Tečnost je veoma važna za zdravu ishranu. Neke od njih - kao što su mleko, supa i voćni sok mogu da se računaju kao dnevno serviranje grupa hrane. Na primer, tri četvrtine šolje stopostotnog voćnog soka od jabuke, narandže, ananasa, grejpa - može da zameni serviranje iz voćne grupe. Sve vrste tečnosti obezbeđuju hidraciju, koja je neophodna organizmu. Mleko, sokovi od voća i povrća, kao i čorba od povrća - obezbeđuju važne nutrijente, potrebne organizmu u razvoju. Takođe, sve tečnosti osim vode obezbeđuju kalorije. Inače, 80 odsto potreba za tečnošću dete zadovoljava pićem, a 20 odsto hranom.

Dnevne potrebe

Koliko je tečnosti dnevno potrebno detetu - između ostalog zavisi od stepena njegove fizičke aktivnosti i spoljašnje temperature.

Koliko je tečnosti dnevno potrebno detetu zavisi i od stepena njegove fizičke aktivnosti i spoljašnje temperature

U proseku, to je šest do osam šolja tečnosti. Ova količina podrazumeva mleko, sok, čaj, supu ili čorbu koju dete uzme tokom dana. Deci uzrasta od jedne do tri godine je potrebno pet i po do šest šolja tečnosti dnevno (1,3 litra).

Dnevni unos po vrstama tečnosti:
- dve šolje vode
- dve šolje mleka
- šolja supe (čorbe) ili čaja ili soka od povrća (paradajz, šargarepa)
- polovina šolje soka (120 mililitara)

Voda

Voda je vitalni nutrijent, a deci je potrebna iz mnogo razloga. Na prvom mestu voda je odgovorna za mnoge funkcije u organizmu: disanje, varenje, metabolizam, regulacija telesne temperature... Zahvaljujući njoj je postignuta ravnoteža krvnog pritiska i svih hemijskih reakcija u organizmu. Takođe, glavni je sastojak krvi, želudačnih i crevnih sokova, pomaže transport hranljivih materija do svih ćelija u organizmu, a preko znoja i urina odnosi štetne materije iz organizma. Osim vode sa česme, upotrebljava se i sterilna voda za bebe (za spremanje mleka i kašica), destilovana voda (prečišćena, demineralizovana destilacijom) i mineralna voda - prirodna, kojoj nisu dodavani

Da bi dete povećalo unos vode:
- Ponudite mu vodu iz atraktivne flaše ili šolje.
- Obezbedite vodu dok putujete kolima.
- Starijoj deci stavite kockice leda u vodu.
- Stavite bokal sa vodom i kriškama limuna u frižider.PageBreak

Mleko

Pored vode, druga važna grupa tečnosti je mleko. Ono obezbeđuje nekoliko esencijalnih hranljivih materija koje pomažu da kosti deteta budu jače i zdravije. Mineral kalcijum pomaže izgradnju kostiju i zuba, prevenira gubitak koštane mase kasnije u životu, i uključen je u nervne funkcije, mišićnu kontrakciju i stvaranje krvnih ćelija. Vitamin D pomaže telu da apsorbuje i iskoristi kalcijum. Proteini u mleku pomažu izgradnju mišića i drugih tkiva, i predstavljaju  dodatni energetski izvor ako dete nije uzelo dovoljno ugljenih hidrata i masti. Posle navršene druge godine, detetu je potrebno dve do tri šolje mleka ili mlečnih proizvoda dnevno.

Da bi dete unelo dovoljno mleka:
- Servirajte mleko za doručak, ručak i večeru - kao tri serviranja dnevno.
- Ponudite jogurt ili voćni jogurt kao užinu posle vrtića.
- Žitarice pripremite sa mlekom.
- Ponudite čokoladno mleko ili toplu čokoladu za dezert.

Sokovi

Konzumiranje gustih i gaziranih sokova dokazano utiče na pojavu gojaznosti. Sokove treba ograničiti na 120-180 mililitara dnevno.

Najboljejedasesokuvedeubebinuishranuuperiodukadonamožedapijeizčaše

Iako sadrže vitamine i minerale, ne sadrže vlakna, pa mogu da opterete dnevni unos viškom kalorija. Važno je reći da sokovi nisu zamena za sveže voće. Prevelika količina soka može da dovede do erozija na zubima, do karijesa i gojaznosti.

Najbolje je da se sok uvede u bebinu ishranu u periodu kad ona može da pije iz čaše, znači oko šestog meseca. Deci posle navršenih godinu dana pomešajte jednake delove soka i oligomineralne vode.

Preporuke za pravilan unos tečnosti

- Najbolje je da dojite vašu bebu - do godinu dana. Ako to nije moguće, dajte joj mlečnu formulu.
- Jedan od prvih sokova je razblaženi sok od jabuke.
- Posle šestog meseca ponudite bebi sok iz šolje.
- Pošto napuni godinu dana, beba može da pije kravlje punomasno mleko.
- U preporučenu količinu tečnosti koju dete treba da popije spadaju mleko, sok i voda u hrani.
- Delimično obrano mleko dete može da pije posle drugog rođendana.
- Guste sokove ponudite samo povremeno. Kao i drugi slatkiši, i oni sadrže dodatni šećer.
- Budite dobar primer svom detetu. Kada ste žedni, uzmite čašu vode, a ne sok.

Prim dr med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista