U trudnoći se menja mnogo toga – od izgleda, preko emocionalnog stanja buduće mame, do nekih navika. Iako trudnoća može da bude mentalno, fizički i emocionalno veoma iscrpljujuća, ona je ipak prolazna, a neki dobri efekti koje ostavlja na telu majke su trajni.
Uvećanje nekih regija mozga
Veruje se da mozak trudnica radi sporije i "lošije", a naučnici taj fenomen zovu gestacijska encefalopatija i naglašavaju da se sve menja ubrzo posle porođaja.
Štaviše, jedna studija je poredila skenove mozga nekoliko nedelja po porođaju i tri ili četiri meseca kasnije, pri čemu se utvrdilo da postoji "malo ali značajno povećanje u nekoliko regija mozga, uključujući hipotalamus i prefrontalni korteks, kao i amigdalu".
Ove regije utiču na planiranje, predviđanje, regulaciju emocija, motivaciju i nagradu, što sve pomaže majkama da bolje brinu o svojoj bebi – upravo to je on što nazivaju materinskim instinktom.
Ove novostečene "veštine" majki dobro se odražavaju na gotovo sve životne sfere, od posla, preko upravljanja kućom, do međuljudskim odnosima. Preliminarlni rezultati istraživanja na sisarima su pokazali da ove regije mozga ostaju uvećane do kraja života, a veruje se da je isto i kod ljudi.
Empatija i bolji međuljudski odnosi
U istraživanju za svoju knjigu Mom Brain: How Motherhood Makes Us Smarter autorka Ketrin Alison došla je do dokaza da uvećane regije u mozgu novopečenih majki doprinose i tome da one imaju više empatije.
"Stariji ljudi koji su više povezani sa okruženjem, posebno kroz svoju decu i unuke, često su mentalno i fizički zdraviji nego oni koji su izolovani. Na ovaj način, majčinstvo zaista ima dobre efekte koji traju do kraja života", rekla je ona.
Povećana produktivnost
Jedna studija je pokazala da su majke sa najmanje dvoje dece u proseku produktivnije od onih koje imaju samo jedno dete, kao i da su mame generalno produktivnije u odnosu na žene koje nemaju decu. Isto važi i za očeve, a razlog tome je što roditelji moraju da se snađu i često rade više stvari istovremeno, a ta veština se kasnije prenosi i na posao.
Manji rizik od bolesti
Prema nekim studijama, rađanje dece znači i manji rizik od raka jajnika, raka dojke, ali isrčanih bolesti, čemu doprinose ovulacija, dojenje i visok nivo estrogena, prenosi heroine.ru.
Osim toga, naučnici su dugo proučavali ćelije koje majka i dete razmenjuju kroz placentu, utvrdivši da te ćelije pomažu majci da se oporavi osle porođaja, smanjujući rizik od artritisa, raka dojke, a štite ih i od autoimunih bolesti.
Blaže menstruacije
Menstrualni grčevi su ništa u poređenju sa kontrakcijama tokom porođaja, ali postoji još jedna zanimljivost – tokom porođaja se povećava količina prostaglandina, koji utiče na receptore, pomažući im da kontrolišu bol. Sve to pomaže da čak i godinama nakon porođaja grčevi tokom menstruacije budu daleko manje bolni.
Istine radi, naučnici još uvek nisu sve potpuno razjasnili, ali primećuju da se menstrualni bolovi smanjuju posle trudnoće i porođaja i smatraju da je prostaglandin jedan od faktora koji u tome igra ulogu.
Zdrave navike
Trudnoća je obično dovoljan motiv većini trudnica da promene neke svoje životne navike i počnu da žive zdravije. Studije su pokazale da žene koje imaju dijabetes tipa 1 ili 2 daju sve od sebe da to stanje što bolje kontrolišu u trudnoći, ali i da tom prilikom stiču nove navike koje zadržavaju i posle porođaja. To znači da mnoge od njih poboljšavaju svoju ishranu i postaju fizički aktivnije, više šetaju...
BONUS VIDEO: