Ove male nokte je strašno dodirnuti - a kamoli očistiti ili iseći! Ali jednostavno je potrebno voditi računa o njima kako biste izbegli moguće probleme. Šta je norma? Smatra se normalnim da se beba rodi sa noktima na nogama, pa čak i sa blagim manikirom. Oblik i kvalitet noktiju zavise od naslednih faktora i individualne situacije, ali treba da budu ružičaste boje, glatke površine i prirodnog sjaja. Brz rast noktiju kod malog deteta je norma, treba ih seći na svaka 4 dana.

Zašto se nokti mog deteta ljušte? Takvi fenomeni mogu nastati iz nekoliko razloga, na primer:

  • Uske cipele
  • Dete grize nokte
  • Nedostatak minerala i vitamina
  • Neuroze
  • Poremećaji u dnevnoj rutini
  • Prekomerni rad
  • Gljivice na noktima
  • U telu - metabolički poremećaji, anemija itd.

Ako primetite ljuštenje noktiju kod deteta, potrebno je da utvrdite uzrok. A ako roditelji mogu sami da se izbore sa uskim cipelama i nedostatkom vitamina, onda poslednji razlozi na listi zahtevaju posetu lekaru.

Zašto deca imaju tanke i konkavne nokte koji se lome?

Sa rođenjem deteta, formiranje keratinske ploče nokta ne prestaje: na rukama se razvija do 4 godine, a na stopalima - do 10. Zbog toga nokti bebe mogu biti tanki i konkavni. u prvim godinama - u medicini se ovaj fenomen naziva koilonihija. Koilonihija kod dece predškolskog uzrasta je normalna i ne zahteva lečenje. Druga je stvar ako ploča iznenada promeni boju, počne da se ljušti ili se na njoj pojave mrlje - u ovom slučaju treba da se obratite lekaru.

Kako razumeti da postoji gljivica na noktima?

Gljivice na noktima kod deteta - to se naziva onihomikoza - prilično je teško primetiti u početnoj fazi, ali postoje neki znaci:

  • Nokatna ploča menja izgled
  • Crvenilo ili oticanje vrhova prstiju
  • Nokti se ljušte ili mrve
  • Na ploči se pojavljuju žljebovi
  • Ploča je zadebljana

Gljivice na noktima su podmukla bolest. Čini se da nije tako primetno, ali će uticati na nokat dok ga potpuno ne uništi. Zbog toga, ako nađete gore navedene znakove, potrebno je da se obratite dermatologu. Šta učiniti ako je nokat urastao? Urasli nokat, ili onihokriptoza, najčešće se primećuje na velikom prstu. To se dešava zbog nepravilnog sečenja noktiju, povreda i modrica, genetskih predispozicija, bolesti noktiju, kao i nepravilno odabranih cipela ili klupskog stopala, ravnih stopala deteta. Postoji bol, otok, crvenilo. Ako ništa ne učinite, formiraće se gnojna rana.

Ako nađete takve probleme kod svoje bebe u početnoj fazi, pokušajte da omekšate kožu (napravite kupku), a zatim malo podignite ivice i odrežite urasle krajeve. Zatim tretirajte antiseptikom, a ispod ivice ploče stavite sterilnu vatu ili zavoj. Ako ovo ne pomogne, obratite se svom lekaru. Danas se za rešavanje ovog problema, u zavisnosti od težine bolesti, koriste različite masti i kreme, može se prepisati laser ili operacija.

Kako pravilno seći nokte da ne bi urasli?

Na rukama treba da isečete nokte u obliku polumeseca, a na nogama u pravoj liniji.

Da li je plavi nokat sa modricom zastrašujući?

Ovo je čest problem, jer deca trče okolo, padaju i udaraju se. Kao rezultat, nokat postaje plav ili crn, a može čak i potpuno da se skine. Ako je modrica nokta praćena rastom hematoma, nokat se podiže, deformiše ili se odvaja, trebalo bi da se obratite lekaru. Ako je u pitanju samo mrlja, onda treba da je dezinfikujete, nanesete hladan predmet na nokat, a nakon što se bol smiri, prst čvrsto obmotite sterilnim zavojem. Dakle, dečiji nokti mogu imati mnogo problema, ali svi se mogu rešiti - glavna stvar je da ih ne zanemarite!

BONUS VIDEO:

Mama pokazala koliko je prljavo auto sedište TikTok/_amanduhh__

(Yumama/T.A.S.)