Grčevi su nešto što zadaje prve muke sa tek rođenom bebom, i roditeljima deluje kao da nikada neće proći. Njihova beba pokazuje nelagodu a oni pokušavaju sve kako bi joj olakšali taj period. Pedijatar Ana Marija Ivanišević i Dušan Ivanišević, neurorazvojni terapeut, bračni su par, imaju jedno dete i otkrivaju koje stvari mogu pomoći roditeljima sa bebom koja ima grčeve.

Grčevi pogađaju oko 10 do 40 odsto dojenčadi i svoj vrhunac dostižu oko šeste nedelje detetovog života. Svi simptomi obično prestaju između trećeg i šestog meseca života, i na njihovu pojavu ne utiču nikakvi uslovi iz okoline.

Važno je napomenuti i da dete sa grčevima nema potrebe voditi lekaru, ali ukoliko se pojavi temperatura, dete izgleda premoreno, napet stomak, vreme je da potražite pomoć.

Poželjno je da se dobro organizujete sa bebom koja ima grčeve jer joj je majka u tim trenucima najpotrebnija. Sve obaveze koje možete odložite, i posvetite se svom novorođenčetu.

Tehnike koje vam mogu pomoći:

Dodir kožom na kožu

Jedna od najboljih je skin to skin, odnosno dodir kožom na kožu. To pomaže u otpuštanju oksitocina, takozvanog hormona ljubavi.

Raspremite svoje dete do pelene i prislonite ga na svoje grudi. Grlite ga, ljuškajte i uživajte. Dete će vam biti zahvalno za ove trenutke.

Opuštajući položaj

Dete držimo skupljeno u krilu, a kada nastupi grčić dodatno savijemo detetove nogice u kolenima, potisnemo ih ka trbuhu i malo zadržimo kako bi dete uspelo da izbaci vazduh iz creva.

Pomaže i stavljanje deteta da leži na stomak. Dete stavimo na krevet koji je tvrd, ali ne previše i mazimo lagano. Ako detetu ne odgovara da ovako leži, uzmite ga u ruke i ljuškajte.

Mama i beba
Shutterstock Mama i beba

Masiranje stomaka

Pozitivno dejstvo ima i polukružno i kružno masiranje stomaka. Možemo držati svoj topli dlan u području bebinog trbuha uz pokušaj interakcije oči u oči. Interakcija opušta, podstiče lučenje oksitocina, a toplina dlana smiruje.

Ljuljanje u marami

Bebi pomaže i vestibularna stimulacija kroz ljuškanje u marami, tako da dete leži u njoj, a roditelj drži dva kraja marame i ljuška je uz laganu muziku.

Mlečna formula

Menjanje mlečne formule ili prekidanje dojenja kako biste detetu dali formulu koja navodno olakšava grčiće, nije se pokazalo uspešnom. Ukoliko je i potrebno, preporučiće vam je pedijatar.

Ono što je najvažnije jeste da bebi pokažete ljubav, da je što više držite uz sebe i mazite, jer to je ono što će joj sigurno pomoći. Ako ne za grčiće, pomoći će joj da se oseća voljeno i da neko brine o njoj, što je ipak najvažnije.

(Yumama/Index.hr)