Najveći broj roditelja ne bi nikada svesno uradio bilo šta čime može da naškodi detetu. Međutim, ponekad se iz neznanja ili u trenutku besa, frustracije dogodi situacija koja može da ima trajne posledice. Na primer, nekad roditelji u igri ili frustrirani, u pokušaju da smire uznemireno dete, jako protresu bebu, misleći da će time da "preseku" njen plač.
Taj potez može da ima nezamislive posledice i da dovede do sindroma protresene bebe. Ovaj sindrom je vrsta povrede mozga koja se javlja kada se beba ili malo dete jako protrese. Najčešće se javlja kod beba starosti do godinu dana, a mališani stari između dva i četiri meseca su najugroženiji, piše guiainfantil.com.
Zašto nikada ne treba da protresete dete mlađe od dve godine
Sindrom protresene bebe se retko javlja nakon druge godine, ali ukoliko bi se dete veoma jako protreslo, potencijalno može da se javi i kod mališana starih do pet-šest godina.
Svakako, ni u kom slučaju nije dobro da jako protresete dete, koliko god da je staro, a naročito ako je u pitanju beba.
Stvar je u tome da je bebin vratić slab, a glava je velika i teška u odnosu na ostatak tela. Naglo i jako tresenje bebe može da bukvalno pomeri mozak napred-nazad unutar lobanje, usled čega se javljaju modrice, otoci, krvarenje, što za posledicu može da ima trajna oštećenja mozga, pa čak i smrt.
Povrede koje se javljaju kod sindroma protresene bebe su krvarenje u mozgu, krvarenje u mrežnjači, oštećenja kičmene moždine i vrata, frakture rebeara i drugih kostiju. Ove povrede mogu u početku da budu neprimetne, te da se vide tek kroz promene u bebinom ponašanju.
Simptomi protresene bebe
Neki znaci mogu da ukažu na simptom protresene bebe:
- Ekstremna iritabilnost
- Povraćanje
- Napadi
- Gubitak apetita
- Letargija (beba je izrazitom umorna, značajno se manje kreće, teško joj je da ostane budna)
- Bleda ili plavkasta koža
- Problemi sa disanjem
- Fizičke i neurološke promene (modrice, tremori, gubitak svesti i slično)
Posledice sindroma protresene bebe
Naglasili smo već koliko je opasno naglo i jako tresenje bebe, a evo kakve sve posledice može da ima:
- Oštećenje mozga
- Slepilo
- Gubitak sluha
- Poteškoće u govoru ili učenju
- Intelektualno zaostajanje u razvoju
- Epileptične napade
- Oštećenja vrata i kičme
- Smrt
Većina beba koje prežive jako tresenje imaju neki oblik neuroškog ili mentalnog zaostajanja, što ponekad nije vidljivo sve do pete, šeste godine.
Bebe ne treba tresti niti bacati u vazduh ni u kom slučaju, ni u igri, ni u besu jer posledice tog jednog trenutka i poteza mogu da budu doživotne ili smrtonosne.
BONUS VIDEO: