Mnogi novopečeni roditelji su nesigurni u vezi sa različitim promenama kroz koje prolaze bebini polni organi u ranim danima nakon rođenja. Mali dečaci su zapravo vrlo nezahtevni kada je ova vrsta nege u pitanju ali važno je da znate osnovna pravila, kako prenosi Parents portal.

Nikada se ne plašite

Čišćenje i briga za genitalnu oblast vaše bebe je lakše nego što mislite. Kada je u pitanju čišćenje genitalnog područja vaše bebe, sve je u jednostavnosti, kaže Merien But-Sgoros, predsedavajuća odeljenja za pedijatriju u bolnici Northern Westchester. "Iako postoji bezbroj proizvoda kao što su maramice i specijalizovane kreme, većina nege genitalija novorođenčeta može se postići upotrebom obične vode i krpe za pranje", kaže ona. "To je to!"

Dr But-Sgoros kaže da je upotreba malo sapuna u redu, ali ona preporučuje da sperete sve ostatke sapuna. Bilo da su u pitanju vlažne maramice za bebe ili sapuni, želite da se klonite svega što je mirisno, parfimisano ili puno jakih hemikalija, jer mogu da iritiraju nežnu kožu novorođenčeta.

Kako treba da očistite pe**s svoje bebe?

Ako je vaša beba rođena sa pe**som, verovatno imate pitanja o tome kako najbolje da ga očistite i kako da se brinete o tom području. Opet, opšte pravilo je nežnost i jednostavnost. Deniz Kerut, pedijatar u Dečjoj bolnici u Nju Orleansu, kaže da kada čistite područje pen**a u kadi, koristite toplu vodu i blagi sapun. Maramice za bebe se mogu koristiti za čišćenje nakon pražnjenja creva.

U stvari, temeljno čišćenje posle pražnjenja creva je važno, kaže dr Kerut. "Uvek pokušajte da stolicu držite dalje od uretre", kaže ona. "Stolica sadrži bakterije i one mogu ući u bešiku kroz uretru i izazvati infekciju urinarnog trakta koja može da ošteti bubrege. Ovo želite da izbegnete, kad god je to moguće."

Zdravim bebama dečacima nije potrebna nikakva posebna nega piša, kaže dr Bueti-Sgouros. Pored toga, nikada ne bi trebalo da povlačite kožicu svoje bebe, upozorava ona. „Neka sve bude jednostavno i ostavite to na miru“, kaže ona. Čišćenje mokrom krpom dobro funkcioniše. Ponekad možete primetiti beli, debeli sloj u predelu kožice. „Ovaj materijal poznat kao smegma je uobičajen i nemojte ga dirati“, savetuje dr Bueti-Sgouros.

BONUS VIDEO

Deljenje igračaka u parku  TikTok/kiaraizabellaa