Izvor:B92
Brojni antibakterijski proizvodi koji postoje na tržištu, kao i opsednutost higijenom, stvaraju ozbiljnu zabrinutost po pitanju negativnog uticaja bakterija na zdravlje.
Ipak, bakterije ponekad mogu da budu veoma dobre.
Na Univerzitetu u Kopenhagenu naučnici su proučavali 441 dete čije majke pate od astme, a zatim su procenjivali vezu između broja različitih bakterija prisutnih u njihovom rektumu i šanse za razvoj alergija u kasnijem životu. Grupa je praćena stalno, od rođenja do svoje 12 godine.
"Veoma je važno da li je beba rođena prirodnim putem kada dolazi u dodir sa bakterijama iz majčinog rektuma ili carskim rezom koja novorođenče izlaže potpuno drugoj vrsti bakterija", rekao je prof. Hans Bisgard.
Fekalna bakterija je veoma dobra za dete u ovom dobu, jer u stomaku i tokom prvih 6 meseci života bebe štiti imuni sistem majke.
Jedna druga studija Univerziteta u Oregonu je pokazala da pridavanje preterane pažnje čistoći devojčica ih kasnije izlaže većem riziku od alergija, astme i autoimunih bolesti. Istraživanje ovih naučnika je otkrilo i da su žene sklonije ovim problemima i to najverovatnije zbog drugačijeg vaspitavanja ženske dece.
Koliko dugo posle carskog reza ne smete da zatrudnite? Ako prođe manje od ovoga veće su šanse za komplikacije
20 najlepših kratkih imena za devojčice: Roditelji ih obožavaju, imaju samo 3 ili 4 slova
Kako da se pripremite za porođaj? 7 važnih stvari koje treba da uradite na kraju trudnoće
Emilija čeka 7. sina, a dr Milošević otkriva: Jesu li neke žene predodređene da rađaju samo dečake?
Koje ukuse najviše vole bebe u stomaku? Evo i zašto trudnice treba da jedu čokoladu