Za svaku trudnicu su bebini pokreti u stomaku nešto najvažnije, predstavljaju događaj, radovanje i osmeh na licu buduće majke.

Kada osetite prve bebine pokrete uživaćete i željno iščekivati da vam se mališan ponovo javi.

Beba u stomaku svoje mame vodi zanimljiv život. Mnoštvo promena u njenom telu propraćeno je različitim pokretima, okretima, udarcima i štucanjem. Svaki bebin pokret mame dočekuju s radošću i oduševljenjem, jer je to znak da je sve u redu.

Svaka beba je jedinstvena, pa se tako i učestalost i vrsta njenih pokreta u maminom stomaku mogu prilično razlikovati. 

Pokreti fetusa predstavljaju bebine pokrete, sitne udarce, koje majka oseća u svom stomaku. Bebe počinju da se pomeraju u vrlo ranom dobu trudnoće, ali one su veoma male, pa majka to ni ne oseća.

Mnogim ljudima je čudno kako to da se nerođena beba pomera, ali njeno telo raste i razvija se unutar materice, pa dete ima potrebu da isteže i proteže rukice i nogice. Ponekad su njeni pokreti reakcije na spoljašne zvukove ili osećanja majke.

Kada trudnica može da oseti prve bebine pokrete

Ukoliko vam je ovo prva trudnoća, možda nećete odmah primetiti bebine pokrete, jer vam je to nov osećaj. Mnoge žene ga često opisuju kao nežno, lepršavo pomeranje, poput krila leptira. Ako ste već rađali i taj vam je osećaj poznat, možete očekivati da ćete prvi put osetiti pokrete svoje bebe negde između 15. i 18. nedelje, a ako vam je ovo prva trudnoća, verovatno ćete ih opaziti između 16. i 20. nedelje.

Pokreti i položaji u kasnoj trudnoći

Poslednjih nekoliko nedelja vaša beba trebala bi da bude lepo smeštena i spremna za izlazak i susret sa svetom. Njenu glavicu možda ćete osećati poput dinje koja vas pritiska tera vas da vrlo pažljivo sedite. Kako se glavica spušta, tako ćete osećati manji pritisak ispod grudnog koša. U ovom razdoblju trudnoće verovatno ćete osećati manje pomeranje bebinog tela, a umesto toga uporne sitne udarce ispod rebara, s jedne ili druge strane, zavisno od toga kako je beba smeštena. Ako je vaša koža tanka i opna trudničkog stomaka, možda ćete čak moći da osetite bebino stopalo na površini vašeg stomačića, a dogodi se i da se pojedinim mamama ocrta stopalo deteta.

Beba će ponekad spavati, a ponekad biti vrlo aktivna, i to najčešće uveče kad legnete u krevet i pokušate da zaspite. U tim trenucima setite se da je svako pomeranje znak zdravlja vaše bebe i da ćete u danima nakon porođaja s nostalgijom da razmišljate o tim njenim migoljenjima i udarcima.

Šta ako se beba ne pomera?

Ako ceo dan ne osetite nijedan pokret bebe u stomaku, da li je to alarm za uzbunu? Možda ste bili usredsređeni na nešto drugo, pa zato niste primetili njene pokrete. Ipak, ako želite da budete sigurni, evo nekoliko načina da podstaknete bebu da se pomeri.

– Lezite na bok, s jastukom ispod stomaka, i ostanite u mirnom položaju neko vreme.

– Lezite na leđa ili na levi bok, podignite stopala i opustite se. Možete duboko da dišete ili pokušate da vizualizujete bebu, stavite ruku iznad stidne kosti i obratite pažnju na to sve što se dešava unutra.

– Puštajte muziku svojoj bebi, posebno ako ste primetili da reaguje na neku određenu pesmu, pričajte joj nežno i mazite stomak.

Ne tako davno ženama se savetovalo da prate bebine pokrete uz pomoć tablice, kako bi se videlo jesu li približno jednaki svaki dan. Međutim, te tablice se sve ređe upotrebljavaju jer se trudnicama desi da zaborave da unesu podatke. Osim toga, ti obrasci nisu kod svake žene jednaki, što može izazvati nepotrebnu brigu. Danas lekari najčešće savetuju trudnicama da obrate pažnju na obrazac pokreta svoje bebe tokom dana i da se posavetuju s lekarom ako opaze promenu. Ako želite, možete da odaberete onaj deo dana u kojem je vaša beba najaktivnija, sedite ili lezite na bok i zapisujte vreme koje je potrebno da osetite 10 jasnih pokreta, udaraca ili trzaja detetovog tela. Tih 10 pokreta trebalo bi da osetite u roku od 2 sata, ali nemojte da se zabrintete ako oni ne traju toliko dugo. 

Ukoliko zaista ne osećate pokrete u stomaku, najbolje bi bilo da se što pre obratite lekaru.

Pročitajte i:

Zapratite nas i na Instagramu!

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

Objavu dijeli Uživajte u roditeljstvu! (@yumama.rs)