Beba počinje da "piški" već u materici, a kada izađe iz maminog stomaka lako je utvrditi učestalost mokrenja tokom menjanja pelena.

Koliko puta dnevno beba treba da piški?
U 20. nedelji, nerođena beba piški do 72 puta dnevno, po 0,5-1 ml. Bliže rođenju, učestalost mokrenja se smanjuje na 35-36 puta dnevno, a kada dete ne spava češće piški. Ali odmah nakon rođenja, beba možda uopšte neće mokriti! A prvo mokrenje može se desiti 12 sati nakon rođenja, pa čak i 24 sata nakon rođenja.

Ali kada beba počne da mokri, to radi sve češće, a sa dve nedelje počinje da "piški" skoro na sat vremena. Posle 1-2 meseca, učestalost mokrenja postaje manja, do 12-15 puta dnevno. Istovremeno, samo mokrenje (u bilo kom uzrastu do 1-1,5 godina!) može biti isprekidano, kada dete "piški" u dva koraka, sa intervalom od 1-10 minuta. Do godinu dana, broj mokrenja je obično 8-10 puta dnevno.

Šta znači boja urina kod deteta?
Fokusiranje na učestalost mokrenja na osnovu ovoga nije sasvim tačno. Malo dete često "piški", isprekidano mokrenje i mokrenje u dve faze je normalno, a prilikom nošenja pelena mnoge epizode ​​mokrenja prolaze potpuno neprimećeno. Da biste bili sigurni da je beba zdrava i da dobija dovoljno tečnosti, bolje je gledati ne koliko često dete piški, već kako izgleda urin.

Urin zdravog deteta je lagan i providan, bez jakog mirisa. Svetlo žuti urin je znak da vaša beba ne dobija dovoljno tečnosti. U tom slučaju, bebu treba podojiti ili, ako je hranjena na flašicu, ponuditi joj da popije formulu. Jak miris iz urina deteta može ukazivati na prisustvo patologije i zahteva konsultaciju sa lekarom.

Čudna boja dečjeg urina ne ukazuje uvek na problem
Urin deteta može da bude rozikast do 7-10 dana života, ovaj fenomen se smatra varijantom norme i primećuje se kod skoro 95% svih novorođenčadi. Ali, ako primetite smeđi urin, crveni ili krv u urinu, neophodno je da odete kod lekara.

BONUS VIDEO:

Kako se postavlja marama za nošenje bebe keywords: beba, nosiljka, marama Tik Tok/madisonandbabies