Dok se vozite do željene destinacije, bilo da je put kratak ili dug, većina beba se brzo uspava u auto sedištu. Roditeljima je lakše kada znaju da dete spava i brže će mu proći put, neće biti plakanja, ali pedijatri upozoravaju da spavanje u auto sedištu može da bude veoma opasno po zdravlje, posebno za bebe koje su mlađe od 6 nedelja.
Stručnjaci za zdravlje dece upozoravaju da bebu ne ostavljate da spava u autosedištu duže od 30 minuta. Isto važi i za nosiljke i ljuljaške jer ograničavaju detetovu sposobnost kretanja. Takođe, postoji rizik od plagiocefalije (deformitet lobanje koji se takođe naziva sindrom ravne glave), piše Parents.ru.
Pročitajte i - Ispovest tate koji je doživeo tragediju: Upozorava da ne ostavljamo dete da spava u auto-sedištu van automobila
Ali još je opasnije, kako se ispostavilo, ukloniti sedište i poneti ga sa sobom sa usnulim detetom kada negde izađete iz auta. A onda ga stavite na pod.
Za bebu, spavanje u autosedištu postavljenom na podu predstavlja veliki rizik. Maksimalno što se može učiniti je da se pažljivo smesti u kolica, gde će postojati željeni ugao nagiba. Ali "pravilo 30 minuta" takođe funkcioniše i ovde.
(Yumama/T.A.S.)
BONUS VIDEO:
Zašto trudnicama trnu ruke, prsti, noge, leđa? Uglavnom je uzrok bezazlen, a evo kada ipak morate kod lekara
Jedna navika trudnica krivac je za gojaznost kod dece: Znamo da je loša, ali nikad je ne biste povezali sa tim
9 poruka za mame koje čekaju drugo dete: Prvenac može da postane zahtevan, ali jedna stvar će vas oduševiti
Trudnica je osetila čudan simptom i obratila se ChatGPT-u: Jedno pitanje je spaslo život njoj i bebi
Koje nedelje trudnoće su "najkritičnije": U ovim periodima je najveći rizik od komplikacija