Koliko god da se radujete novom životu koji ste stvorili, nekada tu sreću može da pokvari dosadna mučnina, stalno osećanje umora, pospanost i slično. Drugi trimestar prate bolovi u leđima, vratu i nogama, dok u trećem možete da očekujete nesanicu, gorušicu i pojavu strija. Zvuči vam obeshrabrujuće? Ne brinite, imamo rešenje za većinu vaših „trudničkih" problema.
Prvi trimestar
Umor
Kada žena ostane u drugom stanju, njeno srce pojačano radi, a puls se ubrzava za 10-15 otkucaja u minutu. Telo se navikava na drugačiji rad i menja način «upotrebe» raznih elemenata: vode, belančevina, masnoće. Uostalom, pomislite samo kako biste se osećali kada biste vaš rutinski posao morali da obavljate na potpuno nov način i u izmenjenim uslovima. Sigurno biste se osećali umorno. Upravo to se dešava i vašem telu, pa ono umorom reaguje na nastalu promenu.
Šta može da vam pomogne?
Možda će vam zvučati smešno, ali se ipak naviknite da ranije pođete na spavanje, a da ustajete kasnije (naravno, ukoliko vam to obaveze dozvoljavaju). Takođe, odmarajte se nekoliko puta u toku dana. Usaglasite odmor sa dnevnim vežbama. Brza šetnja je idealna. Vežbama stimulišete cirkulaciju i omogućavate snabdevanje kiseonikom i ishranu celog tela.
Ako vaš posao zahteva dugo stajanje, pokušajte da pravite kraće pauze, koje ćete da iskoristite tako što ćete sedeti sa podignutim nogama. Suprotno tome, ako dosta vremena provodite sedeći, onda pravite kratke pauze kako biste prošetali. Hranite se kvalitetno, po principu: više manjih obroka.
Mučnina i povraćanje
Uzroci za pojavu ove neprijatnosti su brojni i razlikuju se od trudnice do trudnice. Prema nekim istraživanjima, i emocije mogu da utiču na pojavu jutarnjih mučnina, pa je taj problem izraženiji kod trudnica koje su neraspoložene, nezadovoljne svojim stanjem, izložene stresu, nervozi.
Šta može da vam pomogne?
Jedite više manjih obroka i ne ostavljajte želudac potpuno praznim, ali se nemojte ni prejedati. Uveče pojedite obrok koji se duže vari (posna mesa, sir), kako ujutru ne biste imali osećaj praznog stomaka. Ako vas pomenuta neprijatnost uporno prati, naviknite se da pre nego što ustanete iz kreveta pojedete nekoliko krekera i popijete blag čaj. Izbegavajte prženu i začinjenu hranu, ili bilo koju vrstu hrane koja bi dovela do problema sa varenjem. Ako je povraćanje učestalo i ne dozvoljava zadržavanje hrane i tečnosti u želucu tokom dužeg perioda, tako da dovodi do jake malaksalosti i dehidratacije, tada morate da se javite doktoru. Ne uzimajte lekove protiv mučnine na svoju ruku, već se obavezno konsultujte sa vašim lekarom.
Učestalo mokrenje
Osim povećanog rada bubrega, na učestalo mokrenje utiče i povećanje materice, koja pritiska bešiku. Ovaj problem muči sve trudnice u prvom trimestru, dok ćete u drugom - kada se materica podigne, malo odahnuti. No, u završnici trudnoće očekujte da ćete trčkarati u toalet svaki čas, jer će beba da se spusti i svojom težinom opterećuje vašu bešiku.
Šta može da vam pomogne?
Smanjite unos tečnosti pre spavanja, kako biste sebe poštedeli noćnih poseta toaletu. Svaki put kada mokrite, pokušajte u potpunosti da ispraznite bešiku. Tehnika naginjanja tela prema napred, dok ste na WC šolji, omogućava da obavite posao do kraja. Nikada nemojte da odlažete mokrenje, da trpite, jer ste tako u riziku od nastanka bakterijskih infekcija. Takođe, ne pokušavajte da smanjenjem unosa tečnosti rešite problem, jer je ona neophodna za normalno funkcionisanje bubrega. U slučaju da vam mokraća nekontrolisano «beži» kada kijate, kašljete ili se smejete, nosite uložak i redovno ga menjajte.
Bolne grudi
Već na samom početku trudnoće, grudi će vam se uvećati, ali postaće i bolne. To je normalna pojava, usled pojačanog lučenja hormona estrogena i progesterona. Povećavaju se i mlečne žlezde i nagomilava se masno tkivo. Kako se u trudnoći povećava volumen krvi i prokrvljenost svih organa, pa i dojki, ispod kože mogu da se pojave vene.
Šta može da vam pomogne?
Nosite grudnjak koji vam grudi drži čvrsto, ali pazite da ne bude pretesan (ukoliko vam grudi «kipe» iz njega, moraćete da kupite veći). Dobar grudnjak onemogućava istezanje dojki i samim tim smanjuje bol u njima. Isprobajte nekoliko modela pre nego što se odlučite koji ćete da kupite. Najvažnije je da vas ne žulja, ne grebe i ne iritira bradavice i kožu dojki, da ne pritiska i ne "gužva" (savija) bradavice i, naravno, da je od pamuka.
Glavobolja
Premor, slabovidost, prestanak uzimanja kafe, uznemirenost i napetost i, naročito, hormonalne promene - smatraju se mogućim uzrocima glavobolje tokom graviditeta. Krajem trudnoće, jaka glavobolja koja dovodi do slabljenja vida i "pomračenja svesti", može da ukazuje na nastanak preeklampsije (stanje koje prati povišen krvni pritisak, oticanje ruku i nogu i izlučivanje belančevina putem mokraće).
Šta može da vam pomogne?
Odmor i opuštanje su često najbolji lek protiv glavobolje. Kada osetite da glavobolja počinje, najbolje je da odmah, ukoliko ste u mogućnosti, zamračite prostoriju i legnete. Ne morate da spavate (možda i nećete moći zbog bolova), ali se opustite i zamišljajte neke lepe prizore. Hladne obloge na vratu takođe mogu da pomognu. Glavobolju nemojte sami da lečite tabletama protiv bolova, bez prethodne konsultacije sa ginekologom. Proverite i dioptriju (često se promeni u trudnoći), jer je ona jedan od češćih uzroka glavobolje. Izbegavajte stres i često se odmarajte.
Vrtoglavica i nesvestica
Vrtoglavicu može da izazove umor, stres, glad, naglo ustajanje iz ležećeg ili sedećeg položaja, boravak u zatvorenim i zagušljivim prostorijama, dugotrajno stajanje u mestu. Nesvestica takođe može da nastane kao posledica niskog nivoa šećera u krvi ili anemije (nizak nivo gvožđa u krvi).
Šta može da vam pomogne?
Nikada nemojte naglo da menjate položaj tela, već to činite postepeno (kao usporen film). Dajte svom organizmu šansu da se prilagodi promeni. Posle četvrtog meseca trudnoće, budite oprezni i nemojte da ležite na leđima. Spavajte na strani, ili se u krevetu uspravite pomoću nekoliko jastuka. Ako ste se u toku noći okrenuli na leđa, pre nego što ustanete iz kreveta - ostanite na levom boku nekoliko minuta, ležeći.
Pokušajte da izbegnete dugotrajno stajanje. Ako morate da stojite, onda se bar malo pomerajte u mestu, kako biste stimulisali cirkulaciju. Da održite nivo šećera normalnim, uzimajte zdravu hranu u malim količinama, više puta u toku dana. Odaberite namirnice bogate složenim ugljenim hidratima (hleb, testo, sveže voće i povrće, žitarice), umesto hrane koja je bogata prostim ugljenim hidratima (šećer).
Ako se nesvestice ponavljaju, obavezno se obratite lekaru. Ukoliko se radi o anemiji, doktor će da vam preporuči promenu ishrane i predloži uzimanje nekog od preparata gvožđa.
Drugi trimestar
Jutarnje mučnine su iza vas... Taman kada ste mislili da će vas ostale trudničke tegobe mimoići, one su se pojavile. U prethodnom periodu, vaše telo se prilagođavalo novonastaloj situaciji i «učilo» da prihvati nov život koji se u vama stvara. Sada se prilagođava fizičkim promenama - pre svega povećanju telesne mase, i reaguje na razne načine.
Bolovi u leđima
Bol u leđima - najčešće u krstima, ređe u vratu ili između lopatica, česta je pojava u toku trudnoće. Uglavnom se javlja u petom mesecu ili kasnije, kada se zbog promene u telesnoj težini znatno menja statika kičmenog stuba. Drugi mogući razlog su hormonske promene koje prate trudnoću, ali i utiču na razmekšavanje zglobova i ligamenata, naročito karlice. Položaj stomaka i njegova veličina u poodmakloj trudnoći dovode do pomeranja težišta tela, pri čemu kičmeni stub trpi veliko opterećenje, što je razlog za pojavu bola.
Šta može da vam pomogne?
Preventiva je, svakako, najbolje rešenje. Ako pre trudnoće niste bili u dobroj fizičkoj kondiciji, i nemate naviku da redovno vežbate, sada je pravo vreme za to. Naravno, neophodno je da se prvo posavetujete sa vašim ginekologom, i uz njegovu saglasnost uključite u organizovan program fizičkih vežbi za trudnice. Vežbama se jačaju mišići i povećava elastičnost kičmenog stuba, čime se koriguje izmenjeno držanje tela. Protiv toga možete da se «borite» i dok ležite. Zauzmite bočni položaj, savijte noge u kolenima, a između njih stavite manji jastuk. Ukoliko vam je stomak veliki, stavite jastuk i ispod njega. U tom položaju najmanje opterećujete leđa i kičmeni stub.
Bolovi u vratu
Bolovi u vratu i između lopatica su nešto ređi i lakše se podnose, a javljaju se zbog velikog opterećenja mišića koji drže kičmeni stub, u situaciji izmenjene statike tela. Mnoge žene su, verovatno, i pre trudnoće imale bolove u tom delu leđa, ili slabe mišiće i loše držanje tela, a u trudnoći se ti bolovi javljaju češće, ili su izraženiji. Propratna smetnja zbog poremećenog krvotoka mogu da budu i česte glavobolje.
Šta može da vam pomogne?
Ukoliko vam lekar dozvoli (ako vaša trudnoća ne spada u grupu rizičnih), najefikasniji borac protiv bolova u leđima i vratu je plivanje, i to leđni stil. Plivanjem se rasterećuju svi mišići kičmenog stuba, poboljšava cirkulacija, naročito venski krvotok (što utiče i na smanjenje otoka na nogama). Naravno, konsultujte se sa svojim ginekologom da li vam je ova aktivnost dozvoljena.
Grčevi u nogama
Bolovi u listovima se najčešće javljaju noću. Kada jednom osetite to neprijatno i veoma bolno grčenje mišića, poželećete da se više nikada ne ponovi! A posebno ne kada spavate. Grčevi su posledica umora, ali i nedostatka kalcijuma, magnezijuma i kalijuma.
Šta može da vam pomogne?
U toku trudnoće, jedna od redovnih analiza treba da bude kontrola krvne slike, kao i biohemijske analize. Naime, često se dešava da, kako trudnoća napreduje i razvija se, dolazi do pada nivoa kalcijuma, magnezijuma i kalijuma u organizmu, koji mogu da budu odgovorni za pojavu grčeva (naročito magnezijum). Nakon dobijenih rezultata, vaš lekar će odrediti terapiju, što znači da nikakav preparat ne bi trebalo da uzimate samoinicijativno, bez njegove preporuke. Čvrste, elastične čarape, tople obloge i često odmaranje mogu da budu dobra preventiva protiv grčeva.
Zatvor
U toku trudnoće se povećava materica i smanjuje prostor za creva. Takođe, hormoni usporavaju njihove pokrete, ali i neki preparati gvožđa, kao i pojedini vitamini.
Šta može da vam pomogne?
Da bi se predupredili ovi problemi, preporučuje se ishrana bogata svežim povrćem, voćem, žitaricama, kao i hleb od integralnog brašna. Važno je unositi najmanje litar ipo tečnosti dnevno. Nemojte da koristite laksative (preparate za lakše pražnjenje creva) ili klizme na "svoju ruku". Od koristi mogu da budu svakodnevne vežbe. Ukoliko vas ovaj problem duže muči, a još niste pronašli rešenje za njega, potrebno je da u organizam unosite više vlakana. Konsultujte se sa vašim lekarom u vezi toga.
Vaginalni sekret
Pojačan vaginalni sekret je česta pojava u trudnoći. Povećana prokrvljenost i hormoni tokom graviditeta dovode do toga da vagina povećava sekreciju. Normalna kisela sredina se menja, stvarajući pogodnu sredinu za nastanak uobičajene vaginalne infekcije monilijom (gljivična infekcija).
Šta može da vam pomogne?
Možete da preduzmete preventivne mere - kako biste sprečili pojavu sekreta: nosite suknje umesto tesnih pantalona, veš treba da bude od pamuka, redovno održavajte ličnu higijenu, nosite dnevne uloške...
Ako vas sekret peče, svrbi ili neprijatno miriše, ili dovodi do otoka spoljašnjih genitalnih organa, obavezno se obratite lekaru. Najverovatnije se radi o gljivičnoj infekciji, ali je potrebno izolovati uzročnika, da bi se primenila prava terapija.
Budite oprezni na znake prevremenog porođaja. Obavestite vašeg ginekologa o povećanju ili promeni vaginalnog sekreta, naročito ako je on providan ili vodenast, pomešan sa krvlju.
Kontrakcije
Kontrakcije se javljaju obično početkom četvrtog meseca, mada ih neke trudnice ne osećaju sve do sedmog ili osmog meseca. Mišići materice se neregularno istežu, počev od četvrte nedelje trudnoće. Ove kontrakcije se zovu Brakston-Hiksove, a razlikuju se od kontrakcija tokom porođaja po tome što se ne pojačavaju kako vreme odmiče, i ne dovode do rađanja bebe. Vaše telo se, u stvari, na taj način priprema za porođaj. Nastavite sa uobičajenim aktivnostima, a ako se osećate nelagodno, pokušajte da se češće opuštate. Ukoliko su kontrakcije izuzetno jake ili stalne, ili se vremenom pojačavaju, obavezno posetite vašeg ginekologa.
Treći trimestar
Kako trudnoća odmiče, tako ćete teže da se krećete, dišete, spavate. Možda vam se čini da se ovo dešava samo vama, ali grešite. Poslednji trimestar trudnoće je podjednako težak svim trudnicama, jer u tom periodu beba intenzivno raste, a sa njom i stomak. I kilogrami, naravno. Što ste teži, to će nelagodnosti više da dolaze do izražaja. Ali, hrabro, na taj način se vaše telo priprema za predstojeći porođaj. Čim se porodite, sve što vas sada muči - biće daleka prošlost.
Otežano disanje i gubitak daha
Ove probleme možete da osetite od sredine do kraja trudnoće. Sa rastom bebe, uvećava se materica i pritiska dijafragmu, zbog čega se smanjuje prostor koji je potreban za disanje. U devetom mesecu, kada se beba spusti, osetićete olakšanje.
Šta može da vam pomogne?
Držite ruke iznad glave i istežite se. To povećava zapreminu vašeg grudnog koša i privremeno omogućava lakše disanje. Pronađite položaj koji vam olakšava disanje. Sedenje na stolici nekada pomaže. Pokušajte da spavate sa uzglavljem uzdignutim pomoću nekoliko jastuka. Ako vam to nije udobno, pokušajte da spavate na levom boku. Isprobajte više različitih položaja dok ne pronađete onaj koji vam najviše odgovara, ali nikada nemojte da ležite na leđima. Kada se opuštate, pokušajte da dišete veoma sporo i duboko. Radeći to svakog dana, možete da povećate kapacitet pluća. Kada izgubite dah, ponekad je potrebno samo da usporite. Nemojte da "trčite" uz stepenice, idite polako. Ne iscrpljujte se, slušajte svoje telo.
Nesanica
Nesanica može da bude posledica uzbuđenosti zbog dolaska bebe, ali i neudobnosti tokom ležanja, zbog velikog stomaka. Ženama koje su pre trudnoće spavale na stomaku ili leđima, veoma je teško da se naviknu na nov položaj koji im trudnoća diktira, a to je spavanje na boku.
Šta može da vam pomogne?
Probajte da se opustite. Ako vas muči nesanica, bolje pokušajte da se nečim zabavite (da čitate), nego što uporno pokušavate da zaspite. Od svega je najvažnije da pronađete udoban položaj za spavanje, a mali jastuci mogu da vam pomognu u tome.
Lupanje srca
Lupanje srca, koje se razlikuje od uobičajenog, mogu da osete trudnice od sredine do kraja trudnoće. Iako je ova pojava veoma neprijatna, nema razloga da se zabrinete, ukoliko se ona javlja povremeno. Razlog tome je povećana količina krvi u vašem organizmu zbog potreba vaše bebe.
Šta može da vam pomogne?
Kada osetite lupanje srca, nemojte da paničite. Pokušajte da svesnim naporom utičete na relaksaciju čitavog tela. Dišite polako i duboko. Ostanite smireni. Ako je lupanje srca stalan ili čest problem, tada morate da se obratite vašem ginekologu.
Bol ili nelagodnost u maloj karlici
Tokom trudnoće, zglobovi između kostiju karlice se olabavljuju da bi omogućili prolazak bebe tokom porođaja kroz čvrst deo porođajnog kanala. Ponekad u ovom periodu dolazi do pritiska na nerv išijadikus (nervus ischiadicus), što uzrokuje bol u maloj karlici - koji se širi prema butini i potkolenici, sve do palca na nozi. Drugi uzrok bola je istezanje i pritisak uvećane gravidne materice na ligamente (veze) kojima je ona fiksirana za okolne strukture. To istezanje i pritisak ligamenata može da dovede do oštrog bola u karlici.
Šta može da vam pomogne?
Utopljavanje doprinosi relaksaciji i smanjenju intenziteta bola. U nekim slučajevima pomaže laka i nežna masaža. Zauzmite položaj koji vam odgovara. Ako imate «zatvor» ili infekciju mokraćnih puteva, takođe možete da osećate izvesnu nelagodnost ili bol u karlici. Ukoliko je bol velikog intenziteta i dugo traje, nemojte da uzimate lekove na «svoju ruku», već se javite ginekologu.
Promene na koži
Visok nivo hormona u trudnoći može da dovede do oslobađanja deponovanog pigmenta. On uzrokuje pojavu tamnih fleka na obrazima, nosu i čelu, kao i na bradavicama dojki, ali i liniji koja se pruža od pupka do pubične kosti. Ove promene na koži može da izazove i neadekvatan unos folne kiseline.
Šta može da vam pomogne?
Izbegavajte sunčanje, jer izlaganje suncu može da pogorša situaciju. Ako idete na zimovanje, nemojte da vas zavara planinsko sunce. Ne izlazite bez zaštitne kreme za sunčanje. Neophodno je da u vašoj ishrani folna kiselina bude zastupljena u dovoljnoj količini, jer se dnevne potrebe za njom u trudnoći udvostručuju. Ako vam tamne fleke na licu predstavljaju estetski problem, stavite na njih malo «običnog» tečnog pudera, ili onog koji je specijalno napravljen za pokrivanje fleka u trudnoći. Uostalom, nivo hormona koji dovodi do njihove pojave će da opadne posle rođenja bebe, pa će i fleke tada da nestanu.
Strije
Jedna od najneprijatnijih pojava, koja i posle trudnoće ostavlja trag, jesu strije. Oko 90 odsto žena u toku trudnoće ima taj problem. Strije su tip ožiljnog tkiva (ružičaste boje), koje se formira kada normalna elastičnost kože nije dovoljna da zadovolji povećane potrebe za rastezanjem. Najčešće nastaju na trbuhu, ali se kod nekih žena javljaju i na grudima, zadnjici ili butinama. Posle porođaja se ne povlače, jedino im se boja menja u beličastu.
Šta može da vam pomogne?
Konzumirajte hranu bogatu vitaminom C i E. Dovoljna količina proteina je takođe od velikog značaja. Pošto je razlog za nastanak strija unutrašnje prirode, prioritet u borbi protiv njih treba da bude zdrava i raznovrsna ishrana. Danas postoje razni preparati koji pomažu da koža zadrži elastičnost i vlažnost, ali kod nekih trudnica ni njihovo redovno korišćenje ne može da spreči pojavu strija. Ipak, nemojte da posustajete kada je u pitanju nega vaše kože. Raspitajte se kod prijateljica koje su preparate koristile, ili kupite neki po svom izboru i isprobajte ga.
Gorušica
Gorušica je, posle mučnine, verovatno najneprijatniji pratilac trudnoće. Pojedine žene muči u ranoj trudnoći, a najveći broj u trećem trimestru, posebno u poslednjim nedeljama. Uzrok ove pojave je kiselina u sistemu za varenje. U početku se oseća kao peckanje u želucu, a potom se osećaj pečenja postepeno pojačava i širi od želuca do grla. Najveći broj trudnica je primetio da se gorušica najčešće javlja posle obroka, naročito obilnih, kao i kada su u ležećem položaju. Iako ne postoji univerzalan recept protiv ove neprijatne pojave, može da je ublaži promena navika, posebno što se tiče ishrane.
Promene koje nastaju u ženinom telu tokom trudnoće, utiču na njeno opšte stanje, pa tako i na pojavu ili pojačavanje nekih neprijatnosti kao što je gorušica. Glavni uzrok ove pojave je usporen rad creva, odnosno sistema za varenje (što se javlja kao posledica rada hormona), pa se zbog toga hrana duže zadržava u želucu. Hormoni takođe utiču da se mišići između jednjaka i želuca opuste, čime se omogućava vraćanje kiseline iz želuca, koja stvara osećaj pečenja u jednjaku i oko srca. Materica, koja se stalno uvećava, posebno u trećem trimestru, pritiska želudac i pogoršava ovu nelagodnu situaciju.
Šta može da vam pomogne?
Jedite često, a malo. Svako pretrpavanje želuca će pogoršati ionako usporeno varenje. Jedite zdravu i lako svarljivu hranu. Izbegavajte poluležeći položaj dok jedete. Ostanite u «strogo» sedećem položaju bar jedan sat posle obroka. Ako odmah legnete, kiselina iz želuca će se rasporediti tamo gde joj nije mesto, a to baš ume da peče. Sat vremena posle jela lezite na levi bok, a glava i ramena treba da budu uzdignuti u odnosu na telo. Grickajte bademe između obroka.
Nemojte da jedete makar dva sata pre odlaska na spavanje. Ako vas usred noći probudi osećaj pečenja, ustanite i bar pola sata provedite u sedećem položaju. Kada gorušica «popusti», zauzmite poluležeći položaj i probajte da tako odspavate do jutra. Ukoliko se spustite u ležeći položaj, rizikujete da se gorušica vrlo brzo vrati.
U slučaju da vam ništa od ovog ne pomogne, obratite se lekaru koji vodi vašu trudnoću i tražite da vam preporuči antacid, ili neki drugi lek protiv suvišne kiseline.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna