I bebe imaju svoje probleme, ali svaki njihov problem je uvek i mamin i tatin problem. Pelenski osip zna da bude prava gnjavaža, a mi vam donosimo savete kako sprečiti njegovo pojavljivanje i kako ga se rešiti.
Jedna od boljki malih beba koje su "zarobljene" u pelenama, svakako je pelenski osip. Pojavljuje se zbog vlažnosti koja iz pelena dolazi u kontakt s bebinom nežnom kožom, a najučestaliji je u uzrastu između 9 i 12 meseci, kada beba počinje normalno da se kreće. Bez obzira na to koliko pelena upija vlažnost, bebe s osetljivijom kožom reagovaće pelenskim osipom.
Drugi uzrok osipa može biti gljivična upala koja je takođe prouzrokovana vlažnošću ili bakterijskom upalom ako je na koži nastala neka ranica. Osim toga, moguće je da bebica ima alergijsku reakciju na neki proizvod, kao što su nove pelene, sredstvo za pranje ili čak maramice za brisanje.
Ako dojite, beba može da reaguje i na začinjenu hranu ili povrće koje ste pojeli.
Ako ste u konstantnoj borbi s pelenskim osipom, izdvojili smo nekoliko saveta kako biste ga sprečili ili barem umanjili njegovu pojavu.
- Prvo i osnovno pravilo je da često menjate pelenu. Kod novorođenčeta neka to bude barem jednom u dva sata.
- Kod stolice, pelenu menjajte odmah, bez obzira na uzrast deteta. Naravno, novorođenčad imaju stolicu odmah posle jela ili u toku jela.
- Koristite jednokratne pelene, a vaša beba i dalje često ima pelenski osip? Rešenje je jednostavno, promenite vrstu pelena. Često neodgovarajuća pelena može da izazove iritacije i osip.
- Budite posebno pažljivi s negom pelenskog područja, dobro ga obrišite, posebno nakon stolice.
- Koristite blage maramice ili pelensko područje isperite običnom vodom, a za teže slučajeve pelenskog osipa najbolje je da koristite običnu platnenu pelenu namokrenu toplom vodom.
- Ako je potrebno, koristite kremu za prevenciju osipa.
Kada je alarmantna situacija?
Alarmantna situacija znači da je usled osipa došlo do stvaranja ranica i da vašu bebu boli ili pecka 'guza'. Kod promene pelene, isključivo perite vodom iritirano područje i nikako ne brišite. Umesto toga, pustite da se koža dobro osuši samostalno.
Iako to može biti izazovno, ali pokušajte dete što duže da držite bez pelene. Ako bebica još ne puzi ili hoda, zaštitite krevet najlonom kako biste izbegli oštećenje dušeka.
Kako prepoznati specifične vrste pelenskog osipa?
Postoje vrste osipa koje nisu uzrokovane stolicom, urinom ili vlažnom pelenom, a koji zahtevaju neki oblik terapije.
Gljivični osip nastaje ako je koža oštećena te gljivice iz unutrašnjih organa dolaze u kontakt sa spoljašnjim oštećenjima. Koža je naizgled crvena, na genitalnom području je blago otečena, hrapava i naborana, a na pelenskom predelu obično su nepravilno raspoređene okruglaste flekice.
Kad bakterije prodiru u oštećenu kožu, govorimo o impetigo pelenskom osipu koji karakterišu mehurići veličine novčića, od kojih kasnije nastaju kraste boje meda.
Seboreja je upalni proces koji se može javiti na bilo kojem delu tela, a prepoznaje se po velikim, crvenim, jasno odvojenim flekama po preponama, genitalijama i donjem delu stomaka. Koža je na flekama grublja, otečena i zadebljana.
Pročitajte i:
Zapratite nas i na Instagramu!
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna