Do kojeg uzrasta ste dojili dete? Većina mama se odluči za prestanak oko 1. godine, možda i ranije, ali neke smatraju da treba da prestanu dojenje postepeno, zapravo kada dete to želi.

Jedna mama je iskreno govorila o svojoj odluci da nastavi da doji svog petogodišnjeg sina, tvrdeći da "samo zato što to nije kulturna norma ne znači da je čudno".

Ejmi Hardkasl, mama od 27 godina, prvobitno je nameravala da doji sina Maksa do oko šest meseci, ali je ubrzo promenila pristup nakon što je čula priče drugih majki i odlučila da nastavi tako dok on ne poželi da prestane.

Mama iz Lankašira, koja je zamalo prestala da doji nakon četiri nedelje, jer je u početku smatrala da je dojenje previše bolno, promenila je način razmišljanja nakon što je naišla na grupe majki na društvenim mrežama i nakon što je prisustvovala festivalu dojenja gde je naučila kako da doji dete, a da to bude bezbolno i prijatno mami i bebi.

Ejmi je rekla Cafe Mom: "Prvo sam samo rekla: 'Pa, ne znam koliko dugo, nastaviću dalje', a onda sam se pridružila grupama za hranjenje starijih beba. Jer čak i kada pređeš oko godinu dana ili 18 meseci, to je zato što drugi ljudi smatraju da je dete prestaro."

Boravak u blizini drugih majki koje doje "stariju" decu motivisao je mamu Ejmi da nastavi da doji sina i da pusti da on prirodno odbije dojenje, odnosno kada on poželi. Kako je navela, ovaj proces "samo zavisi od deteta".

Danas, Maks doji samo dva puta nedeljno, a sada se više radi o udobnosti nego o ishrani koja mu je potrebna. Ona je objasnila: "Još od kada je bio mala beba, to je ono što je uradio. Kada je gladan, kada je bolestan, kada je uznemiren. To može da mu pomogne da se smiri posle besa. Znate kada je bio zaista mali i nije mogao da priča, i kada je plakao, ja bih rekla, "dođi ovamo, hoćeš li malo mleka?" A onda ga uzmemo, on može da se opusti, a mi se grlimo u isto vreme. Sada je to više uteha."

Iako je morala da se suoči sa oštrim kritikama, posebno nakon što je podelila fotografiju na kojoj hrani Maksa u kadi, Ejmi kaže da je više nije briga šta drugi misle. U budućnosti, ona se nada da će njena priča pomoći drugim majkama da znaju da je njihov put dojenja lično za njih i njihovo dete, i da ne bi trebalo da bude diktirano društvenim očekivanjima.

BONUS VIDEO:

Disforično otpuštanje mleka u dojenju  TikTok/alyssa_ice_

(Yumama/T.A.S.)