Svi roditelji su verovatno nebrojano puta čuli su izreku "Malo dete - mala briga, veliko dete - velika briga", ali nisu poverovali dok je i sami nisu iskusili. A nauka potvrđuje ono što roditelji širom sveta znaju - što je dete starije, starateljima je teže. Dobra vest je da im je najteže između detetove 11. i 12. godine, a da se nakon toga situacija obično poboljšava.
U američkom istraživanju je učestvovalo 2.200 majki dece od najranijeg uzrasta do odraslog doba. Reklo bi se da je najteži period prva godina nakon rođenja deteta, jer su žene tada iscrpljene i nose se sa različitim promenama, od hormonalnih do menjanja životnih navika. Ali, istraživanje je pokazalo suprotno.
Kad je reč o depresiji i stresu, najlakše je bilo mamama beba i odrasle dece. Pod najvećim mentalnim pritiskom bile su majke dece predtinejdžerskog uzrasta, 11-12 godina koja prolaze kroz brojne promene, od ulaska u pubertet, divljanja hormona, želje da budu popularni među vršnjacima, eksperimentisanja sa alkoholom, drogama, seksom. U pokušaju da se odvoje od roditelja, deca su često agresivna, promenljivog raspoloženja, ćutljiva, zatvorena što starateljima teško pada. U istraživanju su učestvovale samo majke jer one, kako objašnjavaju naučnici, u većini zemalja i dalje nose najteži teret roditeljstva.
Koliko dugo posle carskog reza ne smete da zatrudnite? Ako prođe manje od ovoga veće su šanse za komplikacije
20 najlepših kratkih imena za devojčice: Roditelji ih obožavaju, imaju samo 3 ili 4 slova
Kako da se pripremite za porođaj? 7 važnih stvari koje treba da uradite na kraju trudnoće
Emilija čeka 7. sina, a dr Milošević otkriva: Jesu li neke žene predodređene da rađaju samo dečake?
Koje ukuse najviše vole bebe u stomaku? Evo i zašto trudnice treba da jedu čokoladu