Gubitak deteta je najveća bol za roditelje, a sam pobačaj donosi posebne negativne emocije i traume. Svaka majka tu bol odboli i proživi na svoj način, a misao o novoj bebi ne dolazi tako lako.

Traume ostaju zauvek.

Strah, bol, zbunjenost - sve su to normalna osećanja, pogotovo nakon takvog gubitka.

Situaciju još više otežavaju dobronamerni znatiželjnici, koji vas ispituju kako napreduje trudnoća, ni ne znajući da ste izgubili dete.

Kada im polutihim glasom saopštite da ste izgubili bebu, najčešće ne znaju kako da reaguju, a vi ne znate kako dalje da nastavite razgovor.

Prihvatite da vam se to zaista dogodilo

Prihvatanje novonastale tragične situacije čini se mnogo lakše nego što zaista jeste. U kojoj god fazi trudnoće da se pobačaj dogodio, potrebno vam je vreme da ga procesuirate. Vaš će lekar učiniti sve da vam pomogne kad je telesno zdravlje u pitanju, ali bilo bi dobro da potražite i neku vrstu pomoći kod psihologa.

Pričekajte dok se telo ne oporavi

Koliko god trudnoća bila kratka, vaša hormonska slika se promenila i promene u telu su se dogodile.

Da bi se sluznica materice oporavila nakon pobačaja, posebno ako je bilo reči o kiretaži, potrebno je najmanje tri meseca, žena bi trebalo da ima barem tri uredne menstruacije.

Ako u veoma kratkom periodu usledi nova trudnoća (nakon pobačaja), postoji mogućnost da se jajašce ne smesti pravilno u matericu, a time se povećava rizik od spontanog pobačaja ili teškoća pri porođaju.

Takođe, nakon kiretaže može doći do blagog oštećenja jajovoda, pa je povećan rizik i od vanmaternične trudnoće.

Budite sigurni da ste emocionalno preboleli gubitak

Reakcije na gubitak trudnoće kod svake žene je različita. Uz osećaj tuge, vaše telo prolazi kroz mnoge hormonske promene. U potpunosti je normalno da osetite mnoštvo emocija tokom ovog razdoblja, čak može i da prođe mnogo vremena pre nego što se vratite u normalu.

Dajte sebi vremena za oporavak na fizičkom, psihičkom i emocionalnom polju. Ako poželite da razgovarate o svojim osećanjima, a to ne možete s partnerom, prijateljem ili članom porodice, potražite stručnu pomoć.

Kada budete osetili da ste u potpunosti spremni za novu bebu, da ste psihički pripremljeni, da se vaše telo u potpunosti oporavilo, razgovarajte sa svojim lekarom o tome. Razgovor sa stručnom osobom će vam ukazati da li je to u tom trenutku dobar potez, a pored toga će vam lekar dati najbolji savet i biti vam velika podrška i podstrek.

Zapamtite, vaša sledeća trudnoća će biti potpuno drugačija

Verovatno ćete, kada se trudnoća dogodi ponovo, biti vrlo oprezni pri objavljivanju vesti prijateljima i porodici. Inače, preporučuje se da se trudnoća objavljuje tek nakon prvog tromesečja, a vi možete čekati sve dok se ne bude video stomačić.

Razmišljajte pozitivno: ako i kada ponovno zatrudnite, vaša trudnoća će biti mnogo bolja i drugačija! Sigurno ćete biti veoma oprezni, osećaćete nervozu, strah, ali znajte da je to sasvim normalno.

Pročitajte i:

Zapratite nas i na Instgramu!

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Uživajte u roditeljstvu! (@yumama.rs)