Većina beba počinje da se okreće sa leđa na stomak sredinom petog meseca, ali pokušaji da to urade počinju mnogo ranije. Dovoljno je da im nešto privuče pažnju - lopta koju su ispustile, vlažne maramice koje mirišu ili šuškaju pored glave... Ili, jednostavno, "krenu" za vama kada vide da odlazite, i uz malu pomoć zamaha ili nekog oslonca će se okrenuti mnogo ranije nego što očekujete.

Za neke bebe je dovoljno da se petama odupru o čvrstu podlogu stola za prepovijanje i, dok ste na trenutak okrenuli glavu - jer vas je neko pozvao ili ste otišli par koraka da nešto uzmete, dete je palo na pod.

1. Skretanje pogleda donosi čvorugu

Nikada ne ostavljajte bebu blizu ivice kreveta ili na stolu za prepovijanje bez kontakta sa vašom rukom - dok se okrećete na drugu stranu, ili se udaljavate na nekoliko koraka. Svi roditelji kojima se desilo da je beba pala, kažu

Tri lakša udarca svakog dana

Prema nekim istraživanjima, mala deca svakodnevno pretrpe tri lakša udarca. Bilo da su povrede nastale u igri ili nehotično, od strane roditelja, treba pravilno odreagovati u tim situacijama. Najbolje je da se o tome posavetujete sa vašim lekarom, koji će vas uputiti kada je neophodno da dovedete dete da ga on pogleda, a kada je dovoljno da ga konsultujete telefonom, ili možete i sami da ukažete pomoć detetu.

da ne znaju kako se to dogodilo, jer su samo na trenutak skrenuli pogled sa nje. Ovakvi padovi se uglavnom završavaju sa čvorugom na glavi, bez ozbiljnijih posledica. Ali, nažalost, u nekim slučajevima dolazi i do naprsnuća kostiju lobanje, do hematoma (podliva) koji nekada mora i da se operiše.

2. Bacanje u vazduh

Do povrede glave može da dođe kada roditelji u igri ili pokušaju da je umire, bebu "bacaju" u vazduh - to nekada urade dok prolaze kroz vrata, pa beba udari o ragastov. Koliko god zvuči neverovatno, to se zaista dešava.

3. Kad kolica sama krenu

Isto kao što se bezazleno, ubrzano guranje bebe u kolicima nekada završi prevrtanjem i ispadanjem bebe - koja, kao po pravilu, pada glavom na dole. Zato nikada ne puštajte da kolica idu sama ako je beba u njima, niti ih ostavljajte ako nisu zakočena, kao ni na nizbrdici, u blizini vode ili drugoj potencijalno opasnoj situaciji, nikako bez vaše ruke na njima.

4. Ispadanje iz stolice za hranjenje

Važan je izbor sporta

Za decu sa labavim zglobovima, važan je izbor sportova kojima će se baviti kasnije, bez obzira da li su imala povrede ili ne. Sve aktivnosti koje bi mogle da dovedu do prekomernog istezanja, treba izbegavati (gimnastika, odbojka, rukomet, košarka, tenis). Sportovi u vodi su sigurno najbolji, jer nema opterećenja za zglobove, a otpor vode utiče na jačanje mišića i stabilizaciju zgobova.

Stolica za hranjenje je takođe mesto sa koga beba može lako da padne. Naročito ako je niste dobro obezbedili, ili ako je dete previše malo, pa lako može da isklizne, ili je preraslo stolicu i svojom aktivnošću može da je prevrne. Neke mame dok hrane bebu u isto vreme gledaju TV ili telefoniraju. Kad god radite još nešto, beba će pokušavati da skrene vašu pažnju, a tada se neretko događaju nezgode.

Ukoliko do pada bebe sa visine ipak dođe, obavezno idite kod lekara i sve vreme pratite reakcije bebe, kao i u narednih nekoliko dana: da li ima promena u spavanju, uzimanju hrane, raspoloženju...PageBreak

5. Držanje za ruku

Decu koja još uvek nisu prohodala, roditelji često vode držeći im ruke visoko u vazduhu. To je nepotrebno maltretiranje deteta, jer ono još uvek nije spremno za samostalan hod, ali i roditelja, koji to rade u jednoj neprirodnoj poziciji. Naime, detetu se sve vreme prekomerno istežu ručni zglobovi, ramena i laktovi, i na taj način povređuju meka tkiva. Tako  razlabavljeni zglobovi mogu i kasnije da ostanu nestabilni, pa se često događa da deci "iskaču" laktovi, što se vidi po neprirodnom položaju koje kosti zauzimaju. Dete trenutno oseti jak bol, koji odmah prođe ako se kosti vrate u fiziološki položaj. Ako se ne vrati, zglob mora da se namesti. Neki roditelji vremenom nauče to sami da vrate, ili svaki put moraju da odlaze kod lekara.

6. Kad se promaši stepenik

Do sličnih povreda dolazi i kada se mala deca vode niz stepenice. Kada promaše stepenik, na trenutak ostanu da «vise u vazduhu», dok ih roditelj drži za jednu ruku. Nehotične povrede zglobova ruku se događaju i u

Povreda glave U slučaju povrede glave, odmah treba otići kod lekara ili pozvati hitnu pomoć, ako postoji neki od znakova - gubitak svesti - vrtoglavica ili glavobolja koja traje više od sat vremena - otežano buđenje - povraćanje, više od jednom - krvarenje iz nosa ili uha - plavocrne modrice oko očiju ili iza ušiju - otežano ili nespretno hodanje - neuobičajeno bledilo

situacijama kada dete iznenada promeni pravac kretanja - istrčavanjem na kolovoz. To, svakako, treba sprečiti. Na sreću, retko se događa.

7. Nestrpljivo oblačenje

Na izgled manje opasna situacija, u kojoj se deca nalaze svakodnevno - kao što je presvlačenje, za mališane sa hiperelastičnim zglobovima može da bude rizična ako su roditelji nestrpljivi ili je odeća tesna. Uvrtanje, izvrtanje i dovođenje zglobova u neprirodan položaj mogu da prate ozbiljne posledice. Stoga odeća mora da bude dovoljno komotna, primerena deci, a treba je sa pažnjom skidati i oblačiti.

8. Bacanje u vodu

Većina dece voli vodu, ali ih nikako ne treba učiti plivanju po sistemu "baci ga u vodu i proplivaće samo". Pored šoka koji može da doživi, dete može i ozbiljno da se povredi. Iznenadan udarac telom o vodu je jako bolan, a mogu da popucaju kapilari i da se pojave modrice, jer dolazi do povreda mekih tkiva. Koliko je ovo bolno i neprijatno, znaćete ako pri skoku telom uđete u vodu pod nepravilnim uglom.

9. Bez preterivanja, ali oprezno

U prvim mesecima, većina roditelja toliko brine o bebi da sede pored njenog kreveca i dok spava, ili se bude noću i proveravaju da li diše - što je razumljivo, posebno kada im je to prvo dete. Neki od njih se, pak, umore od prevelike brige, ili im se učini da je dete od godinu dana ili dve već dovoljno veliko da ne moraju više da brinu. Pojedini roditelji pomisle da, ako je dete već toliko puta palo, ustalo i nastavilo dalje, znači da mu nije ništa. Međutim, deca nisu u stanju da procene opasnost, kao ni ozbiljnost onog što im se dogodilo Zato je na roditeljima  da brinu o njihovom zdravlju i pravilnom razvoju.

Priseban roditelj-prisebno dete

Bez obzira na težinu povrede, najvažnije je da ostanete prisebni. Vaše reakcije će uticati u velikoj meri na dete. Ako ste vi prestrašeni, dete će sigurno biti još više. Najbolje je da mu se skrene pažnja sa povrede - tako što ćete da stanete ispred njega, kako bi moglo da vas vidi, a potom da mu se obratite smirenim glasom i dodirujete tamo gde nije povređeno.

Snežana Milanović, visoki strukovni terapeut