Dojenje je najlepši čin bliskosti između dva bića, pri čemu iz majke u dete ne teče samo mleko, već i sva ljubav ovog sveta. Majčino mleko je po svom sastavu idealna hrana za bebu, i ne može da joj škodi - ako je majka zdrava.

Šta ako se razbolite dok dojite bebu, ili ste od ranije bolesni? Da li su lekovi koje koristite štetni za vaše dete?

Neki lekovi se izlučuju u mleko u beznačajno maloj količini, ali je u izvesnim slučajevima koncentracija leka koji koristite veća u mleku nego u vašoj krvi! Kod pojedinih lekova, izlučivanje u mleko nije poznato, pa u periodu dojenja moraju da se koriste krajnje oprezno.

Mnogi lekovi su neškodljivi za odojče,

Mnogi lekovi su neškodljivi za odojče, ma koliko bila velika njihova koncentracija u mleku, dok drugi mogu da budu potencijalno štetni i u minimalnim količinama

ma koliko bila velika njihova koncentracija u mleku, dok drugi mogu da budu potencijalno štetni i u minimalnim količinama - bilo zbog poznatih nepoželjnih dejstava, koja isto tako pogađaju i odrasle, bilo zato što je njihovo dejstvo na bebe drugačije. Neki lekovi mogu da izazovu preosetljivost (alergiju), što može da bude opasno ako se uzimaju ponovljene doze. Antibiotici (osim oni za spoljnu upotrebu) po pravilu remete normalnu crevnu floru (ubijaju i korisne crevne bakterije), pa mogu da uzrokuju grčeve, čak i proliv kod bebe. Ali, to najčešće ne spada u ozbiljnije neželjene efekte.

Znanje o dejstvu mnogih lekova na odojče je nedovoljno, jer u praksi jako malo dojilja uzima bilo kakav lek, a iskustva iz eksperimenata na životinjama nije uvek moguće preneti na ljude. Sa druge strane, postoji dodatna teškoća oko merenja sadržaja lekova u mleku.

Propisan vam je lek koji je štetan za bebu. Da li treba da prekinete dojenje?

Ako je lek opasan po bebu, a ne postoji adekvatna zamena,

Ako je prepisani  lek opasan po bebu, a ne postoji adekvatna zamena, moraćete privremeno da obustavite dojenje i bacate svoje mleko

moraćete privremeno da obustavite dojenje i bacate svoje mleko. Bebu, prema savetu pedijatra, hranite adaptiranom formulom. Ukoliko ne morate hitno da se lečite, savetujem da pre nego što započnete terapiju, prikupite što više svog mleka i zamrznete ga u otkuvanim plastičnim flašicama, kako biste za vreme terapije mogli da njime hranite bebu. Pre upotrebe, mleko se ne prokuvava, da mu se ne bi uništili vredni sastojci, već se polako otapa.

To se čini tako što se flašica sa smrznutim mlekom potopi u posudu sa toplom vodom, a nakon otapanja zagreva do temperature tela (37 stepeni), uz povremeno protresanje. Vaše mleko može u sterilnim flašicama da stoji u zamrzivaču do tri meseca. Jednom odmrznuto, ne sme da se ponovo zamrzava, već može da se drži u frižideru još 48 sati. Ono što se ne upotrebi, mora da se baci.PageBreak


lekovi-i-dojenje
Da li odmah po završetku terapije tokom koje niste smeli da dojite smete da nastavite sa dojenjem?

Potrebno je da se iz vašeg organizma izluče i poslednji tragovi određenog leka. Vreme od poslednje doze leka do početka dojenja zavisi od metabolizma dotične supstance u vašem organizmu, što znači da nije isto za svaki lek ili dijagnostičko sredstvo. Ne smete da počnete sa dojenjem dok vam lekar ne dozvoli!

Da li smem da primam vakcine dok dojim bebu?

Smete, bez ograničenja.

Da li smem da nanosim na svoju kožu sredstva protiv komaraca dok dojim bebu?

Sredstva za suzbijanje komaraca se dele na insekticide i repelente. Insekticidi ubijaju insekte i ne nanose se na kožu, dok ih repelenti samo teraju, a koriste se u obliku tečnosti, krema, spreja i stika za kožu. Obično sadrže mirišljava ulja citronele, lavande, ili eukaliptusa. Deluju tako što šire mirise koji odbijaju komarce i muve, a pri tome su potpuno neškodljivi, pa ih možete koristiti dok dojite bebu.

Kako bi i beba bila zaštićena, najbolje je da (bar dok ste u kući) zalepite pored njenog kreveta flaster, ili uključite u struju aparat sa nekim mirišljavim repelentom, ili onaj na bazi ultrazvučnih talasa - koji teraju insekte. Pre upotrebe obavezno pročitajte uputstvo, u kome mora da piše da li je u sastavu tablete insekticid ili repelent.

U prisustvu dece koristite samo repelent. Pri tome vodite računa da deca nemaju pristup tom sredstvu, kako ga ne bi stavljala u usta. Alternativa je da na prozore stavite mrežu, kako vam insekti ne bi ulazili u kuću.

Šta smem da uzmem protiv povišene temperature dok dojim bebu?

Dojilja ne treba samoinicijativno da uzima na duže vreme nikakve lekove. Ako vam je potreban lek protiv bolova ili povišene temperature u prvih mesec dana od porođaja, u kućnim uslovima smete da uzmete samo Paracetamol, a nakon tog perioda i Ibuprofen.

Lekove u čiji sastav ulazi acetilsalicilna kiselina (Aspirin, Andol, Ambol, Midol i mnogi drugi) smete da koristite samo u manjim količinama. U slučaju da ste alergični na Paracetamol, posavetujte se sa svojim lekarom. Uvek pre upotrebe nekog leka pročitajte uputstvo!

Da li smem da koristim sredstva za sunčanje i samopotamnjivanje dok dojim bebu?

Smete slobodno da ih koristite, samo pre podoja isperite bradavice ili predeo oko njih - ako su bili namazani.

Prim. dr Maja Skender, pedijatar