinu kožu suvom, oblačite odeću od prirodnih, lagnijih materijala. Takođe, izbegavajte šetnje u toku najtoplijeg dela dana, a ukoliko morate ili želite dan da provedete napolju, gledajte da to bude u hladovini.

Osip posle plivanja

Uzrok osipa koji se pojavljuje nakon što vaše dete izađe iz bazena, jezera ili okeana može biti nekoliko stvari: 

Uzrok osipa koji se pojavio ispod kupaćeg kostima (najčešće na zadnjici ili budtinama) najčešće je loše hlorisan bazen ili kupanje u kadi ili bazenčiću sa toplom vodom.

Ako se na telu pojave crvene bubuljčice i svrab nakon kupanja u moru, može da se desi da su osip izazvali morski organizmi koji su se "zalepili" za kupaći kostim.

Ako se svrab i bubuljčice pojavljuju na delovima tela koji nisu prekriveni kupaćim kostimom onda je u pitanju reakcija na slanu ili slatku vodu.

Svaki od ovih osipa povlači se sam nakon određenog vremena, ali antihistaminici koji se mogu dobiti u apoteci bez recepta, hidrokortizoli i proizvodi koji sadrže ovas mogu pružiti olakšanje.

Foto: Shutterstock

Bube i ujedi 

Insekti kao što su komarci, pčele i krpelji, nisu samo dosadni, nego mogu izazvati i različite bolesti kao što su Virus Zapadnog Nila ili Lijamska bolest. 

Najbolji način da zaštitite decu, naročito bebe, od ovih "napasti" je da ih držite dalje od mesta gde je rizik za ujede ovoh buba veći. Na primer, mesto gde spava beba mora biti zaštićeno zaštitnom mrežicom, dok starija deca ne bi trebala da budu napolju rano ujutru i predveče, delovima dana kada ima najviše komaraca.

Korišćenje repelenata

Dok boravite napolju najbolja zaštita od insekata su repelnti u sprejevima ili kremama koji štite decu od ujeda. Važno je da znate da te preparate nikada ne treba mazati ili prskati na kožu beba mlađih od dva meseca.

Kada su u pitanju starija deca, obratite pažnju da proizvod koji kupujete sadrži 10 do 30 procenata N-Dietil-meta-toluamida jer se oni smatraju bezbednim.

"Iako je rok trajanja duži kod onih preparata koji imaju veću koncentraciju ovog jedinjena, ipak se za upotrebu preporučuju oni sa manjim procentom ovog sastojka", preporučuje dr Veil član ekološkog odbora za zdravlje. 

Takođe, ovaj lekar savetuje da se ne kobinuju dva preparata za zaštitu od komaraca jer se na taj način šteti koži deteta. Takođe, nakon što dete uđe unutra, obavezno je tuširanje sapunom. Prilikom nanošenja treba izbegavati predele oko očikju i usta, kao i oko ranica i ogrebotina, ukoliko ih dete ima.

Krpelji

Ukoliko se dete igra u travi, a želite da ga zaštitite od krpelja, poželjno je da bude obuveno i da nosi čarapice, kao i duge nogavice.

Napomena: sprejeve protiv krpelja možete prskati po kući, šatoru (ukoliko ste na kampovanju) ili odeći, ali nikako ih ne prskajte na kožu.

Pčele

Izbegavajte odeću jarkih boja, intenzivne mirise i mesta gde se pčele okupljaju, kaže dr Elston. A kako dete ne bi stalo na pčelu, poželjno je da bude obuveno.

Vaš letnji komplet prve pomoći

- Krema za sunčanje sa zaštitnim faktorom

- Bočica sa rasprsivačem napunjena hladnom vodom

- Zavoj

- Gaza

- Antibiotska mast (za posekotine)

- Medicinski alkohol

- Pinceta (za uklanjanje krpelja)

- Hidrokortizol i Difenhidramin (za ugrize od buba i pčela)