Koliko kalcijuma vam je potrebno tokom trudnoće? Evo u kojoj hrani ga ima najviše

Kada ste trudni, vašoj bebi je potreban kalcijum za izgradnju jakih kostiju i zuba i za razvoj zdravog srca, nerava i mišića. Uzimanje dovoljno kalcijuma vama smanjuje rizik od hipertenzije i preeklampsije.

Shutterstock

Kada ste trudni, vašoj bebi u razvoju je potreban kalcijum za izgradnju jakih kostiju i zuba. Kalcijum takođe pomaže bebi da razvije zdravo srce, nerve i mišiće, kao i da ima normalan srčani ritam i sposobnost zgrušavanja krvi. Unošenje dovoljno kalcijuma u ​​ishranu je posebno važno tokom poslednja tri meseca trudnoće, kada beba brzo raste i ima najveću potrebu za kalcijumom.

A ako ne unosite dovoljno kalcijuma u ​​ishrani dok ste trudni, beba će ga crpiti iz vaših kostiju, što vam kasnije može narušiti zdravlje.

Koliko je kalcijuma potrebno trudnicama?

Ženama je potrebna ista količina kalcijuma bez obzira da li su trudne, doje ili ništa od ovoga. Međutim, količina kalcijuma koja je potrebna ženama varira u zavisnosti od starosti:

  • Žene od 19 do 50 godina: 1000 mg dnevno
  • Žene 18 i mlađe: 1300 mg dnevno

Većina žena ne dobija ni približno dovoljno ovog važnog minerala, pa je važno da steknete naviku da u ishrani imate puno kalcijuma čak i pre nego što zatrudnite. Nastojte da unosite 3 šolje mlečnih proizvoda ili druge hrane bogate kalcijumom dnevno.

Čak i nakon što se beba rodi, nastavite da pazite na unos kalcijuma. Ovaj mineral će vam trebati da ojačate kosti i sprečite osteoporozu kasnije u životu.

Najbolja hrana bogata kalcijumom tokom trudnoće

Mleko i drugi mlečni proizvodi su vrhunski izvori kalcijuma, kao i riblje konzerve i žitarice obogaćene kalcijumom, sokovi, napici od soje i pirinča, kao i hleb. Nisu svi brendovi obeležili jasno ove količine, pa proverite etikete.

Možda ne razmišljate o vodi kao o izvoru kalcijuma, ali voda iz slavine i flaširana voda obično sadrže različite količine, pri čemu mineralna voda sadrži najviše kalcijuma.

Da li vam je potreban dodatak kalcijuma tokom trudnoće?

Najbolji način da zadovoljite svoje potrebe za kalcijumom je zdrava i uravnotežena ishrana, ali ako mislite da ne dobijate preporučenu dnevnu količinu, razgovarajte sa svojim lekarom o eventualnom dodavanju posebnog dodatka kalcijuma.

Pre uzimanja suplemenata, imajte na umu da prenatalni vitamini sadrže različite količine kalcijuma, od kojih neki obezbeđuju 100 do 200 mg. Vaše telo najbolje apsorbuje kalcijum u dozama manjim od 500 mg kalcijuma odjednom. Dakle, možda ćete morati da uzimate dodatni kalcijum u malim dozama, nekoliko puta dnevno.

Potreban vam je vitamin D da biste apsorbovali kalcijum, pa budite sigurni da unosite dovoljno vitamina D u ishrani tokom trudnoće.

Dodatni kalcijum dolazi u različitim oblicima, najčešće kalcijum karbonat i kalcijum citrat. Kalcijum karbonat obezbeđuje najviše kalcijuma, ali zahteva dodatnu želudačnu kiselinu da bi se rastvorio, pa ga je najbolje uzimati uz obrok.

Kalcijum citrat telo najlakše apsorbuje. Pošto ova vrsta ne zahteva želudačnu kiselinu za apsorpciju, može se uzimati između obroka. (To je dobar izbor za one koji uzimaju lekove protiv žgaravice koji smanjuju želudačnu kiselinu.)

Nemojte uzimati suplemente kalcijuma koji sadrže koštano brašno, dolomit, školjke ostriga ili korale – oni mogu da sadrže malu količinu olova, što je štetno za vašu bebu koja raste.

I ne preterujte. Uverite se da ukupan unos kalcijuma kroz hranu, suplemente i vodu ne prelazi 2500 mg (ili 3000 mg ako ste mlađi od 18 godina). Previše kalcijuma može izazvati zatvor, povećati rizik od kamena u bubregu i može ometati apsorpciju gvožđa i cinka iz hrane.

BONUS VIDEO

This browser does not support the video element.

Trik za izbirljivu decu  TikTok/cassidyandkids