Ako je i vaša briga da li beba dobija dovoljno mleka, najbolji dokaz za to dugoročno je njena težina. Međutim, treba znati da su mala odstupanja moguća i da ne moraju biti signal za uzbunu.

Svetska zdravstvena organizacija izdala je podatke o tome koliko bi dojena deca prosečno trebalo da dobijaju na težini nedeljno:

0-4 meseca: 155-241 gr nedeljno (ok664-1030 grama mesečno)
4-6 meseci: 92-126 gr nedeljno (oko 394-540 grama mesečno)
6-12 meseci: 50-80 gr nedeljno (oko 214-342 grama mesečno)

Prosečna dojena bebe će udvostručiti svoju masu do 3.-4. meseca, a većina beba do 6. meseca života.

Do godinu dana prosečna dojena beba će povećati svoju porođajnu masu za dva i po do tri puta.

Očekivani rast deteta u dužinu:

0-6 meseci: 2.5 cm mesečno
6-12 meseci: 1.27 cm mesečno

Do navršene godine, prosečno će dete povećati dužinu za 50 odsto, a opseg glave za 33 odsto.

Bilo da su dojene bebe ili ne, svi gube na težini prva 3-4 dana nakon rođenja zbog gubitka tečnosti iz tkiva i zbog izlaska mekonijuma. Normalnim se smatra ako dete izgubi 5-7 odsto svoje porođajne težine. Iako se gubljenje na težini i do 10 odsto smatra normalnih, ovo može biti znak da je mami potrebna pomoć sa dojenjem.

Većina dece vrati porođajnu težinu 10-15 dana nakon rođenja. Dobijanje na težini treba uvek meriti od najmanje težine nakon porođaja. Što više dete izgubi, duže će mu trebati da vrati porođajnu težinu.

Dojenje, mama, beba
Shutterstock Mama doji bebu

Stvari koje pokazuju dobro opšte stanje deteta:

Koža

Bebina koža je meka, elastična i vlažna. Ako je pritisnete prstom i pomerite prst, istog trenutka će se vratiti u ružičastu boju. Oko očiju i usta koža je ružičasta i vlažna. Ovo su znaci da dete dobija dovoljno tečnosti.

Mokre pelene

Nakon 3. i 4. dana života dete bi trebalo imati barem 6 mokrih pelena. Nakon što je sav mekonijum izašao i stolica postala senfasta, treba očekivati bar 3-4 prljavih pelena dnevno. Nakon 6 nedelja života neka deca znaju da kake ređe, pa i pauziraju po nekoliko dana. To je takođe sasvim normalno. U slučaju da dete nakon 5. dana starosti nema dovoljno mokrih i zaprljanih pelena, trebalo bi pogledati signale koji upućuju na probleme i odvesti ga lekaru.

Budnost

Dete se smatra budnim (živahnim) ako svaki dan postoji period kada uspostavlja kontakt očima sa roditeljima, prati šta rade, zanima ga okolina i oponaša izraze lica.

Plač

Veliki broj majki misli da im dete ne dobija dovoljno mleka ako je nervozno i plačljivo. Međutim, to nikako nije pokazatelj problema sa dojenjem. Dojena deca mogu biti nemirna, naročito u početku, jer na taj način osiguravaju sebi češće hranjenje.

Beba, plač, mama
Shutterstock Mama smiruje uplakanu bebu

Signali koji upućuju na moguće probleme i zahtevaju posetu lekaru:

  • Mlitavost
  • Letargija
  • Slab plač
  • Koža koja se ne vraća u ružičasto kad je lagano stisneš
  • Suva usta i oči
  • Udubljena fontanela
  • Temperatura

(Yumama)