Dojenje jeste prirodna stvar, ali mnogim mamama ume da predstavlja problem. Neke mame prolaze kroz razne bolove i neprijatnosti, a može se desiti i da mleko jednostavno ne dolazi. Uzrok tome može biti mamina loša ishrana, stres, bebino nepravilno hvatanje bradavice.
Svi znamo da je majčino mleko najbolja hrana za bebu, pa zato mame koje imaju problem sa laktacijom traže načine da je podstaknu i obezbede svojoj bebi sve potrebno za pravilan rast i razvoj. U podsticanju laktacije mogu mnogo pomoći i neki prirodni lekovi, poput raznih biiljaka.
Kopriva se uvek preporučuje za podsticanje mleka, a konzumira se u vidu čajeva ili pak lokalno. Ona je bogata vitaminima i mineralima, a preporučljiva je i u periodu trudnoće i u periodu dojenja. Za trudnice je dobra jer sadrži gvožđe, kalcijum i folnu kiselinu. Kopriva nakon porođaja sprečava krvavljenje, grčeve u nogama, u mišićima, jača nervni sistem, pravi balans u hormonima, a što je dojiljama najvažnije, kopriva povećava nivo mleka.
Matičnjak je još jedna biljka koja je odlična za mame nakon porođaja, jer deluje na nervni sistem. On smanjuje napetost u nervima, smanjuje promene raspoloženja i nesanicu. On je veoma blag i prijatan, a umiruje i stomak i probleme sa nadimanjem. Podstiče proizvodnju mleka i olakšava dojenje.
Kamilica je univerzalni čaj koji ima brojne prednosti. Pored toga što podstiče stvaranje mleka, ona deluje i na digestivne probleme - smanjuje zatvor, mučninu, gorušicu.
Za dojilje se preporučuju još neke biljke, poput hajdučke trave, zove, nevena, belog sleza.
Kako se koriste ove biljke?
Osim što je preporučljivo da ih pijete u vidu čaja, možete praviti od njih i obloge, kako biste umirili mastitis i druge probleme sa bradavicama, poput pucanja.
Biljke potopite u vrelu vodu na nekih 10-15 minuta. Kada se ohlade, umotajte ih u pamučnu tkaninu i stavite oblogu na grudi. Držite je dok se ne ohladi i postupak ponavljajte nekoliko puta tokom dana. Ukoliko imate infekciju, nemojte koristiti istu tkaninu ponovo.
izvor: yumama