Idejni tvorac ovog projekta, psiholog i profesionalna dadilja Frančeska Miličević (30) iz Pule, budući da je i sama majka dvogodišnjeg dečaka sa puno energije, shvatila je da deca ne vole sputanost u igri, a u prirodi i mnogo više nauče.
Iz toga razloga i na njenu inicijativu, Pula na proleće dobila prvi 'šumski vrtić'.
"Jedan ugledni psiholog nedavno je rekao kako su deca koja odrastaju u gradu u startu zakinuta u odnosu na decu sa sela i iz prigradskih naselja koja imaju dvorište, vrt, životinje, šumu, otvoren prostor. Blatnjava odeća, izgrebana kolena, skakanje po barama i penjanje po drveću su obeležja srećnog detinjstva. Takvo sam i ja imala i želim ga, kako svom detetu, tako i drugoj deci", kaže Frančeska.
Vrtić planira da otvori na proleće, tako da se cena još ne zna, a ideja je nastala po uzoru na skandinavske zemlje.
"Šumski vrtić razvija se u saradnji udruženja Heartface i obrta za porodično čuvanje dece 'Šumska deca'. U toku je zakup dela šume u naselju Veli Vrh, što smo dobili od Hrvatskih šuma, a vrtić će primati decu od treće do šeste godine. Jedan od glavnih preduslova je izgradnja drvene kućice u šumi. U tome nas je podržala fabrika Eko Adria i donirala 1000 kn. Nadamo se da će i drugi prepoznati vrednost ovog projekta kako bi deca dobila kućicu koja će ih štititi, grejati i postati njihov šumski dom", rekla je Frančeska.
Svakodnevno im se javljaju roditelji, interesovanje je veliko, i mesta zasad ima.
"Cena nije definisana zato što Grad nije predvideo sredstva iz proračuna za subvencionisanje obrta za čuvanje dece", kaže.
Trenutno se razmatra ponuda restorana, a prednost daju organskoj ishrani.
"Deca koja odrastaju na otvorenom imaju bolji imunitet i zdravija su. Naša klima je predivna, a takve se ustanove otvaraju u zemljama sa puno hladnijom klimom. Za razliku od klasičnih vrtića, kurikulum će se raditi u zavisnosti od potreba dece, a više ćemo se bazirati na individualnom pristupu", kaže Miličević.
Radiće od ponedeljka do petka, a primiće 12 polaznika. U rad vrtića uključiće se i roditelji kao i lokalna zajednica. Deca će imati četiri obroka, u prirodi će se igrati, kuvati, učiti, saditi povrće, praviti kućice za ptice.
Koliko dugo posle carskog reza ne smete da zatrudnite? Ako prođe manje od ovoga veće su šanse za komplikacije
20 najlepših kratkih imena za devojčice: Roditelji ih obožavaju, imaju samo 3 ili 4 slova
Kako da se pripremite za porođaj? 7 važnih stvari koje treba da uradite na kraju trudnoće
Emilija čeka 7. sina, a dr Milošević otkriva: Jesu li neke žene predodređene da rađaju samo dečake?
Koje ukuse najviše vole bebe u stomaku? Evo i zašto trudnice treba da jedu čokoladu