Deca su okružena pesticidima - ima ih u vazduhu, prašini i hrani, navodi se u izveštaju Američke pedijatrijske akademije.

Ukoliko dete slučajno proguta hemikaliju poput sredstva protiv korova ili insekata, može doći do ozbiljnih problema, kao što je povraćanje, problemi sa disanjem, napadi, pa i smrti. Međutim, najnovije istraživanje otkriva da dugoročno izlaganje čak i malim dozama toksičnih hemikalija može ugroziti zdravlje dece. Studija je povezala izloženost dece pesticidima u prenatalnoj fazi sa povećanim rizikom od raka, uključujući tumor na mozgu i leukemiju. Roditelji koji su učestvovali u ovoj studiji bili su izloženi pesticidima na radnom mestu ili u kući.


Druge studije su prenatalnu izloženost hemikalijama nazvanim "organofosfati" povezali sa nižim koeficijentom inteligencije kod dece.


Roditelji mogu da smanje količinu pesticida u kući i dvorištu tako što će se na druge načine boriti protiv štetočina. Na primer, da bi se eliminisale bubašvabe, kante za smeće treba držati zatvorenim, popraviti cevi za vodu koje cure, i u krajnjem slučaju koristiti najmanje štetne insekticide poput borne kiseline. Savetuje se temeljno pranje hrane pre konzumiranja.