Buduće mame su tokom trudnoće veoma osetljive u emocionalnom smislu, pa čak i najmanja sitnica je nekad dovoljna da ih rasplače. Ono što možda ne biste očekivali je da trudnice nekad mogu da plaču čak i iz njima nepoznatog razloga.
Stvar je u tome da hormonske promene mogu da utiču na mehanizme koji regulišu raspoloženje. Osim toga, trudnoća utiče na ženu i na psihološkom nivou, pa tako buduća mama koja se priprema da na svet donese dete ima čitav niz sumnji, dilema i strahova koji mogu da se pojave, posebno ako je u pitanju prva trudnoća.
Zašto trudnice plaču bez razloga
Tokom drugog stanja dolazi do brojnih promena koje utiču i na emocionalno stanje buduće mame, čineći je ranjivijom, sklonijom promenama raspoloženja, osećaju tuge, plakanju. To je potpuno normalno i zapravo pomaže trudnici da se fokusira na sebe, da bolje razume svoj način reagovanja na promene u trudnoći, ali i da se pripremi za bolje prepoznavanje emocija deteta, prenosi nostrofiglio.it.
Ukoliko su, međutim, ovakva emocionalna stanja česta, dugo traju ili utiču na svakodnevno funkcionisanje, onda bi trebalo potražiti pomoć stručnog lica.
Plakanje u prvom tromesečju trudnoće
Prvi trimestar trudnoće je možda najdelikatniji, i fizički i mentalno. Oko šeste nedelje je proizvodnja hromona u punom zamahu, usled čega se javljaju simptomi slični PMS-u. U prva tri meseca trudnoće mnoge žene naizmenično su gotovo depresivne, nervozne, zatim pune očekivanja, pa na ivici suza.
Epizode plakanja tokom trudnoće su česte i procenjuje se da ih tokom ovih devet meseci ima između 10 i 15 odsto žena, a naročito u prvom tromesečju zbog hormona progesterona.
Šta beba oseća kada mama plače
Povremene epizode plača mogu da budu veoma oslobađajuće, ali ako baš svakog dana plačete, to već može da ukazuje na problem.
Neke studije su pokazale da žene koje imaju simptome depresije u trudnoći imaju viši nivo hormona stresa, koji može da utiče na bebu.
Osim toga, neke studije su pokazale da dete u materici može da oseti majčine emocije kroz hemijske promene u krvi i fiziološkim reakcijama. U praksi, to znači da i fetus oseća kada je mama tužna.
Povremene negativne emocije, međutim, nemaju efekta na bebu, ali ukoliko se često ponavljaju ili dugo traju, najbolje je da se obratite stručnjaku koji će vam pomoći da se osećate bolje i da uživate u trudnoći.
BONUS VIDEO: