Vaša beba sada može da razazna svetlost i tamu, pa ako uperite lampu u stomak, vrlo brzo može reagovati udarcima. A evo šta se dešava kod buduće mame.

Šta se dešava sa bebom?

U ovoj nedelji beba dobija na težini i popravlja joj se tonus mišića. Teška je oko 1000 grama (kao brokoli), a dugačka oko 37 cm. Beba sada može da trepće! Trepavice su do kraja porasle i spremne su da štite bebine oči od škodljivih materija po rođenju. Takođe, beba razaznaje svetlost i tamu (primećuje svetlost koja prolazi kroz matericu). Centralni nervni sistem je dovoljno razvijen da može da reguliše telesnu temperaturu.

Šta se dešava sa mamom?

Počinje treći trimestar - period u kome vas očekuju neprijatnosti, kao što su grčevi u nogama, proširene vene, oticаnje, loše vаrenje, umor, radražljivost,... ali i dolazak vаše bebe! U poslednja tri meseca trudnoće dobićete oko 5 kg, od čega će 3 do 3,5 kg težiti beba. Potreba za tečnošću će se sve više povećavati.

Vaginalni sekret se u ovom periodu obično pojačava. Kao pomoć mogu vam poslužiti pamučni donji veš i ulošci. Obratite se lekaru ukoliko posumnjate da ste dobili gljivičnu infekciju.

U donjem delu nogu možete da osetite neprijatno peckanje i neodoljivi nagon da ih pomerate dok pokušavate da se odmorite ili spavate. Ako se ovaj osećaj gubi kad se krećete, možda imate sindrom umornih nogu. Niko sa sigurnošću ne može da kaže šta ovo prouzrokuje, ali je relativno često kod trudnica. Probajte sa masiranjem i istezanjem nogu, smanjite kofein, koji može pogoršati simptome. Možda će vam i tablete gvožđa biti od pomoći.

Sada ćete češće ići na prenatalne preglede. U 28. nedelji se savetuje i test opterećenja na dijabetes, naročito ako je trudnica starija od trideset godina, ili se kod nje razvio neki od faktora rizika za šećernu bolest u trudnoći (gojaznost, na primer). Ukoliko je test krvi koji ste radili u prvom trimestru pokazao da ste Rh negativni, možda ćete dobiti injekciju Rhogama (Rh imunoglobulina) koji će sprečiti vaše telo da proizvodi antitela koja mogu da napadnu krv bebe. Ako je beba Rh pozitivna, nakon porođaja primićete još jednu dozu, a ukoliko je Rh negativna, kao i vi - ova injekcija vam neće biti potrebna.

Trudnica, lekar, ultrazvuk, trudnoća, pregled
Shutterstock Trudnica na ultrazvuku

Šta treba da radite?

  • Unosite tečnost. Udovoljite svojoj potrebi i pijte mnogo tečnosti kako biste izbegli dehidraciju koja podstiče zatvor.
  • Izaberite pedijatra. Pitajte svoje prijatelje, kolege, komšije ili svog ginekologa kojeg bi vam pedijatra preporučili. Iako vam možda izgleda da je prerano razmišljati o ovim stvarima, ne zaboravite da će vaša beba imati prvu posetu svom lekaru odmah po rođenju.

Saznajte šta vas očekuje u narednoj nedelji trudnoće: 29. nedelja