Teško je zamisliti nenaspavanost kakvu osetite kada imate novorođenče u kući. Hranjenje na svakih nekoliko sati u prvim mesecima života, potpuno razumljivo, dovodi do toga da vam se stalno spava i da maltene možete da zaspite u hodu, na putu do prodavnice, usred bela dana.

Imaju sve to na umu, nije iznenađujuć podatak koji je otkriven novom studijom objavljenom u stručnom časopisu Pediatrics – da jedna od četiri majke zaspi dok hrani bebu. Iako to, dakle, nije iznenađujuće, može da bude opasno jer povećava rizik od sindroma iznenadne smrti odojčeta, prenosi parents.com.

Srećom, stručnjaci imaju nekoliko saveta koji mogu da pomognu u izbegavanju ove potencijalno opasne situacije.

Opasnosti spavanja tokom hranjenja

Naučnici sa Univerziteta u Virdžiniji utvrdili su da oko 28 odsto majki "ponekad" ili "uglavnom" zadrema dok hrani bebu. Skoro 34 odsto kaže da zaspi u krevetu, a 17 odsto njih zaspi na kauču ili u fotelji, i ti podaci su sakupljeni na uzorku više od 1.250 novopečenih majki iz 16 bolnica širom Amerike, u periodu od 2015. do 2016. godine, kada su bebe imale između dva i tri meseca.

Autori studije su upozorili da bebe ne bi smele da spavaju na mekanim površinama, okružene jastucima i slično, jer se na taj način povećava rizk do sindroma iznenadne smrti odojčeta– za šta su veće šanse ako roditelj zaspi tokom hranjenja.

Koliko je često da mame zaspe tokom hranjenja

Stručnjaci su saglasni da se često dešava da mame zaspe tokom hranjenja bebe.

"Verujem da bi roditeljima trebalo da se predoči da će verovatno zaspati tokom dojenja u nekom trenutku", kaže bračna i porodična terapeutkinja dr Šaeliz Tor, navodeći da isto važi i za majke koje hrane bebe flašicom.

Iako je važno napomenuti da nije preporučljivo da bebe spavaju u krevetu sa roditeljima, novopečeni roditelji treba da znaju da ako će već da spavaju sa bebom, mnogo je bezbednije u krevetu nego na kauču.

"Mnogo je bezbednije da dojite bebu ležeći na boku na čvrstom dušeku, u krevetu", kaže medicinska sestra i savetnica za dojenje Sara-Ešli Lo.

"Kada majka zaspi s bebom u naručju na fotelji ili kauču, mnogo je više mekanih mesta gde bi beba mogla da upadne i da ne može slobodno da diše. Bebe mogu i da padnu sa fotelje na pod, što može da dovede do povreda glave i drugih povreda", upozorava savetica Lo.

Saveti za bezbedno dojenje

Da biste i noću bezbedno hranili bebu, možete da preduzmete nekoliko koraka:

  • Hranite je na čvrstom dušeku – dr Tor naglašava da bi krevet roditelja trebalo da bude udaljen od zida, da nema ćebadi niti kanapa ili jastuka blizu bebe.
  • Fokusirajte se na svoj položaj – dojenje bebe dok ležite na boku će sprečiti da se nehotice prevrnete na dete.
  • Ne zaboravite i da je za bebu najbolje da spava na leđima. "Čim beba zaspi, pomerite je iz položaja za dojenje i vratite je u najbezbednije okruženje za spavanje – u krevetac, i na leđa, svaki put", savetuje neonatolog dr Sandži Garza-Koks. Isto, naravno, važi i za bebe koje se hrane na flašicu.

Kako da smanjite šanse da zaspite dok hranite bebu

Iako ne postoji ništa što sasvim sigurno može da spreči da zaspite dok hranite bebu, postoje neke cake koje mogu da smanje šanse da se to desi:

  • Hranite bebu u osvetljenoj prostoriji, uz neku "buku". Dr Tor savetuje da gledate seriju ili nešto slično što će vam stimulisati čula i razbuditi vas. Takođe, dobar trik je pijuckate hladnu vodu da ostanete budni.
  • Potražite pomoć – recimo, zadužite partnera da na svakih 15 minuta dok hranite bebu provrava da li ste budni i da li je sve OK.
  • Menjajte položaje za hranjenje – ako je potrebno čak povremeno pređite i u drugu prostoriju.
  • Spavajte kad god možete, kako biste bili što odmorniji.

Na kraju, zapamtite da niste loša majka ako zaspite dok hranite bebu – samo ste umorni. "Zapamtite da ste dobar, ali umoran roditelj", podseća Lo.

BONUS VIDEO:

Kako da dojenje bude udobno i mami i bebi TikTok/thelatchrn