Kako da iznesete trudnoću sa reumatoidnim artritisom? Do detalja šta sve da očekujete i kako da se pripremite

Ako imate reumatoidni artritis (RA), verovatno imate neka jedinstvena pitanja o trudnoći: da li će bolest ili lekovi uticati na razvoj bebe? Da li će se simptomi pogoršati tokom trudnoće? Ovo su odgovori na najvažnije teme.

Shutterstock

Evo šta treba da znate o uobičajenim brigama kada razmišljate o bebi, tokom trudnoće i nakon porođaja sa reumatoidnim artritisom. U većini slučajeva, odgovor na sva pitanja su prilično umirujuća, kaže Mehret Biru Talabi, docent medicine na Odeljenju za reumatologiju i kliničku imunologiju Univerziteta u Pitcburgu.

Istraživanja sugerišu da neke žene sa RA imaju više poteškoća sa začećem nego žene bez te bolesti, ali uvek pretpostavljte da ste plodni dok vaš lekar ne proceni drugačije, kaže dr Biru Talabi.

Planiranje pre trudnoće je važno i trebalo bi da uključuje i vašeg reumatologa i ginekologa, kaže dr Biru. "Znamo da mnoge žene koje imaju dobro kontrolisan RA imaju zdravije trudnoće i bebe od žena koje imaju stvarno aktivnu bolest u vreme kada zatrudne." U idealnom slučaju, RA treba kontrolisati 3 do 6 meseci pre pokušaja trudnoće.

 Žene koje imaju nekontrolisani reumatoidni artritis mogu biti izložene povećanom riziku od komplikacija kao što su prevremeni porođaj i bebe koje su male za svoju gestacijsku starost. Ovo može da poveća verovatnoću da bebi treba više medicinske nege u ranom periodu.

Efekat RA i lekova na bebu

Pošto kontrola RA obično zahteva antireumatske lekove koji modifikuju bolest (DMARD), postoji uloga bezbedne upotrebe DMARD pre i tokom trudnoće, kaže dr Talabi. Međutim, nisu svi DMARD bezbedni. Metotreksat, na primer, treba prekinuti najmanje tri meseca pre trudnoće zbog njegovog potencijala da izazove urođene mane. O drugim lekovima treba razgovarati sa reumatologom, a individualne rizike i koristi treba odmeriti.

Prenošenje RA

Iako postoji mogućnost da vaše dete razvije RA ili neku drugu autoimunu bolest, zaista je važno zapamtiti da mnoge žene sa autoimunim bolestima imaju zdrave bebe koje ne razviju artritis ili bilo koju drugu vrstu autoimune bolesti.

Aktivnost bolesti tokom trudnoće

Kontrola bolesti može biti lakša kada ste trudni. Pregled studija objavljenih u časopisu Journal of Rheumatology od 1. marta 2019. otkrio je da se aktivnost bolesti poboljšala kod 60% pacijenata sa RA u trudnoći i da je porasla kod 46,7% nakon porođaja. Lekari veruju da je to zbog hormonskih promena i promena imunološkog sistema koje štite nerođenu bebu i takođe su korisne za RA.

Briga o novoj bebi

Postoji mogućnost da doživite napad nakon porođaja i da doživite veliki umor. „Dakle, važno je da žene koje razmišljaju o trudnoći takođe razmotre svu podršku koju imaju i uvere se da mogu da računaju na nju pre porođaja“, kaže dr Birru Talabi.

Ako lekovi koje ste uzimali tokom začeća kontrolišu vašu bolest, vaš lekar će verovatno tražiti da nastavite da ih uzimate i tokom trudnoće.

Efekat RA na porođaj

Ako artritis utiče na leđa ili kukove, možda ćete primetiti više bolova u tim zglobovima kako vaša beba raste i stavlja pod veći stres te zglobove. Osim ako nemate deformitete zglobova u predelu karlice, RA ne bi trebalo da utiče na vašu sposobnost normalnog vaginalnog porođaja, kaže dr Talabi. Iako se čini da porođaj carskim rezom nije češći kod žena sa RA, istraživanja pokazuju da visoka aktivnost bolesti tokom trudnoće povećava rizik za prevremeno rođene bebe sa malom porođajnom težinom i potrebu za porođajem carskim rezom.

Ako bolest postane aktivnija tokom trudnoće ili ako razvijete bilo kakve komplikacije, razgovarajte sa svojim trenutnim ginekologom o tretmanu za visokorizične trudnoće.

Planiranje nege vašeg novorođenčeta

Tokom trudnoće važno je da isplanirate pomoć koja će vam biti potrebna nakon porođaja. Čak i ako je vaša bolest dobro kontrolisana, možda ćete imati više umora od drugih novopečenih majki, tako da će vam verovatno trebati dodatna pomoć kada beba dođe.

Dojenje

Nema dokaza da RA smanjuje proizvodnju mleka, kaže dr Talabi. Međutim, neke žene doživljavaju bol kada pokušavaju da drže svoju bebu dok doje, posebno ako njihov RA nije dobro kontrolisana. Iako ne možete preneti RA svom detetu dojenjem, možete preneti neke lekove. Mnogi lekovi su bezbedni za upotrebu tokom laktacije, a prolaz lekova kroz majčino mleko je relativno nizak u mnogim slučajevima. Za većinu žena sa RA, zdrav porođaj i beba su mogući.

Ako ste imali odlaganje od RA tokom trudnoće, možda ćete sada imati više bolova u zglobovima. Važno je da sarađujete sa svojim reumatologom kako biste osigurali kontrolu vaše bolesti. Ako ovo zahteva promenu leka, obavezno obavestite svog lekara da li dojite. Mnogi lekovi, ali ne svi, su bezbedni za dojenje.

Zdravlje bebe

RA ne znači zdravstvene probleme za vašu bebu – uključujući RA. Nasleđe nije 100 posto, kaže dr Talabi. "To jest, samo zato što žena ima RA ne znači da će njena deca imati RA."

Aktivnost bolesti

Ako se RA poboljša tokom trudnoće, može se pojaviti u nedeljama ili mesecima nakon porođaja jer se hormoni i imuni sistem vraćaju u stanje pre trudnoće.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Trik mame za kupovinu prave veličine cipelica bebi  Tiktok/yana_mom_