Rezultati studije "Mladi – naša sadašnjost" Instituta za sociološka istraživanja Filozofskog fakulteta u Beogradu pokazuju da više od polovine mladih u našoj zemlji kasnije napušta svoju devojačku ili momačku sobu u odnosu na mlade drugih država Evrope. 

Čak dve trećine populacije između 19 i 35 godina spada u kategoriju "izdržavanih osoba", koje finansijski pomažu roditelji.

Istraživanje koje je obavljeno 2011. godine na uzorku od 1.627 ispitanika, starosti od 19 do 35 godine u 62 opštine na teritoriji Srbije, pokazalo je da najveći broj mladih (56 odsto) živi u svojoj porodici, odnosno sa roditeljima i drugim srodnicima, a da tek svaka sedma mlada osoba živi samostalno, sa prijateljima ili rođacima dok studira u drugom gradu.

"Naša zemlja pripada tzv. mediteranskom krugu zemalja, u kojima se ne podstiče samostalnost dece i u kojima mladi kasno napuštaju roditeljski dom i ostaju finansijski zavisni od roditelja, sa kojima imaju jake emocionalne veze. Njihovo odrastanje odlaže obrazovanje, a duže obrazovanje povezano je sa kasnijim zasnivanjem porodice. Produženo stanovanje sa roditeljima zajedničko je svim mladima sa područja bivše Jugoslavije. Mladi u našoj zemlji deset godina kasnije "prelaze" u odraslo doba u odnosu na svoje vršnjake u Danskoj", objašnjava Stanojević.

Broj starih ljudi u Srbiji odavno je premašio broj dece. Dok demografi upozoravaju da deca čine svega 14 odsto populacije Srbije, prema podacima "Eurostata" (evropskog biroa za statistiku), stoga "Stari kontinent" iz opravdanih razloga nosi taj naziv.

Pročitajte i... Beograd: Skoro polovina tridesetogodišnjakinja nema dece

Činjenicu da u našoj zemlji na 116 starih osoba dolazi svega sto dece, demograf Instituta društvenih nauka Goran Penev pre svega tumači smanjenim fertilitetom.

"U ovom momentu prosečna žena u Srbiji rađa 1,41 dete, što nije dovoljno ni za prostu reprodukciju nacije. Maksimalni fertilitet imale su generacije rođene pedesetih godina – one su ovoj zemlji godišnje darovale više od 165.000 beba. Danas se rađa manje od 65.000 beba godišnje – zbog toga je broj starijih od 65 godina za 225.128 veći od broja osoba mlađih od 15 godina", kaže sagovornik.

Pročitajte i... Svaki treći par u Srbiji nema decu!

Goran Penev dodaje da posredni uticaj na mali broj dece u opštoj populaciji imaju i migracije. Svake godine iz zemlje se iseli 30.000 osoba, a veliki broj njih u inostranstvo odvede i svoju decu i porodicu, pa se i na taj način deca "odlivaju" iz naše demografske statistike.

Izvor: alo.rs

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.