Najteži i najodgovorniji posao - koji mi, roditelji, moramo savesno i sa ljubavlju da obavljamo, nosi pregršt nedoumica. Ipak, izgleda da se, osim pitanja o nezi i zdravlju dece, kojim se uspešno bave zdravstvene službe, najviše pitanja roditelja i budućih roditelja odnosi na njihova prava. Za naše drage trudnice, dajemo pregled najčešćih i najzanimljivijih pitanja koja nam roditelji i budući roditelji postavljaju.

P: U šestom sam mesecu trudnoće. Kada budem otvorila trudničko bolovanje, biću u sedmom. Firma u kojoj radim je privatna. Plate nam kasne tri meseca i ko zna šta će se desiti u narednom periodu. Moje pitanje se odnosi na primanja za vreme održavanja trudnoće i porodiljskog odsustva, u slučaju da firma ne isplaćuje na vreme plate zaposlenima, ili ako bi otišla pod stečaj.

O: Ako vaša firma ne isplaćuje plate, imali biste pravo na naknadu iz budžeta u visini minimalca. Firma otvara poseban namenski račun za ta sredstva, i po dobijanju novca - on joj se isplaćuje sve dok firma formalno postoji, odnosno dok ste vi na porodiljskom. Jedino što neko svakog meseca mora da nosi spiskove i obračune u  Sekretarijat za socijalnu i dečju zaštitu u Tiršovoj br.1. U slučaju drugih gradova u Srbiji, podaci se šalju opštinskim službama nadležnim za socijalnu zaštitu. Ukoliko dođe do likvidacije ili stečaja preduzeća, svoja prava po ovom osnovu ćete nastaviti da ostvarujete posredstvom Nacionalne službe za zapošljavanje.

P: Trenutno sam u 35. nedelji trudnoće. Zanima me šta je sve potrebno da bi tata prisustvovao porođaju.

O: U zavisnosti od toga koje je porodilište (u Beogradu je prisustvo oca na porođaju dozvoljeno u GAK «Narodni front», Institutu u Višegradskoj i Bolnici za ginekologiju i akušerstvo KBC «Zvezdara») - potrebno je da se donese bris nosa i grla, ne stariji od dve nedelje, a negde i koprokultura (bakteriološka analiza stolice). Ukoliko su rezultati dobri, dozvoljava se da budući otac prisustvuje porođaju. Nažalost, nemamo informacije u kojem od ostalih porodilišta u Srbiji otac deteta ili neko od porodice može da bude prisutan tokom porođaja.

P: Nezaposlena sam, na Birou sam više od godinu dana. Mislila sam da imam pravo na novčanu naknadu posle porođaja, ali su mi u Birou rekli da nemam pravo na to kao nezaposleno lice. Pošto su neke moje prijateljice pre nekoliko godina ostvarile takvo pravo, molim vas da mi odgovorite da li nezaposlena majka ima pravo na novčanu naknadu posle porođaja.

O: Novčana naknada za nezaposlena lica se prima tri meseca nakon prijavljivanja lica u Nacionalnu službu za zapošljavanje. Naknade, inače, kasne oko šest meseci. Ta tri meseca NSZ plaća minimalnu zagarantovanu zaradu, kao i sve doprinose - zdravstvene, socijalne i radni staž. Nakon toga, ostaje se bez  ovog prava. Ali, uslov je da se u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa ili osiguranja prijavite na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje.

P: U šestom sam mesecu trudnoće, a upravo mi ističe ugovor na određeno. Da li su poslodavci u obavezi da mi produže ugovor, i da li imam pravo na naknadu od Zavoda za zapošljavanje?

O: Poslodavac nije dužan da produži ugovor na oređeno kada on istekne. Pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo radi nege deteta imate u 100 odsto iznosu, jer imate više od šest meseci staža (pod uslovom da vas je poslodavac prijavio).

P: Zanima me da li imam pravo na novčana primanja, pošto sam u devetom mesecu trudnoće. Da li posle porođaja imam pravo na neka primanja, s obzirom da sam nezaposlena i prijavljena na birou?

O: Osim prava na roditeljski dodatak, nemate nikakvih osnova za primanje bilo kakvih finansijskih sredstava, osim u slučaju da ste samohrana majka - onda imate pravo na dečji dodatak i, možda, socijalnu pomoć (ukoliko porodično nemate nikakvih primanja).

P: Udajom sam promenila mesto stanovanja, ali tu promenu nisam izvršila u dokumentima, već sam i dalje prijavljena na adresi svojih roditelja. Da li imam pravo na roditeljski dodatak? Ako imam, gde da podnesem zahtev?

O: Dokumentacija za roditeljski dodatak se podnosi prema mestu stanovanja majke, ali beba takođe mora da bude prijavljena na toj adresi. Naš savet  je da promenite mesto boravka (zvanično da u ličnoj karti piše nova adresa) i tako ostvarite pravo na pomenuti dodatak. Rok za predaju dokumentacije je tri meseca od rođenja deteta.

P: Porodiljsko odsustvo mi ističe u julu, a čula sam da odmor od prošle godine moram da iskoristim najkasnije do juna. Da li je to tačno?

O: Da, tačno je. Odmor iz jedne kalendarske godine morate da iskoristite do juna naredne godine, a žene na porodiljskom odsustvu nemaju privilegiju da taj rok eventualno pomere.

P: Koliko traje porodiljsko odsustvo kod blizanačke trudnoće?

O: Zaposlena žena ima pravo na porodiljsko odsustvo i pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta za treće i svako naredno novorođeno dete - u ukupnom trajanju od dve godine. Znači, ako već imate dece, imaćete i pravo na odsustvo od dve godine. U protivnom, imaćete pravo na porodiljsko odsustvo i odsustvo radi nege deteta u ukupnom trajanju od godinu dana.

P: Kada otac deteta može da koristi porodiljsko odsustvo, a kada odsustvo radi nege deteta?

O: Otac deteta može da koristi pravo na porodiljsko odsustvo (prva tri meseca života deteta) u slučaju kada majka napusti dete, ili je iz nekih opravdanih razloga sprečena da koristi to pravo, ili premine. Inače, to pravo otac deteta ima i kada majka nije u radnom odnosu. Pravo na odsustvo radi nege deteta (posle detetovog trećeg meseca), otac takođe ima, i ono nije uslovljeno - ali majka, ukoliko je zaposlena, mora da radi.

Udruženje RODITELJ