Kako niski trombociti utiču na trudnoću? Uglavnom je bezazleno ali može da odredi kako ćete da se porodite

Nizak broj trombocita obično je normalna promena u trudnoći, ali ponekad je rezultat i ozbiljnijih zdravstvenih problema. Veoma niski trombociti, mogu izazvati da vi i beba imate veći rizik od krvarenja kada se porodite.

Shutterstock

Ako su vam trombociti niski zbog trudnoće (a ne zbog ozbiljnijih komplikacija), to obično neće uzrokovati probleme vama ili bebi i vratiće se na normalne nivoe nakon porođaja. Vaš lekar ili babica će redovno proveravati vaš broj trombocita u ranoj trudnoći i ponovo u trećem trimestru. Međutim u ektremnijim slučajevima, zbog rizika od krvarenja, možda neće biti moguće da se primeni epiduralna ili spinalna anestezija. Postoji nekoliko tretmana koji vam mogu pomoći da se porodite bezbedno.

Trombociti su veoma male ćelije koje se nalaze u krvi. Njihova uloga je da spreče krvarenje. Ako je krvni sud povređen, vaši trombociti postaju lepljivi i skupljaju se zajedno da formiraju krvni ugrušak na oštećenom mestu. Ovo sprečava da se nastavi krvarenje. Ako imate veoma niske trombocite, mogli biste da počnete da krvarite čak i bez povrede. Nizak broj trombocita je takođe poznat kao „trombocitopenija “.

Šta znači imati niske trombocite tokom trudnoće?

Otprilike 1 do 2 od svakih 20 trudnica ima niske trombocite. U većini slučajeva, ovo ne izaziva probleme - iako verovatnoća komplikacija zavisi od uzroka i koliko je nizak broj trombocita. Vaš lekar ili babica će vam preporučiti česte analize krvi kako biste pratili broj trombocita tokom trudnoće ako su bili niski.

Šta uzrokuje niske trombocite tokom trudnoće?

Postoji mnogo različitih uzroka niskih trombocita. Neki se javljaju samo tokom trudnoće, dok se drugi mogu pojaviti u bilo kom trenutku.

Gestacijska trombocitopenija

Ovo se odnosi na nizak broj trombocita uzrokovan normalnim promenama trudnoće. To je najčešći uzrok. Obično je blag i nestaje nakon što se beba rodi. Obično ne izaziva nikakve probleme ni vama ni bebi.

Imunološka trombocitopenija (ITP)

Ovo je autoimuni problem, gde vaše telo proizvodi antitela koja uništavaju trombocite. Može se desiti u bilo kom trenutku, ali se može pogoršati tokom trudnoće. To može da izazove veoma nizak broj trombocita, što može da dovede vas i bebu u opasnost od krvarenja.

HELLP sindrom

Ovo je ozbiljna komplikacija trudnoće koja se može razviti ako imate preeklampsiju. Može izazvati veoma nizak broj trombocita, kao i druge probleme sa krvlju i jetrom.

Drugi uzroci

Drugi uzroci niskih trombocita mogu bitii:

  • virusi
  • manjak vitamina B12 ili folata u ishrani
  • lekovi
  • autoimuni zdravstveni problemi
  • problemi sa jetrom ili slezinom

Koji su simptomi niskih trombocita?

Možda ni nemate simptome niskih trombocita.

Ako imate simptome, možda ćete primetiti:

  • modrice koje se pojavljuju na koži bez ikakvih povreda
  • krvarenje iz nosa, usta
  • potrebno je mnogo vremena da krvarenje prestane ako se posečete

Kako se dijagnostikuje nizak broj trombocita?

Nizak broj trombocita se dijagnostikuje na osnovu krvnog testa tj kompletne krvne slike. Vaš lekar ili babica će vam ponuditi ovaj test krvi, kao deo vaših rutinskih testova u ranoj trudnoći i ponovo u 26. do 28. nedelji. Ako su vam trombociti niski, možda ćete morati da uradite dodatne testove krvi da biste pronašli uzrok.

Kada otići kod doktora?

Važno je da posetite svog lekara ili babicu kada ste trudni od 6. do 8. nedelje. Oni će organizovati testove koji su vam potrebni, uključujući testove krvi, urina, ultrazvuk i druge. Ako vaš krvni test pokaže da imate nizak broj trombocita, često ćete ih proveravati - to će zavisiti od vašeg stadijuma trudnoće i koliko su vam niski trombociti. Ako vam su vam lekar ili babica rekla da su vam trombociti neobično niski i da imate bilo kakvo krvarenje, odmah se obratite lekaru.

Koji su rizici niskih trombocita tokom trudnoće i porođaja?

Nizak broj trombocita može povećati rizik od postporođajnog krvarenja. Takođe može povećati rizik od krvarenja oko kičmene moždine ako imate epiduralnu ili spinalnu anesteziju. Ovo obično nije zabrinjavajuće ako su vam trombociti samo blago niski. Ako imate imunološku trombocitopeniju (ITP), vaša beba takođe može imati niske trombocite. Ovo povećava rizik od krvarenja bebe, posebno ako je rođena sa vakumom ili forcepsom.

Kako se leči?

Ako vam je broj trombocita samo blago nizak, biće vam ponuđeni ponovljeni testovi krvi da biste ih pratili, ali vam verovatno neće biti potreban nikakav tretman.

Ako imate imunološku trombocitopeniju (ITP) ili veoma nizak broj trombocita, verovatno ćete biti upućeni kod specijaliste za krvne probleme, hematologa.

Posle porođaja ako imate veoma niske trombocite, verovatno će vam trebati transfuzija krvi ako izgubite mnogo krvi prilikom porođaja. Takođe će se pre porođaja razmatrati da li je epiduralna anestezija bezbedna opcija za ublažavanje bolova za vas. Biće vam ponuđen tretman za povećanje broja trombocita pre porođaja.

Postoji nekoliko terapija za povećanje broja trombocita:

  • steroidni lekovi
  • intravenski imunoglobulin (takođe poznat kao IVIG) - ovo je doza antitela koja se daje u venu
  • transfuziju trombocita

Ako vam je broj trombocita veoma nizak, možda će vam se savetovati da se izazove porođaj.

Da li se niski trombociti mogu sprečiti?

Generalno, nema dokaza da možete sprečiti nizak broj trombocita. Iako postoje neke stvari koje možete učiniti da podržite svoje zdravlje tokom trudnoće, kao što su:

  • uzimanje vitamina B12 i folata (vitamin B9) u vašoj ishrani
  • izbegavanje lekova koji mogu uticati na vaše trombocite - pitajte svog farmaceuta da li su vaši lekovi bezbedni za uzimanje dok ste trudni
  • izbegavanje ponašanja koje nosi rizik od izlaganja hepatitisu C ili HIV-u

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Šta treba imati pri ruci kad se dete razboli  TikTok/beachgem10