Naravno, svi mladi roditelji su bar jednom čuli upozorenje: „Kad se dete navikne na ruke, neće više ništa samo da radi“. Ipak neke starije majke sada bake, umeju da posavetuju - ljubav ne može pokvariti, deca nikada ne plaču uzalud i uvek se treba odazvati na njihov poziv, uzeti ih u naručje i zagrliti.
U stvari, redovni nežni dodiri sa bebom su potpuno opravdani i čak neophodni, uključujući i stanovišta nauke. Mnogo naučnih dokaza sada ukazuje na to da se deca koja se često grle i maze bolje razvijaju fizički i mentalno.
Nežan dodir stimuliše rast novorođenčadi i odojčadi
Taktilni kontakt igra važnu ulogu u fizičkom razvoju novorođenčadi i takođe doprinosi boljem dobijanju na težini.
Čak i u ranoj studiji odojčadi, koja je sprovedena 1957. godine, specijalisti Hoper i. Pinosov su otkrili da 10 minuta dodatnog fizičkog kontakta sa odraslom osobom dnevno dovodi do toga da bebe podriguju znatno manje.
Druga grupa naučnika, u kojoj su bili Fild, Šanberg i Skafidi i drugi, 1986. godine proučavala je kako taktilna i kinestetička stimulacija utiče na razvoj prevremeno rođene dece. U studiji, 20 od ovih beba, nedavno prebačenih iz jedinice intenzivne nege u jedinicu prelazne nege, primalo je 15 minuta mehanosenzorne stimulacije tri puta dnevno tokom 10 dana. Procedura je sprovedena pod strogom kontrolom: tokom prvih i poslednjih 5 minuta stimulacije bebe su milovane po telu, a u tom intervalu su im udovi nežno savijani.
Istraživači su pratili kliničke pokazatelje i ponašanje pacijenata u njihovoj nezi i upoređivali bebe koje su dobile taktilnu stimulaciju sa kontrolnom grupom, koja je uključivala nestimulisanu decu sa sličnom porođajnom težinom (oko 1,27 kg) i gestacionom dobom (oko 31 nedelje) . Rezultati su pokazali da su zahvaljujući dodatnom fizičkom kontaktu deca koja su učestvovala u eksperimentu brže dobijala na težini i bolje se razvijala.
Konkretno, iako su bebe u obe grupe konzumirale istu količinu kalorija, u proseku, bebe koje su dobile dodatnu taktilnu stimulaciju dobijale su 47% više na težini dnevno i bile su otpuštene 6 dana ranije.
Rezultati studije se verovatno objašnjavaju oslobađanjem oksitocina, hormona povezanog sa poverenjem, bezbednošću i ljubavlju i proizvedenog posebno tokom taktilnog kontakta. Kada se njeni nivoi povećaju, rastu i nivoi brojnih hormona rasta, uključujući faktor rasta I (IGF-1) sličan insulinu i faktor rasta nerava (NGF). Stoga, nežan dodir, koji oslobađa oksitocin u mozgu, stimuliše rast bebe.
Taktilni kontakt utiče na mentalni i fizički razvoj dece
Osim što utiče na rast i napredovanje u težini, taktilni kontakt ima značajan uticaj na mentalni i fizički razvoj.
Ista nedonoščad koja su primila senzornu stimulaciju u gornjoj studiji bila su budna i aktivna duže, i imala su bolje motoričko ponašanje, orijentaciju i sveukupno ponašanje na Brazeltonovoj skali ponašanja novorođenčadi, u poređenju sa kontrolnom grupom. Ovaj efekat je bio trajan: kada su ponovo testirani 8 i 12 meseci kasnije, ova deca su nastavila da rade bolje na Bejlijevim testovima mentalnih i motoričkih sposobnosti.
Istraživač L. Kasler došao je do sličnih zaključaka još 1965. godine, proučavajući odojčad smeštenu u posebne ustanove. Tipično, ova deca pokazuju niže stope fizičkog, emocionalnog i intelektualnog razvoja u poređenju sa svojim vršnjacima kod kuće, a naučnik je to povezao sa manjkom kontakta. S obzirom da je fizički kontakt posebno važan u detinjstvu, on je pretpostavio da taktilna stimulacija može da ubrza mentalni i fizički razvoj dece iz posebnih ustanova. Da bi to potvrdili, u periodu od 10 nedelja, grupa odojčadi je dobila dodatni fizički kontakt (oko 1000 minuta tokom celog perioda) - i hipoteza je potvrđena: kao rezultat eksperimenta, ova deca su pokazala bolje rezultate prema Gesel razvojnom rasporedu koji se koristio u to vreme u poređenju sa drugim bebama iz posebnih ustanova.
S obzirom na to da dete po rođenju upoznaje ovaj svet i uči da živi u njemu pre svega dodirom, veoma važnu ulogu igra taktilni kontakt sa odraslom osobom koja brine o njemu, pružajući stimulaciju mladom mozgu i doprinoseći njegovom aktivnom razvoju.
Zagrljaji pomažu deci da odrastaju zdravo
Oksitocin, koji se proizvodi tokom fizičkog kontakta, poboljšava zdravlje i olakšava podnošenje raznih bolesti.
Na primer, u okruženju povrede, povećani nivoi oksitocina mogu poboljšati naš imuni odgovor snižavanjem nivoa hormona štitne žlezde u plazmi i smanjenjem upale, omogućavajući ranama da brže zarastaju, prema studiji iz 2011. koju su sproveli istraživači Smit i Vang, koji su proučavali blagotvorno dejstvo oksitocina na telo.
Njihove kolege, na čelu sa Koenom, proučavali su uticaj zagrljaja i socijalne podrške na ljudsku podložnost infekcijama i bolestima gornjih disajnih puteva – uspeli su da utvrde da česti zagrljaji doprinose i smanjenju rizika od infekcije i bržem ozdravljenju među zaraženima.
Zagrljaji pomažu deci da se efikasno nose sa stresom i razviju emocionalnu stabilnost
Plač deteta je uvek signal nezadovoljenih potreba, a ako se na takve signale ne odgovori blagovremeno, beba će doživeti stres. Zauzvrat, u vreme stresa se oslobađa visok nivo kortizola, a pošto mala deca ne znaju kako da regulišu svoje emocije, ako roditelj ignoriše situaciju, količina ovog hormona u telu može dostići toksične nivoe, što može imati negativne efekte i na fizičko i na psihičko zdravlje deteta. Različite studije pokazuju da izloženost visokim nivoima kortizola može imati negativne posledice u odraslom dobu, kao što je povećanje rizika od fizičkih bolesti, kao i depresije i drugih nepovoljnih stanja.
Istovremeno, grljenje pokreće oslobađanje oksitocina, smanjujući hormone stresa i štiteći od ovih negativnih posledica. Takođe, čest taktilni kontakt sa brižnom odraslom osobom pomaže detetu da razvije veštine samoregulacije i gradi emocionalnu stabilnost. Stoga, kada čujete bebu kako vrišti ili plače, trebalo bi da je uzmete u naručje, zagrlite ili pogladite, pružajući stanje sigurnosti i razumevanja da je veoma voljena i važna – a zatim, naravno, utvrdite uzrok nezadovoljstva i pokušati da ga otklonite.
Fizički kontakt pomaže u izgradnji poverenja
Osnova na kojoj se grade naklonost i jaki lični odnosi je poverenje. A isti oksitocin proizveden tokom fizičkog kontakta povećava nivo poverenja – do ovog zaključka su došli T. Baumgartner, M. Hajnrihs i drugi naučnici 2008. godine, proučavajući promene u funkcionisanju ljudskog mozga pod uticajem ovog hormona. Godinu dana kasnije, njihove kolege na čelu sa A. Bučeimom otkrile su da oksitocin povećava subjektivnu percepciju sigurnosti vezanosti u odnosima, smanjujući strah, kao i povećavajući spremnost da se prihvati rizik i veruje drugoj osobi.
Dakle, zagrljaji i drugi nežni dodiri pomažu u izgradnji poverljivijeg i trajnijeg odnosa sa vašim detetom.
BONUS VIDEO