Japanci školovanje smatraju vrlo važnom odskočnom daskom. Zato je u toj zemlji 210 školskih dana. Iako postoji mnogo sličnosti između japanskog obrazovnog sistema i onog koji se sledi u drugim zemljama, postoji nekoliko aspekata koji ga čine jednim od najučinkovitijih u svetu.
1. Deca u Japanu nemaju ispite do 4. razreda
Možda se čini neobično, ali japanske škole manire stavljaju ispred znanja. Njihov cilj je u prve tri godine je uspostaviti dobre manire i navike kod dece, a ne prosuđivati njihovo znanje. Uče decu kako da budu velikodušna, empatična i saosećajna. Takođe, važno im je da ih nauče da poštuju druge i da razviju nežnu vezu s prirodom i životinjama.
2. Deca sama održavaju prostor čistim
Iako škole u ostatku svijeta zapošljavaju domare i spremačice, u Japanu to nije slučaj. Tamo su učenici odgovorni za čistoću učionica, pa čak i toaleta.
Japanski obrazovni sistem veruje da zajedničko čišćenje podstiče učenike da međusobno pomažu i rade u timovima. Provodeći vreme brišući stolove i metući podove, učenici uče poštovati svoj i tuđi rad.
3. Učenike podstiču da jedu sa učiteljima
U Japanu se smatra da zajedničko obedovanje učenika i učitelja podstiče gradnju pozitivne veze. Tokom obroka se mogu odvijati razgovori koji pomažu izgraditi topliju, porodičnu atmosferu.
Takođe, japanski obrazovni sistem osigurava deci zdrave i uravnotežene obroke. U javnim osnovnim i srednjim školama ručak se kuva prema standardizovanom jelovniku koji su razvili zdravstveni radnici i kvalifikovani kuvari.
4. Učenici nakon nastave pohađaju radionice
Radionice su vrlo popularne u Japanu, a održavaju se nakon završetka škole. Na njima učenici uče nove veštine, a nije čudno ni da ih deca pohađaju tokom vikenda i praznika.
5. Japanski učenici uče poeziju i japansku kaligrafiju
Japanska kaligrafija, koja se naziva i Shodo, oblik je umetnosti u kom ljudi ispisuju znakove. S druge strane, haiku je oblik poezije u kom se jednostavnim frazama čitateljima prenose duboke emocije. Smatra se da ovaj oblik poezije ima intelektualne, terapeutske i estetske učinke. Obe tehnike uče djecu da poštuju svoju tradiciju i cene svoju kulturu.
6. Gotovo svi učenici nose školske uniforme
Jedinstvena politika u gotovo svim srednjim školama u Japanu cilja na uklanjanje prepreka i pomaganje učenicima u stvaranju osećaja zajedništva. Kodeks odevanja omogućuje usmeravanje učenika prema učenju, a decu podstiče na samoizražavanje drugim metodama, a ne samo kroz stil odevanja.
Pročitajte i...
Koliko dugo posle carskog reza ne smete da zatrudnite? Ako prođe manje od ovoga veće su šanse za komplikacije
20 najlepših kratkih imena za devojčice: Roditelji ih obožavaju, imaju samo 3 ili 4 slova
Kako da se pripremite za porođaj? 7 važnih stvari koje treba da uradite na kraju trudnoće
Emilija čeka 7. sina, a dr Milošević otkriva: Jesu li neke žene predodređene da rađaju samo dečake?
Koje ukuse najviše vole bebe u stomaku? Evo i zašto trudnice treba da jedu čokoladu