Pravi uzrok za nastajanje mučnine se ne zna, ali mnogi stručnjaci smatraju da je ona prirodan mehanizam kako bi se zaštitila beba od nečega što bi joj naudilo. Američki lekari ističu da ukoliko su vaša majka ili sestra imale teške mučnine u trudnići, velika je verovatnoća da će to i vas zadesiti.

Čak 17 puta je veća verovatnoća da će te i vi imati tešku mučninu, povraćanje i bićete izloženi mogućem gubitku kilograma u tom periodu.

Specijalista ginekologije i akušerstva Brankica Đukić za list Nezavisne novine  je istakla: "Danas se zna da je jutarnja mučnina kod trudnica nasledna, mada se mučnina uglavnom može pripisati hormonima. Kako su pokazale studije, žene kojima je često loše imaju visoke koncentracije trudničkog hormona HCG (humani korion gonadotropin) u krvi. Između osme i desete nedelje nivo tog hormona dostiže vrhunac, što objašnjava zašto mučnina nakon dvanaeste nedjelje većinom nestaje. Mučnina je trik prirode, trudnice stvaraju, pre svega, odbojnost prema stvarima koje štete zdravlju bebe. Na samom vrhu liste nalaze se alkohol, nikotin i kafa. Mnoge trudnice odbijaju i meso, ribu, jaja. Te namirnice mogu sadržavati bakterije kojima imunitet ne može pružiti otpor. Istraživanja su pokazala da žena koje imaju mučnine imaju manji rizik od spontanog pobačaja."

Uprkos činjenici da je zovemo "jutarnja", mučnina trudnice može zahvatiti u bilo kom delu dana, bilo da je jutro, podne ili veče.

Zapratite nas na Instagramu!

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

Čak i kada radite sve što je potrebno da vaša beba u stomaku bude sigurna i zdrava, sasvim je u redu ako nekada osetite da vam fali veza sa bebom. Da, tu su ultrazvučni snimci i šutiranje u stomaku, ali je nekada potrebno da se emotivno i psihički povežete sa njom. Pogledajte nekoliko ideja. 1. Dnevnik Svakog dana odvojte nekoliko minuta da zapišete uspomene koje ćete kasnije čitati sa detetom, pišite o onome što se dogodilo tokom nedelje, kako se osećate, šta ste sve pripremili za bebin dolazak. Ne zaboravite i fotke stomaka koji neprestano raste. 2. Čitajte joj Vaša beba čuje zvukove već oko osamnaeste nedelje trudnoće, tako da će joj prijati vaš glas dok joj čitate priču. Američka Akademija za pedijatriju predlaže da bebi čitate svakoga dana. Zar nije zanimljivo? Još predloga da se povežete sa svojom benicom u stomaku potražite na linku i opisu profila. ???? . . . #Yumama #trudnice #trudnoca #trudnickistomak #pregnancy #pregnant Foto: Shutterstock

Објава коју дели Uživajte u roditeljstvu! (@yumama.rs) дана 18. Јун 2020. у 9:16 PDT