Vrtoglavica je neizostavan pratilac trudnoće. Ako se to dešava retko i brzo prolazi, onda nema brige, to je samo normalna fiziološka reakcija tela na procese koji se dešavaju. Mnoge žene su zabrinute zbog ovog pitanja: zašto mi se vrti u glavi u ranim fazama trudnoće?
Ovo je jedan od simptoma toksikoze koji prati većinu žena na početku trudnoće. Ali toksikoza je daleko od jedinog uzroka vrtoglavice. I u ranoj i u kasnoj fazi trudnoće, možete da osetite vrtoglavicu zbog povećanog ili smanjenog krvnog pritiska. Apsolutno je normalno da telo koje nosi dete reaguje povišenim ili sniženim krvnim pritiskom na bilo koji spoljni faktor.
Pokušajte da ne uzimate lekove, već pijte zeleni čaj ako vam je pao pritisak, a ako je naprotiv porastao, pijte toplo mleko. Širenje krvnih sudova u mozgu, koje izaziva smanjeni dotok kiseonika, normalan je za trudnice i u takvoj situaciji bolje je samo da legnete i zatvorite oči. Ako je moguće, možete izaći na svež vazduh ili provetriti prostoriju.
Smanjenje nivoa hemoglobina je čest pratilac toksikoze. Zbog mučnine, apetit se smanjuje, a shodno tome, telo više ne dobija potrebne supstance u dovoljnim količinama. Naime, hemoglobin isporučuje ćelijama preko potreban kiseonik.
Neophodno je imati raznovrsnu ishranu, namirnice sa visokim sadržajem gvožđa, ali to primenjujte samo pod nadzorom lekara. Prekomerni rad, stres, nedovoljno vremena za spavanje - sve su to direktni uzroci vrtoglavice ne samo kod trudnica, već i kod osoba koje ne nose dete.
Kako izbeći vrtoglavicu tokom trudnoće?
Sada znate da li možete da osećate vrtoglavicu tokom trudnoće i zašto se to dešava. Osim ako vrtoglavica nije uzrok ozbiljnih zdravstvenih problema, smanjenje rizika je prilično jednostavno. Provodite više vremena na otvorenom, dobro provetrite stan. Jedite ispravno, pratite ishranu koju vam je propisao lekar i ni u kom slučaju ne gladujte. Ne pravite nagle pokrete – vodite računa o svom telu.
BONUS VIDEO