Osamnaesta nedelja trudnoće je tu, a vi ulazite u 5. mesec trudnoće, a evo šta u tom periodu možete da očekujete.

Šta se dešava sa bebom?

Beba sada može da čuje zvuke iz spoljnjeg sveta! U ovom periodu se završava okoštavanje sitnih koščica  unutrašnjeg uha, kao i dela mozga koji prima i prerađuje zvučne signale. Čitajte joj, pričajte ili pevajte vesele pesmice.

Kroz bebinu prozirnu kožu vide se vene, a uši su sada na svom mestu. Zaštitni protein- mielin počinje da se formira oko nerava kako bi omogućio brzu razmenu informacija, neophodnu za koordinaciju pokreta. Taj proces će se nastaviti i posle rođenja, sve do bebine prve godine. Njen imuni sistem funkcioniše – sada se stvaraju antitela.

Vaša beba je vrlo aktivna, pomera ruke i noge, uvija se, prevrće i migolji – kako bi vam pokazala koliko je porasla. Njene pokrete ćete sve više primećivati.

Od glave do zadnjice beba je dugačka oko 14 cm (otprilike kao veća kruška), a teška je skoro 200 grama.

Šta se dešava sa mamom?

Do sada ste verovatno dobili oko 4 kilograma. Žene se tokom trudnoće uglavnom ugoje od 12 do 15 kilograma, i to posebno u poslednjim mesecima. Povećan apetit je veoma česta pojava u ovom periodu. Potrudite se da unosite obroke i užine koji su bogati hranljivim materijama, a ne praznim kalorijama (grickalice, slatkiši...).

Vaš kariodvaskularni sistem sada trpi značajne promene, a tokom ovog trimestra krvni pritisak je nešto niži od uobičajenog. Nemojte prebrzo da ustajete iz ležećeg ili sedećeg položaja jer može te da osetite vrtoglavicu.

Od sada pa do kraja trudnoće, najbolje je da ležite na boku. (Kada legnete ravno na leđa, materica pritiska glavnu venu, što dovodi do smanjenog dotoka krvi u srce). Postavite jastuk iza vas ili ispod kuka kako bi se udobnije namestili.

Trudnica, stomak, spavanje, leđa
Shutterstock Trudnica koja spava na leđima

Šta treba da radite?

  • Posetite zubara. Redovno održavanje higijene usta i zuba i unošenje fluora su najbolja preventiva protiv upale desni i bolesti zuba koje su u trudnoći relativno česta pojava. Ne zaboravite da svom stomatologu skrenete pažnju da ste trudni - ne preporučuje se upotreba stomatoloških aparata koji emituju X zrake.
  • Udobnost i na poslu. Ukoliko vaš posao podrazumeva dugo i iscrpljujuće stajanje, pronađite neku visoku stolicu na koju ćete moći bar na trenutak da se oslonite. Ukoliko tokom radnog vremena sedite, niska stolica na koju ćete podići noge, smanjiće pritisak u nogama. Iskoristite svaku priliku da se malo prošetate i tako poboljšate cirkulaciju. Na visoke potpetice trenutno zaboravite!
  • Informišite se o psihofizičkoj pripremi. Kako bi se pripremili za porođaj i olakšali bebi dolazak na svet raspitajte se kod vašeg lekara ili prijatelja gde i kada možete ići na časove. Obavezno pitajte lekara da li smete i da radite vežbe.

Saznajte šta vas očekuje u narednoj nedelji trudnoće: 19. nedelja