8 SAVETA ZA TRUDNICE KOJE IMAJU DIJABETES: Evo kako treba da se hranite, a kod vežbanja pazite na 3 stvari

Gestacijski dijabetes je česta pojava, a zbog svog i bebinog zdravlja, važno je da obratite pažnju na ishranu i vežbanje.

Shutterstock

Gestacijski dijabetes jeste povišen nivo šećera u krvi tokom trudnoće. Nekada se on može javiti i kod žena koje pre trudnoće nisu imale dijabetes. Gestacijski dijabetes najčešće nestane nakon porođaja, ali morate imati na umu da može uticati na zdravlje vaše bebe, ali će povećati šanse da kasnije u životu razvijete dijabetes tip 2. Ipak, vi možete uraditi nekoliko stvari kako biste to sprečili i zajedno sa detetom ostali zdravi.

Ishrana i fizička aktivnost su veoma važni koraci da ostanemo zdravi tokom trudnoće. Zato izdvajamo nekoliko saveta:

Kako treba da se hrani trudnica sa gestacijskim dijabetesom?

  • Zamenite kupovne slatkiše pune šečera sa nekim prirodnim šećerima, poput voća, crne čokolade, šargarepe. Možete praviti svoje kolače sa nekim zamenskim zaslađivačima umesto običnog šećera. Jedite povrće svakog dana.
  • Trudite se da jedete redovno, da imate tri obroka i dve manje užine otprilike u isto vreme svakog dana.
  • Jedite što više vlakana. Žitarice treba da budu od celog zrna, birajte hlebove, paste koji su napravljeni od nekog brašna od celog zrna.
  • Birajte bolji način pripreme hrane, nemojte pržiti u dubokom ulju, radije pecite hranu u rerni ili dinstajte u tiganju.
  • Unosite dovoljno vitamina i minerala, a ukoliko lekar to preporuči, unosite ih putem suplemenata.

Kako treba da vežba trudnica koja ima gestacijski dijabetes?

  • Vežbajte ukoliko vam lekar to odobri. Nemojte sami donositi odluku, iako većina trudnica nesmetano može da vežba.
  • Trudite se da skoro svakog dana budete aktivni makar 30 minuta. Dovoljno je čak i da se šetate svakog dana, a možete odabrati i trčanje, jogu za trudnice ili neku drugu opciju.
  • Vežbanje smanjuje nivo šećera u krvi. Zato, kada vežbate, uvek imajte uz sebe neku čokoladicu ili nešto što će vam podići nivo šećera u krvi. Trudite se da to bude neka zdravija verzija.

izvor: yumama