Urasli nokti su zaista česti među ljudima svih uzrasta - uključujući bebe. Svaki nokat na nozi i prstu je okružen mekom kožom, a nokat treba da raste preko ove kože. Kada se rast noktiju produži umesto ove meke kože na uglovima ili sa strane, nokat je urastao.
Simptomi uraslog nokta
Neki znavi infekcije noktića zavise od starosti bebe, ali najčešći simptomi uraslog nokta na nozi koje treba da se leče su:
- crvenilo
- otok
- osetljivost na dodir
- iscedak, kao što je curenje gnoja, što je znak infekcije
Ovi simptomi će se pojaviti na mestu gde nokat urasta u kožu - obično na velikom prstu tj palcu, iako svaki nokat može da uraste.
Bebe takođe mogu da ne daju da im se dodirne bolni prst. Osetljivost im izaziva suze ili vrištanje kada dodirnete to područje. Ako imate malo dete, ono će da se žali dok hoda, odbija da obuva cipele ili čak šepa.
Ako postoji bilo kakav iscedak, urasli nokat je verovatno inficiran. Ovo može da izazove dalje simptome infekcije (poput groznice) i zahteva pregled kod pedijatra.
Kako da pomognete detetu
Prvo, infekcija menja sve. Ako vidite znake infekcije (groznica, curenje gnoja, prekomerno crvenilo i otok koji se proteže preko tačke gde nokat dodiruje kožu), odvedite bebu kod pedijatra. Ali u odsustvu infekcije, evo nekoliko strategija za ublažavanje simptoma i umirivanje područja:
1. Topla kupka
Pokušajte da dva puta dnevno potopite bebi stopalo u toplu vodu, bilo da je u pitanju kupanje celog tela ili samo stavljanje bebinih stopala u toplu ne vruću vodu sa sapunom. 10 do 20 minuta je dovoljno.
2. Masirajte područje
Nakon otprilike 10 minuta namakanja, tapkajte umesto da trljate područje peškirom da ga osušite. Zatim nežno masirajte kožu ka spolja na uraslom noktu. Ovo može da olabavi nokat dovoljno da isklizne i vrati se u svoj pravi položaj, na vrhu kože. Ako je beba voljna i uživa u tome, možete da pokušate da to učinite. Nežno savijte ugao noktiju nagore.
3. Nanesite malo antibiotske kreme
Primena antibiotske kreme po preporuci lekara može da pomogne da se smanji iritacija i spreči infekcija. Međutim, ako vaše dete stavlja nožne prstiće u usta izbegavajte ovaj korak ili to primenite pre spavanja, kada beba to neće raditi.
4. Zaštite prstić ali neka bude na vazduhu
Ovo je možda mnogo lakše ako vaša beba još nije prohodala ili puzi, i dovoljno je toplo da je ostavite bosonogu. Ako to nije moguće, barem izaberite obuću (čarape ili cipele) koja neće stezati prstiće. Ovo omogućava da urasli nokat raste uz manji pritisak na kožu, a ne da bude još više iritiran.
Primenjujte ove korake oko nedelju dana. Sve vreme će nokti vaše bebe rasti i nadajmo se da će i urasli nokat prerasti. Kada nokti vaše bebe izrastu dovoljno da se podrezuju, isecite ih pravo (drugim rečima, nemojte savijati uglove).
Roditelji krive sebe
Mnogi roditelji brinu ili pretpostavljaju da su oni krivi za urasli nokat kod bebe. Bebin urastao nokat je vrlo uobičajen, čak i ako sve radite po pravilima. Nokti bebe su mekani i brzo rastu i dolaze u kontakt sa cipelama, čarapama i još mnogo toga.
Osim toga, genetika može da igra važnu ulogu. Ti mekani nokti su ponekad samo skloni da rastu na zakrivljeni način ili prema unutra. Iako pažljivo podrezivanje noktiju vašeg mališana može pomoći, kratki nokti mogu da urastu ako se iseku preblizu koži. Ako vam nije uvek rečeno kako da pravilno sečete nokte na nogama bebi (pravo, a ne u krug, što takođe može dovesti do urastanja), teško možete da krivite sebe.
Sprečavanje budućih uraslih noktiju
Iako su urasli nokti samo deo života za mnoge, postoje neke stvari koje možete da uradite da biste smanjili rizik da ih vaše dete dobija prečesto:
- Izbegavajte cipele i čarape koje su preuske
- Podrezujte nokte na nogama često, ali ne prečesto - svake 1 do 2 nedelje u zavisnosti od vaše bebe.
- Koristite grickalicu za bebe umesto makazica za nokte.
- Isecite nokte na nogama pravo poprečno, a ne oblo.
- Lagano turpijajte sve oštre uglove.
- Izbegavajte podrezivanje preblizu koži.
Ako i dalje smatrate da vaša beba često ima bolne urasle nokte, razgovarajte sa svojim pedijatrom. Možda se još nešto dešava, a vaš lekar je tu da vam pomogne.
BONUS VIDEO