Kada postanete majka, to sa sobom nosi mnogo izazova i novih stvari, raznih promena u životu i navikama. Uz strpljenje i prave informacije, kroz sve to možete proći mnogo lakše.

Izdvajamo 12 saveta o nezi bebe koji će svakoj novoj mami mnogo olakšati ovo putovanje.

1. Pripremite listu

Napravite spisak svega što će vam biti potrebno za bebu. Osigurajte se da je sve tu pre vašeg dolaska iz bolnice.

2. Pripremite se za dojenje

U prvih nekoliko meseci potrudite se da dojite dete. Majčino mleko ima neverovatne prednosti za detetovo zdrvlje i imunitet. Tražite savete kako biste olakšale dojenje tokom prvih dana.

3. Budite brižni

Telo novorođenčeta je vrlo krhko i nežno i zahteva brigu. Kada ga držite u rukama, trudite se da uvek jednom rukom pridržavate glavicu. Moraćete i da menjate strane na kojim držite bebu.

4. Redovno secite nokte

Isecite svoje nokte kako ne biste povredili bebinu kožu. Isto tako, skraćujte i bebine, jer postoji mogućnost da sama sebe ogrebe, naročito dok spava.

5. Stvorite vezu sa bebom

Od samog početka se potrudite da vaša nežnost i veza budu jake. Stvorite emotivnu vezu sa bebom. Postoje tri stvari koje idu u korist tome - kontakt koža na kožu, kontakt pogledom i odgovaranje na bebine potrebe.

6. Umirite bebu kada plače

Plakanje je jedini način komunikacije za bebu, zato budite uz nju kada je gladna ili joj nije prijatno. Beba može plakati zbog:

  • gladi
  • pune pelene
  • nedostatka pažnje
  • želje da nešto sisa
  • umora i potrebe za snom
  • hladno joj je ili toplo

7. Odaberite mudro proizvode za bebu

Bebina koža je osetljiva i vrlo sklona osipima i iritaciji. Preporučuje se da okristite proizvode samo dok kupate bebu i menjate joj pelene. Uvek pazite da ne kupujete one koji su puni parfema i aditiva koji dodatno iritiraju kožu.

8. Birajte udobnu odeću

Kada birate odeću za bebu, trudite se da bude meka, laka za oblačeje i rastegljiva. Imajte uvek i neke krpice malo veće, jer nećete ni primetiti da je beba začas porasla.

9. Osnove čišćenja bebe

Beba će piškiti i kakiti barem 8-10 puta dnevno, zavisno od toga koliko jede. Nemojte dozvoliti da predugo bude u istim pelenama.

10. Napravite raspored

Neka hranjenje, spavanje i stolica budu u određenim intervalima.

11. Potražite pomoć

Na početku vam neće biti lako da se brinete o bebi. Mnoge stvari će vam biti nepoznate. Nemojte se libiti da pitate za pomoć.

12. Obratite pažnju da li je beba previše stimulisana

Bebe mogu plakati i zbog ovoga. Igra jeste važna za bebin razvoj, ali previše akrtivnosti dovodi do prestimulisanosti. To će joj otežati da se smiri, pa će zato možda i plakati.

Planiranje je važno na početku, jer ćete tako biti spremniji na sve što vas čeka. Postoje mnoge stvari koje ne znate, ali vremenom ćete naučiti i postaće vam rutina. Iako je prva beba, dozvolite sebi da se opustite i uživate u njenom prisustvu.