Deca mogu da osete da li žurite sa nekim zadatkom ili uživate u njemu, pa zapamtite da koristite lepe reči i humor kako bi bebe osetile da je promena pelena zabavna. Evo nekoliko tehnika koje će vam pomoći da se opustite i olakšate zadatak presvlačenja pelene mališana.
Zašto dete ne voli menjanje pelena?
Promena pelena može brzo da se pretvori u bojno polje jer se mališani odupirui, plaču ili imaju napade besa. Razumevanje razloga za ovakvo ponašanje pomoćiće vam da efikasnije ispunjavate potrebe svog deteta i da lakše menjate pelene:
- Mala deca žele da potvrde nezavisnost i mogu da se odupiru svemu što ne mogu u potpunosti da kontrolišu.
- Prljava pelena može da ih iritira, uzrokujući da izraze svoju nelagodnost kroz napade besa.
- Promena pelena remeti njihove aktivnosti, što dovodi do frustracije i emocionalnih izliva.
- Okruženje je možda preterano stimulativno, što dovodi do senzornog preopterećenja
- Mirno ležanje zbog promene pelene je dosadno za aktivno dete koje želi da istražuje i kreće se.
- Držanje tokom menjanja pelana izaziva osećaj sputanosti i paniku.
- Možda traže pažnju i koriste bes kako bi dobili više angažovanja od vas.
Kako da menjanje pelena učinite prijatnijim?
Kada vaša beba postane tvrdoglavo dete koje je u pokretu, jednostavna rutina promene pelena često se pretvara u natezanje između vas i bebe. Tada počinje da se opire svakoj sitnici koja ga tera da ostane mirno. Pretvorite rutinu u zabavan zadatak i učinite da beba uživa u vremenu sa vama. Hajde da vidimo neke od načina da izbegnete da se dete opire menjaju pelena.
Najavite unapred
Trebalo bi da se prema svojoj bebi odnosite kao prema individui i da joj posvetite dužnu pažnju i prostor. Nemojte samo da je uzmete u naručje i počnete da radite sa njom šta hoćete, a da to beba ne očekuje uopšte. Morate da izgradite poverenje sa svojom bebom tako što ćete je dobro informisati o tome šta ćete da uradite. Na taj način možete izbeći borbu za moć između vas dvoje, a veća je verovatnoća da će mališan sarađivati ako razume vaše znake i dođe sam.
Smirite se i povežite se
S obzirom na broj pelena koje ćete možda morati da menjate svaki dan, nije iznenađenje da je to za vas rutina ili čak gnjavaža. Kada to radite u žurbi, beba pokupi vašu anksioznost. Ako to radite na jednostavan način, to neće biti zabavno za bebu.
Zato ovo vreme treba da iskoristite na najbolji mogući način da se povežete sa bebom. Spustite se na njen nivo i istaknite da je pelena mokra. Dete dobija priliku da to samo primeti, bude svesno svog tela i uzme u obzir vaše reči.
Zabavite se
Promena pelena je vreme koje možete da provedete jedan na jedan sa bebom. Možete maksimalno da ga iskoristite tako što ćete se tu i tamo malo zabaviti. Golicajte i igrajte se sa svojom bebom ili mu duvajte stomak. Igrajte igrice i zamolite da pokaže na delove svog tela ili različite boje u svom okruženju. Ove slatke stvari mogu pomoći da zainteresujete vašeg mališana.
Koristite ometanja
Možete odabrati nekoliko specijalnih igračaka koje se dopadaju vašoj bebi i čuvati ih posebno za vreme promene pelena. Izbegavajte da mu date svoj telefon, ključeve ili bilo šta što bi moglo nenamerno da baci i nanese štetu.
Umesto toga, dajte mu nešto što svetli ili proizvodi zvuk. Alternativno, možete mu dati pelenu ili kremu za pelene da drži. Biće vam lakše da promenite pelene svojoj bebi kada je zauzeta igranjem i istraživanjem svoje igračke.
Glupirajte se
Smislite nešto i pokušajte da nasmejete bebu. Možete da private smešna lica i zvukove ili pevate pesmicu smešnim glasom. U međuvremenu, možete da dete položite i brzo promenite pelene.
Nastavite da pričate šta radite
Veoma mirnim i umirujućim tonom ispričajte svojoj bebi šta tačno radite i to istovremeno. Bebe vole kada uspostavite kontakt očima; dobijaju pozitivan osećaj i znaju da su cenjene i poštovane i imaju podršku.
Bebi ne sme da bude hladno
Bebe vole da im bude toplo, pa vodite računa da menjanje pelena održavate u toplom delu kuće.
BONUS VIDEO