Prva godina u životu dece je daleko najspektakularnija po svim pitanjima. Brzina rasta je tolika da na kraju ovog intervala bebe teže 3-4 puta više nego pri rođenju. Hirovi u ishrani imaju i objašnjenje vezano za razvoj deteta, jer psiholozi smatraju da, nakon što napuni dve godine, beba počinje da pravi razliku između stvari na koje je navikla i zna ih i nepoznatih, koje su „nove” u životu i prema kojima iskazuje svoje nepoverenje u prvom trenutku.
S druge strane, kada im se kaže NE, bebe ispituju, traže granice odnosa između sebe i roditelja. Vrhunac se dešava sa odbijanjem hrane za stolom, posebno oko 3. godine, nakon čega se ulaskom u vrtić, jaslice stvari normalizuju. Opet neki mališani bi samo grickali i ne mogu da izdrže vreme između obroka. Evo kako da napravite zdravu rutinu u ishrani mališana.
Nemojte ga terati da jede
Nemojte ga kriviti govoreći mu da je "Sramota baciti hranu!". Istraživanja pokazuju da u dobi od 3. godine dete radi ono što mu telo kaže i prestaje da jede ako se oseća sito. Ako insistiramo da nastave da jedu, naviknuće se na prejedanje, povećavajući tako rizik od gojaznosti.
Užine nisu zabranjene
Deca su toliko aktivna da se ono što su pojedu u jednom obroku vrlo brzo potroši i treba da dobiju sendvič ili užinu posle 2-3 sata, kako bi izdržali do sledećeg obroka. Ako pre obroka dođe i kaže vam da je gladno, ali još niste završili pripreme, dajte mu nekoliko kriški jabuke ili paradajza, paprike, krastavca, tek toliko da ga „prevarite” do obroka.
Pazite da ne pije previše vode
Pre ili tokom obroka ako napuni stomak vodom, osetiće sitost i odbiti da jede.
Ne pribegavajte trikovima da ga naterate da pojede još zalogaj
Možda će mu se dopasti "igra" i smatraće je zabavnom, što će ga naterati da se ponaša na isti način svaki put, da bi dobilo malo zabave a ne hrane, jer nije gladan.
Obrok treba da bude prijatan
Svaki obrok treba da se odvija u mirnoj atmosferi, pa čak i ako vas je nečim uznemirio tokom dana, nemojte ga grditi za stolom.
Ne odustajte lako
Sa jednim, dva pokušaja uvođenja neke namirnice ne odustajte lako, čak i ako dete prvi put odbije hranu, na primer sir. Kada postavite sto za celu porodicu, stavite sir na tanjir u blizini da vidi kako ostali jedu kriške sira. Iz radoznalosti, i on će ga na kraju uzeti. Psiholozi kažu da je potrebno nekoliko „zalogaja” pre nego što počne da mu se dopada nova hrana.
Ne ucenjujte
“Gledamo crtać samo ako pojedeš sav spanać u činiji“. Prvi put će prihvatiti, ali onda „trik” više neće biti efikasan.
Dajte primer
Jedite zajedno i dete će vas videti kako jedete i shvatiće da ono što je dobro za mamu i tatu dobro je i za njega. Deca žele da budu kao odrasli. Iskoristite ovu želju i ubedite ga da samo ako dobro jede može da postane veliki i jak.
Pozovite i drugare za sto
Ako vaš primer nije dovoljno ubedljiv da ga natera da jede spanać ili pire od povrća, pozovite prijatelje sa decom njegovih godina da vas posete. Igraće se i ogladneti! Bićete zapanjeni koliko mališani mogu biti efikasni kada je u pitanju ohrabrivanje jedni drugih da jedu.
BONUS VIDEO
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna