Kako raste trudnički stomak, svakog meseca rutinski zadaci postaju sve teži - šta da radite?
Lelja Savosina, spa i wellness stručnjak (specijalista za biomehaniku pokreta tela, korekciju njegovih poremećaja i opuštanje), za portal Parents.ru otkriva na koji način trudnice mogu da obavljaju kućne poslove, a da to bude bezbedno i da se buduća mama oseća udobno.
Evo njenih saveta:
1. Više vazduha
Ako morate da se krećete dok radite kućne poslove, otvorite prozore šire. Mišići koji se kontrahuju pod uticajem opterećenja zahtevaju mnogo kiseonika, a problemi njegovog nedostatka za nas se pretvaraju u otežano disanje, kada telo, pokušavajući da dobije kiseonik koji daje život, pojačava disanje, a detetu - isti nedostatak, jer će troškovi majke biti "pokriveni" njenim rezervama.
Drugi uslov za dobro osećanje u pokretu je da sve radite polako i mirno. Tada će mišići imati vremena da se "nahrane" kiseonikom koji dolazi, neće vam smetati kratak dah, a vi i vaša beba ćete se osećati prijatno.
2. Podrška kada nešto pokušavate da dohvatite
Da biste bezbolno obavili ovaj zadatak, biće vam potreban oslonac za noge ili merdevine. Ako jednom rukom posegnemo visoko uvis dok se dižemo na prstima, naša kičma će se previše savijati u stranu, što može oštetiti mišiće koji je podržavaju.
3. Glavna stvar je harmonija
Generalno, kada radite kućne poslove, pokušajte da koristite obe ruke, jer jednostrano opterećenje izaziva slabost na neradnoj strani i prejaki napon u radnoj. I tokom vremena, ovaj položaj menja vaše držanje. Ako treba da nosite mali predmet sa mesta na mesto, držite ga blizu stomaka kako se težište tela ne bi pomerilo dalje napred. Ova pozicija obično dovodi do prenaprezanja mišića donjeg dela leđa.
4. Savijte se i ispravite se
Kada podižete predmet sa poda, nemojte se savijati da biste ga podigli, savijte kolena. I obavezno držite leđa ispravljena. Uhvatite predmet ravnim rukama i podignite se, ispravljajući kolena. Ovi pokreti će vam pomoći da izbegnete naprezanje donjeg dela leđa.
Zašto boli?
Bol u donjem delu leđa tokom trudnoće može se javiti iz više razloga: zbog povećanog tonusa materice, što se manifestuje neuobičajenim ili jačim bolom u donjem delu leđa ili donjeg dela stomaka, pijelonefritisa (zapaljenja bubrega), osteohondroze.
5. Stajanje na jednom mestu
Kada ste u ovom položaju, ne zaboravite da široko raširite noge da biste mudro rasporedili telesnu težinu. Ovo će vam omogućiti da osetite gde vam je centar gravitacije, pomoći će vam da ga održite i oslobodite nepotrebnog stresa na donjem delu leđa.
A kada držite ručicu usisivača, jednu nogu stavite malo napred - iz ove pozicije, blagi nagib će biti siguran za kičmu. Iz istih razloga nemojte žuriti da posegnete krpom ili kantom za smeće ako nešto prospete po podu. Prvo kleknite, stavite zadnjicu na pete, a tek onda, blago naginjući se napred, pometite ili obrišite pod.
6. Pauza!
Napravite pauzu na svakih 15-20 minuta da se vaši mišići opuste. Lezite i udobno se smestite - tada će se krv slobodno kretati od nogu do srca. Ako počnete da osećate nelagodnost u donjem delu leđa, odmah istegnite umorne mišiće. Da biste to uradili, spustite se na sve četiri, odnosno na kolena i ruke, i savijte leđa kao mačka.
Napomena: Nikako ne biste smeli da podižete teško i radite naporne fizičke poslove, konsultujte se o svojim aktivnostima sa lekarom!
BONUS VIDEO:
(Yumama/T.A.S.)