Kontraceptivne aplikacije na pametnim telefonima, koje su prvobitno bile namenjene za lakše planiranje trudnoće i začeća, sada mnogi koriste kao metodu kontracepcije, odnosno praćenja plodnih dana, u cilju izbegavanja neželjene trudnoće.
Međutim, istraživanje sa Kliničkog Univerziteta u Džordžtaunu, pokazalo je da ove aplikacije nemaju naučnu podlogu, kao i da praćenje ciklusa putem ovih aplikacija može naneti više štete nego koristi i imati sasvim suprotan efekat, odnosno dovesti do trudnoće.
Korisnici u aplikacije unose najosnovnije podatke, kao što su datumi menstrualnih ciklusa, telesna temperatura i drugi, na osnovu čega se nikako ne može odrediti kada su plodni ili neplodni dani.
Naime, naučnici su ispitali skoro sto aplikacija za plodnost i otkrili kako se većina njih oslanja na uobičajene metode koje najčešće nisu dovoljne da bi se izbegla neželjena trudnoća. Od svih testiranih aplikacija samo ih je šest dalo ‘savršen rezultat’, bez lažnih negativnih ili pozitivnih testova.
*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna